fbpx
Таг: Метаморфозис

таг: Метаморфозис

ИЦЕДА го презентираше повикот за грантови за граѓански организации за подобрување на дигиталната агенда

Мрежата за зголемување на граѓанското учество во Дигиталната агенда – ИЦЕДА, денеска пред голем број претставници на заинтересирани граѓански организации на онлајн-презентација преку „Зум“ ги претстави условите за конкурирање на повикот за грантови од вториот циклус на грантовата шема за мали грантови ЛОТ 2: Доделување на грантови за Иницијативи за застапување на Дигиталната агенда. Најпрво Мила Јосифовска – Даниловска, менаџер...

Тридневен онлајн хакатон за отворени податоци, награда од 3.000 долари за најдобриот тим

Фондацијата за интернет и општество – Метаморфозис во рамките на Проектот на УСАИД за граѓанско учество за првпат организира онлајн Хакатон за отворени податоци. Oвој четири дневен предизвик има за цел да собере и поттикне млади, креативни и иновативни луѓе да изработат демо иновативни решенија со кои треба да ги доближат отворените податоци објавени од државните институции до граѓаните. КОЈ...

Новиот ковид-калкулатор остава отворени многу прашања за приватноста на корисниците

ковид калкулатор
Новиот ковид-калкулатор со кој корисниците можат да си ја пресмета својата т.н. ковид-возраст или колкав е нивниот ризикот од заболување со ковид, иако може да послужи како корисна алатка, остава отворени многу прашања во однос на приватноста на податоците на оние што ќе го користат. Ковид-калкулаторот е изработен од страна на Македонското здружение за заштита при работа (МЗЗПР) во соработка...

Метаморфозис се вклучи во движењето „Reclaim Your Face“ – за ограничување на масовниот биометриски надзор над граѓаните

По повод 28 јануари - Европскиот ден за заштита на личните податоци, Фондацијата за интернет и општество - Метаморфозис информира за своето вклучување во меѓународното движење „Reclaim Your Face“. Станува збор за движење започнато од страна на членови на EDRi – Европска иницијатива за дигитални права, а со цел ограничување на користењето на системи за масовен надзор над граѓаните преку користење на нивните биометриски лични...

СЕММ одлучи по жалби на „Метаморфозис“: Порталите „Лидер“, „Курир“ и „Нетпрес“ прекршиле членови од Кодексот на новинарите

Комисијата за жалби при СЕММ, Советот за етика во медиумите во Македонија, на 24 декември 2020 година, донесе одлука во врска со добиените жалби на Фондацијата за интернет и општество Метаморфозис за текст објавен на интернет порталите „Лидер.мк“, „Курир.мк“ и „Нетпрес.мк“, кои прекршиле неколку членови од Кодексот на новинарите. Во жалбата, меѓу другото, стои дека, објавениот текст содржи клевети, нефер...

Почнува претставувањето на локални проекти за медиумска писменост и критичко мислење поддржани од Кри Тинк

Со денешниот онлајн настан закажан за 11 часот, почнува серијата претставувања на локалните проекти финансиски поддржани од Европската Унија преку Вториот циклус на шемата за мали грантови од проектот „Со критичко мислење до граѓани со медиумска умешност – Кри Тинк“ во периодот од октомври 2019г. до јуни 2020 година. Проектот „Кри Тинк“ го спроведуваат Фондацијата „Метаморфозис“ и Евротинк, кои преку...

Метаморфозис ја промовираше иницијативата „Отворен град“ за потранспарентни градови

Во рамките на Проектот на УСАИД за граѓанско учество, Фондацијата Метаморфозис организираше онлајн настан за промоција на Иницијативата „Отворен град” која има за цел да ги трансформира градовите во потранспарентни, отворени и достапни организации, кои се во постојан контакт со граѓаните и кои одговараат на нивните потреби. „'Отворен град' е модел за унапредување на работењето на градовите преку креирање на...

Фејсбук отстранил седум милиони постови поради дезинформации за корона вирусот

Во вториот квартал на годинава, односно од почетокот на април до крајот на јуни, Фејсбук отстранил вкупно седум милиони постови, поради ширење дезинформации за корона вирусот, вклучително и оние со препораки за неправилни мерки за заштита или за некои лекарства или начини за лекување. Во соопштението од најголемата социјална мрежа на светот се појаснува и дека во истиот период, односно...

Бавната динамика на реформите во медиумите во земјава ја загрозува европската интеграција

Исполнувањето на реформите во сферата на медиумите во нашата земја што произлегоа од Договорот од Пржино, сè уште не е целосно завршено. Земјата се движи со бавни чекори кон подобрување на медиумската сфера, што е услов за пристапување во Европската унија, пишува „Порталб.мк“. Според домашните и меѓународните извештаи, нема доволно безбедност за новинарите и воопшто за медиумите во Македонија. „Останува фактот...

Невладините го осудуваат говорот на омраза, надлежните ги затвораат очите пред неговото ширење

Феноменот на говор на омраза последниве денови е повторно во фокусот на јавноста во Северна Македонија, а неговата употреба се зголеми со почетокот на пандемијата со коронавирусот, пишува Порталб.мк. Со зголемувањето на бројот на заболени од ковид-19, пропагандната машинерија, чиј дел се и бројни влијателни медиуми со делумна унгарска сопственост, деновиве со голем интензитет ги обвинува муслиманите, особено Албанците...

Антикорупциски реформи: Напредок е забележан единствено кај ДКСK и во работата на граѓанските организации

Работењето на новиот состав на Антикорупциската комисија, посветеноста на неколку организации од граѓанскиот сектор и перспективите од новиот Закон за јавно обвинителство, се единствените светли точки во реформските постигнувања на Северна Македонија во полето на антикорупцијата и борбата со оганизираниот криминал во текот на 2019 и почетокот на 2020 година. Ова е главниот наод на истражувањето што во рамките на...

Политиката за приватност на мобилната апликација StopKoronа! e во согласност со принципот на транспарентност при обработка на личните податоци

Најавената мобилна апликација чија цел е давање на брз одговор на здравствените органи со кои лица бил заразениот во близина во изминатите 14 дена е изработена и достапна за граѓаните на Република Северна Македонија. StopKorona! е наменета за откривање близок контакт со потенцијално заразени лица преку постапка за детекција на блискост на мобилни уреди/апликации преку Bluetooth технологија, а нејзиното користење се заснова...

„Метаморфозис“: Кои се предизвиците за заштита на приватноста при на мерки за справување со Ковид-19

Мерките кои се преземаат за справување со Ковид-19 се во фокус на владите, јавните и приватните претпријатија, граѓанскиот сектор низ целиот свет. Сосем очекувано, динамичните мерки во голема мера го допираат и прашањето на обработка на различни категории на лични податоци. Законите за заштита на личните податоци, вклучувајќи ја и Општата регулатива за заштита на личните податоци (GDPR –...

Истражување на „Метаморфозис“ за медиумски реформи: Големи очекувања – малку постигнувања

Сосотојбата со медиумите во реформскиот сектор се застанати на половина пат, а медиумите во земјата се соочуваат со опасност од ново заробување какво што имавме до 2015/16 година, пред се поради опасноста од зависност од јавните пари. Ова се наведува во најновото истражување за еден од клучните услови што ги поставува ЕУ за членство на земјите аспиранти, а што го...

„Недела на отворено образование 2020“ – влијанието на отворените образовни ресурси врз квалитетот на наставата

„Неделата на отворено образование 2020“, претставува еден од најистакнатите глобални настани, кој оддава признание на високите достигнувања и извонредност во отвореното образование. „Неделата“ започна на 2 март, а ќе трае до 6 март, годинава. Целта е да се подигне свеста и да се прикаже влијанието на отвореното образование врз наставата и учење ширум светот. „Неделата на отворено образование 2020“ е...

Хакатон за отворени податоци: Креирајте модерни апликации за награден фонд од 5.000 евра

Фондацијата за интернет и општество „Метаморфозис“ во соработка со Министерството за информатичко општество и администрација за првпат организира Хакатон за отворени податоци, овозможен преку поддршката на Проектот на УСАИД за граѓанско учество и Фондот за иновации и технолошки развој. Хакатонот за отворени податоци ќе се одржи од 13 до 14 март 2020 година, а пријавувањето на поединците или тимовите може да се...

Постојано да се работи на подигнување на свеста кај младите за безбедно користење на интернет

Денот за побезбеден интернет е меѓународен настан кој се одбележува секоја година во февруари со цел промовирање на побезбедно и поодговорно користење на он-лајн технологиите и мобилните телефони од страна децата и младите. Низ годините, Денот за побезбеден интернет стана исклучително важен настан за сите чинители во областа на он-лајн и дигиталната безбедност. Оваа година, 150 земји го одбележуваат...

Нападите и заканите врз новинарите драстично опаднаа по 2017 година, но не исчезнаа (инфографик)

Во изминативе две години за четири до пет пати е намален бројот на случаите на повреда на правата на новинарите во земјава. Ако во 2017 година биле регистрирани 20 вакви случаи, Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) лани регистрирало само четири инциденти, од кои еден бил физички напад на новинар и три случаи на вербален напад. Низ годините опаднала...

ACTION SEE и Фондацијата „Метаморфозис“ на меѓународната конференција Got Data во Приштина

Претставници на фондацијата „Метаморфозис“, која е еден од носечките партнери на меѓународниот проект ACTION SEE, изминатата седмица учествуваа во два настани што го организираше Open Data Kosovo (Отворени податоци Косово), во соработка со партнерски организации. На работната сесија  грантисти на проектот Action SEE од Северна Македонија и Косово ги презентираа резултатите од нивната работа. Претставничките на Здружението „Инклузива“ од Куманово зборуваа...

Стратегијата за владина транспарентност 2020 – 2021 промовирана на „E-Society.mk – Отворени институции и отчетност“

Денеска на вториот ден на Меѓународната конференција „E-Society.mk – Отворени институции и отчетност“ беше промовирана Стратегијата за владина транспарентност 2020 – 2021 во чија што изработка учествуваше Фондацијата „Метаморфозис“ и Фондацијата Oтворено општество - Македонија. Лидија Цветановиќ од Кабинетот на министерот без ресор задолжен за комуникации, рече дека Стратегијата е производ на заедничките напори на Владата и невладиниот скетор што...

Тимчо Муцунски во посета на САД: Работна средба со претставници на Стејт департментот

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Тимчо Муцунски престојува во работна посета на Соединетите Американски Држави. Во рамки на посетата тој оствари работна средба со високи претставници на Стејт департментот, информираат од...