fbpx
Таг: Метаморфозис

таг: Метаморфозис

Метаморфозис се приклучува на осудите на физичкиот напад над новинарката на хрватски Фактограф

Фондацијата Метаморфозис, како членка на Европската мрежа за стандарди при проверката на факти (EFCSN), и на Меѓународната мрежа за проверка на факти (IFCN) се приклучува на осудите на нападот на новинарката на Фактограф од Хрватска и изразува целосна солидарност со колегите новинари и проверувачи на факти. Кон осудите се приклучуваат и редакциите на сервисот за проверка на факти Вистиномер, новинската агенција...

„Метаморфозис“ објави истражување за ефектот на новите технологии и ВИ врз човековите права

Новото истражување на Фондацијата за интернет и општество „Метаморфозис“, покажува каков ефект може да имаат новите технологии и вештачката интелигенција (ВИ) врз човековите права на интернет. На 13 март оваа година Европскиот парламент со огромно мнозинство го донесе првиот закон за вештачка интелигенција (AI Act), а кај нас, по иницијатива на Фонд за иновации и технолошки развој (ФИТР), е...

Младите учествуваа на обука за справување со дезинформации и проверка на факти во Велес

Петнаесетина млади лица од учествуваа на втората обука во рамки на програмата „Новинарство за новата генерација“, на тема „Справување со дезинформации и проверка на факти“, која се одржа од 13 до 15 март во близина на Велес. На тридневната обука во организација на Фондацијата Метаморфозис, заедно со Меѓународниот центар за новинари (International Center for Journalists – ICFJ), младите имаа можност...

Објавен регионалниот мониторинг извештај за дезинформациските наративи во Западен Балкан

Голем дел од дезинформациите кои се однесуваат на светските случувања во земјите од Западен Балкан, се стремат кон обликување негативна перцепција за Украина и Западот (НАТО, ЕУ и САД) и генерираат поддршка за геополитичките цели на Русија во регионот. Ова го покажа последниот мониторинг извештај за последниот квартал од 2023 година, кој го изработи Фондацијата „Метаморфозис“. Во кој правец се...

В среда во Котур: Сајбер шејк дискусија „Дипфејк или реалност“

Утре (среда) во кафе и филм „Котур“ во 18 часот, ќе се одржи „Сајбер шејк“ настан - дискусија за млади, насловена како „Дипфејк или реалност“. На настанот се поканети сите млади кои сакаат да научат нешто повеќе за тоа што е дипфејк, како да препознаат лажни видеа, аудија и фотографии кои шират дезинформации на социјалните мрежи, кои алатки да ги...

Граѓаните можат да реагираат за однесувањето во онлајн просторот за време на изборите

Со распишувањето на парламентарните и претседателските избори, започна периодот на постапување на Координативното тело за следење на почитувањето на Кодексот за однесување во онлајн просторот за време на изборни процеси и референдуми. Координативното тело ќе постапува по претставки во врска со евентуални прекршувања на Кодексот од страна на политичките партии, нивните кандидати, независните кандидати, интернет изданијата на радиодифузерите, онлајн медиумите,...

Содржината кон Запад, коментарите кон Исток: Што се објавува на Фејсбук за НАТО и ЕУ

Прашањата околу интеграцијата на Северна Македонија во Европската Унија и НАТО се меѓу најдоминантните политички теми во објавите на социјалните мрежи. Во своите Фејсбук постови, политичарите на власт постојано повторуваат дека ЕУ и НАТО се стратешки цели на државата од највисока важност, а од друга страна, се чини дека граѓаните сè повеќе се скептични во нивните зборови. Опозициските партии,...

Обука, платено практикантство и можност за студиска посета на САД – пријавeте се

Сите млади студенти, новинари, членови на граѓанскиот сектор, активисти или ентузијасти ги повикуваме да аплицираат на две тридневни работилници за новинарство поврзано со разоткривање дезинформации. Првата обука ќе се одржи од 13 до 15 март во Велес и ќе биде за проверување на факти и дебанкирање дезинформации. Втората обука ќе се одржи во Охрид од 13 до 15 мај и...

Индекс на отвореност: Министерството за одбрана на прво место по отвореност, министерството на Груби најдолу на листата

Министерството за одбрана е прворангирана институција во Северна Македонија и во регионот согласно Индексот на отвореност, додека на најниско ниво е Министерството за политички систем и односи со заедниците, покажува најновиот извештај на Фондацијата за интернет и општество „Метаморфозис“. На денешниот панел „Преку институционална отвореност кон спречување на корупција”, како дел од „Отворен Форум за антикорупција“, беше промовиран регионалниот Индекс...

Промовирана новата алатка на Метаморфозис: Е-училница за заштита на личните податоци

Корисни ресурси и за граѓаните, и за компаниите, организациите и институциите кои обработуваат лични податоци, одговори на често поставувани прашања поврзани со заштита на личните податоци во различни животни ситуации, како и проверка на различни аспекти од системот за заштита на лични податоци. Ова се само дел од работите кои ги нуди новата алатка - веб-страница, која беше промовирана денеска...

Обука, платено практиканство и можност за студиска посета на САД – остануваат уште 4 дена за пријава

Остануваат уште четири дена за сите заинтересирани млади студенти, новинари, членови на граѓанскиот сектор, активисти или ентузијасти да аплицираат на тродневната работилница за Новинарство базирано на податоци и визуелизации на податоци. Најдобрите шестмина учесници на серијата од три работилници ќе имаат можност за едномесечно платено практиканство во една од трите медиумски организации на Фондацијата Метаморфозис, во текот на следното лето....

Метаморфозис го презентираше истражувањето за геополитичката перспектива на дезинформациските текови во Западен Балкан

Истражувачкиот извештај “Геополитичка перспектива на дезинформациските текови во Западен Балкан” на Фондацијата Метаморфозис денеска беше презентиран во Тетово, во просториите на Future Skills Center при Универзитетот на Југоисточна Европа, пишува Порталб.мк. Директорот за партнерство и развој на ресурси од Метаморфозис, Филип Стојановски објасни дека главната цел на овој извештај е да се истакнат дезинформациите и малициозните надворешни влијанија во земјата...

Метаморфозис и НОВА заеднички ќе работат на подигање на нивото на медиумска писменост на учениците

Фондацијата за интернет и општество, „Метаморфозис“ и Меѓународните училишта НОВА започнуваат соработка со цел заеднички да ја унапредат медиумската писменост на учениците и да го подигнат нивото на свесност за улогата на дигиталните медиуми денес. За таа цел, директорот на Меѓународните училишта НОВА, Иван Новаковски, и извршниот директор на Фондацијата Метаморфозис, Бардил Јашари, потпишаа меморандум за соработка. Соработката ќе вклучува различни...

„Кој си игра со вашиот мозок“ – предавање на Метаморфозис пред стотици средношколци од различни држави

Пред стотици средношколци од повеќе различни држави, Фондација Метаморфозис вчера преку предавања за лажни вести и дезинформации зеде учество на филмскиот фестивал за млади „Џифони Македонија“. Заменик-уредничката на Мета.мк, Мери Јордановска и Деспина Ковачевска, медиа мониторинг специјалист во Фондацијата Метаморфозис на младите вчера им презентираа голем број примери за начините на кои се шират лажните вести и дезинформации, особено на...

Мета.мк со предавања за лажни вести и дезинформации е дел од фестивалот за млади „Џифони Македонија“

Новинската агенција Мета.мк денеска ќе биде дел од 11. Филмски фестивал за млади „Џифони Македонија“, на кој учествуваат стотици млади луѓе од различни држави во светот. Како придружен дел од фестивалот предвидени се работилници и мастер часови на различни теми, а Мета.мк ќе биде дел од овој младински настан. Заменик-уредничката во Мета.мк, Мери Јордановска и Деспина Ковачевска, медиа мониторинг специјалист...

Млади новинари од Фондацијата „Метаморфозис“ беа на студиска посета во САД

Двајца практиканти во медиумите на Фондацијата „Метаморфозис“, Мета.мк и Портaлб.мк, заедно со двајца претставници на фондацијата, изминатиот период беа дел од еднонеделна студиска посета во Вашингтон, САД. Посетата ја организираше Меѓународниот центар за новинари (ICFJ) кои се повеќегодишни партнери на Метаморфозис. Покрај средбите кои новинарите ги имаа со претставници на Меѓународниот центар за новинари, тие беа во посета и на...

Младите на тридневна обука во Штип учеа за проверка на факти и борба против дезинформации

Млади лица од Источниот и од Североисточниот регион на земјава беа дел од Програмата за медиумска обука „Дезинформации и проверка на факти“ која се одржа од 24 до 26 мај во Штип. На тридневната обука, во организација на Фондацијата Метаморфозис, заедно со Меѓународниот центар за новинари (International Center for Journalists – ICFJ), младите имаа можност да стекнат знаења за...

Вештачката интелигенција може да им помогне на луѓето, но и да ја загрози нивната приватност

Вештачката интелигенција има за цел да им помогне на луѓето и да ги забрза услугите и процесите во многу општествени сфери, но, сепак таа носи и големи ризици кои можат сериозно да влијаат на нарушувањето на приватноста и достоинството, како и на поткопувањето на слободата на граѓаните. Ова е заклучокот од денешната сесија посветена на вештачката интелигенција, на меѓународната...

„Дигитална трансформација за граѓаните“: Потребно е да се гради култура за дигитален напредок

Дигиталната трансформација на општеството е многу важна тема. Мора да се работи на отпорот кон промена, институците треба да ги имплементират секојдневно дигиталните процеси. Сите во општеството треба да ги имаат потребните вештини за да ги користат услугите кои институциите (ќе) ги нудат. Ова се главните заклучоци на говорниците на отворањето на меѓународната конференција „Дигитална трансформација за граѓаните“, што...

Безбедноста на Интернет зависи од нас, заштитете ги вашите лични податоци

Интернетот ни дава брз пристап до информации од секој агол на светот, ни овозможува да останеме информирани за глобалните настани, обезбедувајќи подобро разбирање на светот и поврзувајќи нѐ на нови и значајни начини. Сепак, и покрај поволностите кои ни ги нуди, овој простор овозможува закани. Постојат полесни патишта за злонамерни активности (хакирање, кражба на идентитет и измама), а Интернетот придонесе...

Носталгија по диктатори: Хусеин, Гадафи и Асад

Чест наратив на Кремљ е дека ирачкиот лидер Хусеин, либискиот Гадафи и сирискиот Асад биле големи патриоти и имале добри социјални политики, но дека биле жртви на американскиот империјализам,...