fbpx
Таг: МЕПСО

таг: МЕПСО

ЕСМ и МЕПСО работат на далноводот за Маврово, електраните „Црн Дрим“ повторно поврзани

По големите дефекти и прекини на далноводите во западниот и југозападниот дел на земјава, АД ЕСМ соопшти дека интензивно се работело и се работи на доведување на состојбите во нормала. Електраните на на ХЕС „Црн Дрим“, по санирањето на далноводите по кои ја испорачуваа струјата, повтнорно се вклучени во електроенергетскиот систем. Поради снежните врнежи и наталожување воден и тежок снег...

Снабдувањето со струја нормализирано во југозападниот дел од земјава

Неколку часа откако југозападниот дел на земјава се соочи со прекин во снабдувањето со електрична енергија, МЕПСО успеа да ги санира дефектите на двата далноводи кои испорачуваат струја на Дебар, Кичево, Струга, Охрид, Ресен и околните населени места. Од МЕПСО велат дека причина за прекин во снабдувањето со електрична енергија биле обилните врнежи од снег, коишто предизвикале дефект на далноводите....

Пуштен во употреба новиот 400/110 киловолтен трансформатор „Битола 2“, се подготвува терен за далноводот кон Албанија

Премиерот Зоран Заев денеска го пушти во употреба новиот 400/110 киловолтен трансформатор во трансформаторската станица „Битола 2“. Станува збор за сопствена инвестиција на АД МЕПСО во висина од 2,4 милиони евра. „Инвестициите во енергетската мрежа се од голема важност за целиот електроенергетски систем и имаат директно влијае на пристапот и стабилноста во снабдувањето со електрична енергија за домаќинствата од овој...

Почна изградбата на нов далновод Штип-Овче Поле, инвестиција од над 15 милиони евра

далновод Штип Овче Поле
Започна да се гради новиот далновод, на постојната траса од стариот, кој ги поврзува трафостаниците Штип и Овче Поле. Далноводот Штип-Овче Поле е новата, значајна инвестиција на Македонскиот електропреносен систем оператор, МЕПСО, од која ќе има значителни придобивки населението и реалниот сектор. „Далноводот Штип-Овче Поле е само дел од инвестицискиот циклус за ревитализација на електро-преносната мрежа на РСМ. Тој опфаќа...

РКЕ бара транспарентност во сметките за струја, за граѓаните да знаат што плаќаат

Да се раздели домашно производство на електрична енергија, увозот, учеството на обновливи извори како и надоместокот за користење на електропреносниот и електродистирбутивниот систем во сметките за електрична енергија што ги добиваат домаќинствата побара Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) од Универзалниот снабдувач на последниот координативен состанок со електроенергетските компании. „Суштината на транспарентноста не треба да биде само декларативна...

Во Албанија рециклирани старите ветувања за далновод кон Македонија, кај нас молк

Албанија и Северна Македонија беа посветени на изградбата на 400-киловолтен интерконективен далновод во 2015 година и спроведувањето на проектот требаше да заврши во 2018 година. Проектот не само што не е реализиран, туку како ветување е повторено од сегашната албанска министерка за енергетика, Белинда Балуку, пишува „Фактоје.ал“, пренесува „Порталб.мк“. На 11 декември 2015 година министерот за енергетика и индустрија Дамијан...

Нормализирано снабдувањето со електрична енергија на Дебар и околните населени места 

Стручните лица од интервентните екипи на АД МЕПСО вложија натчовечки напори и успеаја по непрекината 16-часовна работа да го вклучат под напон 110-киловолтниот далекувод ТС Вруток - ТС Шпиље, информираат од АД МЕПСО. Жителите на Дебар и неколку околни населени места добија електрична енергија денеска во 4:15 часот. Инаку, АД МЕПСО вчера го прекина снабдувањето со електрична енергија за овој...

МЕПСО: Невремето го прекина снабдувањето со електрична енергија во Дебар и околните населени места

Силното невреме и мразот предизвикаа прекин во снабдувањето со електрична енергија на градот Дебар и околни населени места, информираат од МЕПСО. „Имено, тежината на мразот и силното невреме во мавровско-реканскиот крај соборија повеќе стебла при што едно дрво падна врз 110 киловолтниот далекувод ТС Вруток - ТС Шпиље и предизвика прекин во снабдувањето со електрична енергија. Националниот диспечерски центар на...

Договор МЕПСО-КОСТТ: Македонија и Косово директно меѓусебно ќе тргуваат со струја

мепско-костт договор
МЕПСО (Македонскиот електропреносен систем оператор) и косовскиот електропреносен систем, КОСТТ, денеска склучија оперативен договор за организирање аукции за закуп на расположливи преносни капацитети, со што се создадоа услови за директно тргување со електрична енергија меѓу двете земји. Договорот го склучија м-р Куштрим Рамадани, генералниот директор на МЕПСО и Мустафа Хасани, генералниот директор на КОСТТ, а денеска беше реализирана и првата...

Голем дел од Скопје денеска снема струја поради неможноста да се ангажираат резервите од хидроелектраните, велат од МЕПСО

Немањето поддршка во мрежата од хидро производството и дефектите во далноводите се главната причина за прекините во напонот на струјните трансформатори, поради што денеска напладне останаа без електрична енергија делови од скопските населби Центар, Карпош, Тафталиџе, Ѓорче Петров и Капиштец, некои по 15-тина минути, а некои и подолго време, велат од Македонскиот електропреносен систем оператор (МЕПСО). Оттаму посочуваат дека Прекините...

„Дрисла“ работи најдобро што може, Вардариште е црна точка, Инспекторатот за животна средина вонредно ги чешла загадувачите

Државниот инспекторат за животна средина за три недели направил 68 редовни надзори и 25 вонредни контроли и издал 12 решенија за корекции на индустриските капацитети. Директорката Ана Петровска денеска информираше дека инспекторите ги посетиле „Дрисла“, „Макстил“, „Пејпер мил“ од Кочани, МЕПСО, „Фени“ и други компании, а деновиве ќе го посетат и БЕГ, кој неодамна резервираше поголеми количини на мазут,...

Македонија со МЕМО е на чекор поблиску до паневропскиот пазар на електрична енергија

Се отвора ново поглавје на пазарот на електрична енергија во Република Северна Македонија, кое ќе биде од интерес за сите учесници на енергетскиот пазар. Тоа се овозможи преку номинирањето на МЕМО ДООЕЛ-Скопје за национален оператор на организираниот пазар на електрична енергија, од страна на владините министри на вчерашната седница, а на предлог на РКЕ. Според управителот на МЕМО ДООЕЛ, Симон...

Колку се споредливи цените на струјата и просечните плати во европските земји?

Одлуката на Регулаторната комисија за енергетика за зголемување на цената на струјата за 7,4 отсто предизвика лавина реакции во јавноста. Реагираа скоро сите општествени чинители, од претставници на политички партии, преку здруженија и синдикати па сè до анонимни корисници на социјалните мрежи. Сите со свои ставови и математики. Но, се чини дека најгласен е аргументот дека цената на струјата...

Скандалозно зголемување на цената на струјата, интересот на компаниите пред оној на граѓаните

Одлуката на Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) за покачување на цената на електричната енергија е скандалозна, а уште поскандалозен беше обидот на тие што одлучуваат да ги убедат жителите дека Северна Македонија имале најниска цена во Европа. Кога се прави ваква споредба, цената на електричната енергија треба да се спореди со просечната месечна плата, и излегува дека имаме една...

Без струја утре Гевгелиско и Дојранско

ЕВН Дистрибуција извести дека утре од 5 до 10 часот (наутро и претпладне) без струја ќе бидат Гевгелиско и Дојранско, поради модернизирање на tрафостаницата од 110/35/10 киловолти во Валандово, што треба да го изврши АД МЕПСО. „Без напојување со електрична енергија на 29.02.2020 (сабота), во периодот од 5 до 10 часот ќе бидaт корисниците од Гевгелија (освен централното подрачје), Негорци,...

Потпишани договорите за идниот далновод кон Албанија и нова трафостаница во Охрид

МЕПСО ќе инвестира 35 милиони евра во двата проекти за изградба на 400 киловолтен далновод за поврзување на електропреносните системи на Македонија и Албанија и на нова 400/100 киловолтна трансформаторска станица во близина на Охрид. Во владата денес беа потпишани договорите со изведувачите „Енергоинвест“ од Босна и Херцеговина и „Кончар“ од Хрватска. Реализацијата на проектот е од огромно значење...

МЕПСО започна со модернизација на најзначајната трафостаница за снабдување на Скопје

МЕПСО започна со модернизација на трансформаторската станица „Скопје 4“ и со овој проект ќе се замени со нова 110 (киловолтна) високонапонска опрема која е во функција над 40 години. Ревиталзацијата на најзначајната трафостаница за снабдување на Скопје со квалитетна електрична енергија е проект во кој ќе бидат вложени 4,9 милиони евра. Според генералната директорка на АД МЕПСО Ева Шуклева, со...

МЕПСО ги предупреди земјоделците да ги избегнуваат далекуводните траси за време на жетвата

МЕПСО ги предупредува сите земјоделци во екот на тековната жетва да не поминуваат со комбајните под проводниците т.е. јажињата на далекуводите и да ги избегнуваат далекуводните траси. Ова предупредување е заради тоа што со тоа се изложуваат на ризик и ги загрозуваат сопствените како и животите на лицата кои се наоѓаат во нивната околина. „Воедно апелираме до земјоделците во екот на сезоната...

Kуќи загрозени од далновод во Тетово, никој не признава одговорност

Куќите изградени во индустриската зона во Тетово, на левата страна на булеварот „Видое Смилевски Бато“, односно на „Московска“ околу двата ресторана за свадби, се изложени на опасност од струен удар, бидејќи се наоѓаат многу близу до далноводот, а во некои дворови има и столбови на далноводот, известува Порталб.мк. Далноводот е изградени од компанијата МЕПСО на локација дефинирана како индустриска зона,...

Заев: Tочно е дека има партиски вработувања, но поголем дел се бираат на конкурси

Премиерот Зоран Заев на денешното отворање на салата за јавни услуги „Една точка за услуги” на новинарско прашање во врска со партиските вработувања рече дека на граѓаните гледа како еднакви и рамноправни. - Ние не можеме да ги ограничиме младите луѓе кои членуваат и не членуваат во партија. Но етичкиот основ, јавноста го доловува. Не само законот туку и етичкиот...

НАТО: Инцидентите на „Северен тек“ се намерна непромислена саботажа и ризик за еколошка штета

НАТО Алијансата изрази длабока загриженост за штетата од гасоводите Северен тек 1 и 2 во Балтичкото Море. Во соопштението објавено на официјалната веб-страница инцидентите се наречени „намерни, непромислени и...