fbpx

Нормализирано снабдувањето со електрична енергија на Дебар и околните населени места 

-

Стручните лица од интервентните екипи на АД МЕПСО вложија натчовечки напори и успеаја по непрекината 16-часовна работа да го вклучат под напон 110-киловолтниот далекувод ТС Вруток – ТС Шпиље, информираат од АД МЕПСО.

Жителите на Дебар и неколку околни населени места добија електрична енергија денеска во 4:15 часот. Инаку, АД МЕПСО вчера го прекина снабдувањето со електрична енергија за овој дел од земјата поради паднати дрва на далекуводот и мразот што беше предизвикан од заледениот дожд и невремето што ја зафати нашата земја.

Од АД МЕПСО велат дека електро монтерите минатата ноќ работеле во исклучително тешки временски услови на студено и врнежливо време проследено со силен ветар.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.