fbpx
Таг: медиумска писменост

таг: медиумска писменост

Говор на омраза и закани за Сојузот на средношколци по сатиричен напис со измислена содржина

Неодамна на веб поратлот „Кооперација.мк“ и во јавноста беше објавен сатиречен текст со наслов „САКАМ ДА СЕ УКИНАТ РАСПУСТИТЕ! САКАМЕ ДА УЧИМЕ !!!“, наводно напишан според изјава на средношколец и илустриран со фотографија од најскорешното гостување на претседателот на Сојузот на средношколци на Република Северна Македонија (ССРСМ), ученикот Лука Павиќевиќ. Во текстот се вели дека изјавата е дадена од страна...

ResPublica: Хоророт на пропагандата или кога мртвите стануваат

Текст на „ResPublica“. Според договор, „Мета.мк“ го пренесува текстот во целост: Дезинформациите за руската воена инвазија на Украина доведоа до такви поделби на населението во Македонија, особено на оние што се информираат главно од социјалните мрежи, што сега се води онлајн дебата околу тоа дали навистина таму има војна и страдаат цивили или станува збор за холивудска продукција со цел да се...

Е-општество.мк: За борба со дезинформациите клучна е соработката на проверувачите на факти

Против проблемот со дезинформациите на меѓународен план најдобро може да се бориме само обединети, проверувачите на факти од целиот свет треба да комуницираат постојано и да соработуваат, оти инфодемијата е глобален феномен а количеството дезинформации е огромна. Затоа и ја формиравме Меѓународната мрежа за проверка на факти (IFCN), за да се обединиме и да си помагаме. Така, сега имаме...

Сите што објавуваат слики, изјави и видеа од деца треба да размислат кои се можните последици

Деновиве неколку случаи поврзани со деца станаа главна вест. А, суровоста на онлајн јавноста, без разлика дали се работи за грашок, избор на музика или сериозен случај каде девојче е жртва на родосквернавење и трговија со деца, можеа да ја видат сите корисници на социјалните мрежи. Разните пишани и видео содржини со деца во медиумите и на социјалните мрежи, дури...

Панел дискусија на „е-Општество“: Учениците од руралните средини се плашат од јавен настап

Младите од руралните средини немаат пристап до локални и регионални медиуми, забележана е недоволно зајакната свест за медиумска писменост и слабо развиен младински активизам. Младите не се ниту мотивирани, ниту заинтересирани да се вклучат во било какви локални акции каде би ја вклучиле медиумската промоција. Ова беше истакнато на панел-дискусијата „Искуства од неформалното образование на младите за медиумска писменост...

Отворена 17-тата конференција е-општество.мк: Дигитализацијата да биде цел на општеството

Денеска започна меѓународната конференција е-општество.мк, која што годинава се одржува по 17-ти пат и ја третира темата „Демократијата во дигиталната ера: предизвици и можности“. На отворањето на е-општество.мк, свое обраќање имаа извршниот директор на Фондацијата Метаморфозис, Бардил Јашари, заменик-шефот на Делегацијата на ЕУ во земјава Џулијан Васало, министерот за информатичко општество и администрација Јетон Шаќири, претставникот на канцеларијата на УСАИД...

Онлајн дебата „Медиумска писменост во акција“ – заложби за животната средина

Денес се одржа онлајн дебатата „Медиумска писменост во акција“ организирана од Институтот за комуникациски студии. Модераторот на дебатата Катарина Топалова го отвори настанот за присутните дебатери и медиуми со истакнување на значењето што значи да бидеш медиумски писмен. Таа напомена дека писменоста означува да се умее да се чита и пишува додека медиумската писменост означува многу повеќе од тоа. Целта на...

Критинк: Поттикувањето на критичкото мислење – една од најсилните алатки во борбата против дезинформациите

Поттикнувањето на критичкото размислување е значајно за младите лица кои се постојано „закачени“ на Интернет и „бомбардирни“ со мноштво информации. Теориите на заговор се многу блиску до некритичкото мислење. Но, интересно е што многу од луѓето кои имаат склоност кон верување во теории на заговор се сметаат за критички мислители кои имаат повисоко ниво на сомнеж, иако во основа...

Наместо само да се реагира на дезинформациите, треба и да се работи многу повеќе на ширење на вистината

Соочени со податоците од многуте истражувања на јавното мислење и анализи, кои покажуваат дека јавното мислење полека се свртува од мејнстрим медиумите кон интернет, а пред сè социјалните мрежи и дека сè повеќе луѓето се повлијаени од социјалните мрежи и се затвораат во своите еко-кругови, односно групи истомисленици, неминовно во борбата против ширењето на дезинформациите и сузбивањето на теориите...

Конференција КриТинк: Наскоро ќе бидат објавени конкретни планови за воведување на медиумската писменост во образованието

Наскоро ќе се објават поконкретни планови за воведување на медиумската писменост во основните и средните училишта, нешто за кое што се залагаме со години, рече директорка на Мaкедонски институт за медиуми - МИМ, Билјана Петковска на денешната конференцијата „Со критичко мислење до граѓани со медиумска умешност – КриТинк“, во рамки на сесијата „Медиумската писменост во формалното и неформалното образование“. Според...

Дезинформациите и медиумските манипулации може да ги поткопаат плуралистичките општества

Имаме видено дека дезинформациите и манипулациите во медиумите може да имаат тешко влијание врз животот на луѓето. Инфопандемијата со ковид-19 нè води кон теории на заговор кои креираат недоверба во институциите. Овие дезинформации и манипулации може да ги поткопаат и најважните аспекти во нашите општества кои се базирани на плурализмот. Што може да се стори против ова без да...

Почнува онлајн кампања за медиумска писменост

По повод четири години од основањето на Мрежата на медиумска писменост, денеска започна нова онлајн кампања за медиумска писменост, со која во следните десет недели, во текот на секој работен ден, ќе се споделува по еден постер со информации, со цел да се подигне свеста за потребата од критичко мислење на медиумите и медиумските содржини. „За што ви е потребна...

Порталб.мк: Никој не планира да вметне микрочипови во нашите тела

Со почетокот на глобалната пандемија на ковид-19, започна жестока кампања на дезинформации. Во светот, бројот на жртви како резултат на КОВИД-19 надмина еден милион, додека во нашето општество сè уште се дискутира за постоењето на овој вирус. Станувајќи плен на лажни вести, многу луѓе дури стравуваат дека за време на вакцинацијата против ковид-19 ќе им се вметнат микрочипови во...

Ефектот од воведувањето на медиумска писменост ќе зависи од ангажирањето и подготвеноста на наставниците

Доколку се изработи некаков курикулум за медиумска писменост во основното образование тој би требало неизбежно да биде испреплетен со безбедното и етичкото користење на интернетот како медиум којшто најмногу го користат учениците бидејќи сепак, медиумски писмен ученик би бил безбеден онлајн ученик, изјави наставничката по информатика во основното училиште „Страшо Пинџур“ во Неготино, Георгина Димова на панел-дискусијата на тема...

Ако има пари, медиумската писменост во образованието брзо ќе стане реалност

Агенцијата за аудио и аудивизуелни медиумски услуги (ААВМУ), медиумските организации и експерти сметаат дека воведувањето медиумска писменост во македонскиот образовен систем во скоро време е остварлива идеја. Таквата идеја беше промовирана од владеjачката партија СДСМ пред изборите, која предвидува примена на соодветни содржини во образовните предмети во основните и во средните училишта, почнувајќи од учебната 2021/2022 година. Медиумската писменост, според СДСМ,...

Почнува претставувањето на локални проекти за медиумска писменост и критичко мислење поддржани од Кри Тинк

Со денешниот онлајн настан закажан за 11 часот, почнува серијата претставувања на локалните проекти финансиски поддржани од Европската Унија преку Вториот циклус на шемата за мали грантови од проектот „Со критичко мислење до граѓани со медиумска умешност – Кри Тинк“ во периодот од октомври 2019г. до јуни 2020 година. Проектот „Кри Тинк“ го спроведуваат Фондацијата „Метаморфозис“ и Евротинк, кои преку...

СДСМ со неколку ветувања за развојот на медиумската сфера во новиот мандат

Владејачката СДСМ пред изборите на медиумските организации јавно им вети брзо формирање на новите управувачки органи на Македонската радио-телевизија и на медиумскиот регулатор во рамките на медиумските реформи. Одговарајќи на јавно упатените прашања од страна на Здружението на новинари на Македонија и на другите новинарски и медиумски организации, СДСМ вети дека веднаш по заокружување на новото парламентарно мнозинство, целиот фокус...

Ученици во улога на уредници и новинари учеа за медиумска писменост

Ученици од гимназијата „Георги Димитров“ во Скопје имаа можност да дознаат како функционира една редакција во 21-от век преку работилници и предавање наменети за развивање на медиумската писменост, што се одржаа во текот на февруари, март, април и мај, организирани од Здружението Киматика, информира Радио Моф. „Во нашето медиумско-заситено општество, граѓаните постојано се судираат со напливот на информации, а сè...

Лажните вести и (само)регулацијата во фокусот на програмите на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ во делот за медиумите

Медиумите и нивната (само)регулација, заканите и тужбите со кои се соочуваат новинарите, лажните вести, медиумската писменост и финансиската поддршка на медиумите се наоѓаат во предизборните програми на двете најголеми политички партии што ќе се натпреваруваат на парламентарните избори на 15 јули. Во програмата на ВМРО-ДПМНЕ, „Обнова на Македонија“, пишува дека партијата доколку дојде на власт ќе иницира „формирање на професионално...

Онлајн тест за инфицираност од медиумска неписменост

Веб страницата СтопДезинформации.мк објави тест за проверка на „инфицираноста од медиумска неписменост“. Целта на квизот е секој што ќе го направи да дознае дали умее да препознае информација на која може да ѝ се верува и зошто, дали е скриена реклама или пак е коментар, односно став на новинарот. СтопДезинформации.мк е дел од проектот „Писменост за вести и дигитална писменост –...

Шолц: Интеграцијата на Западен балкан во ЕУ е наш стратешки интерес

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска на пленарната седница на Бундестагот, на која присуствува и претседателот на Собранието на Република Северна Македонија Талат Џафери, изјави дека пред состанокот на Европскиот...