fbpx
Таг: македонска музика

таг: македонска музика

„TIME“ е новиот сингл со призвук на филмска музика од нашиот композитор Никола Мицевски

Македонскиот композитор Никола Мицевски го објави својот втор сингл насловен „TIME“ во соработка со гитаристот Дамјан Пејчиновски. Видеото на песната заедно со спотот зад чија изработка се потпишува Даниел Јовески  официјално излезе вчера. Ова е втор пат Мицевски да објави сингл по првиот „Круг“ што достигна високо препознавање во композиторската сфера на класичната музика. Композицијата придружена од изведбата на гитара на...

Интервју со Огнен Митев – fussflow: За музика се потребни идеја, креација и интерпретација

Македонската музичка сцена во последниве години сведочи за нови имиња, стилови, изведувачи кои го менуваат и обновуваат нејзиниот репертоар. Македонскиот музички продуцент Огнен Митев се вбројува во ново-одговорните музичари кој со својата умешност во аранжирање и компонирање траки создава нови, поинакви и различни песни и најважно, нова музика. Досега, Огнен или познат како „fussflow“ потпишува едно продолжено издание, неколку соработки...

„Ареа“ со нова блуз рок балада „Ангелу мој“

Музичката рок-група „Ареа“ ја претстави новата песна насловена „Ангелу мој“. Песната е блуз рок балада, и како што соопштија од групата, ќе биде дел од нивниот нов албум што треба да излезе наскоро. „Ви ја претставуваме нашата нова песна со наслов „Ангелу мој“, овој пат тоа е блуз рок балада, која ќе биде дел од нашиот нов албум кој наскоро...

Васко Атанасоски, вокалот на групата „21 Век“, со најдобар перформанс на фестивал во Белград

Викендов во Домот на млади во Белград се одржа Indirekt Showcase Festival каде во неделата на 14-ти ноември настапуваше и македонскиот бенд „21 Век“. Магазинот за поп култура „Ravno do dna“ го оцени настапот на „21 Век“ како еден од најдобрите, ставајќи го на иста линија со српскиот диџеј Владимир Ленхарт зад кој стои Ленхарт Тејпс Оркестра продукција. „Титулата за најдобар...

Barcelona Gipsy balKan Orchestra: Македонската музика отсекогаш била нешто посебно, нешто вечно

Бендот Barcelona Gipsy balKan Orchestra (БГКО) со прекрасната вокалистка Маргерита Абита го одушеви светот со преработката на песната „Море сокол пие“. Таа, откако се придружи на бендот во ноември 2019 година донесе нови вкусови, свежа енергија и нова суштина на интернационалниот бенд. Сега, бендот со ентузијазам чекори кон нивната 10-годишнина, со објавени шест успешни студиски албуми. 2021 година ги врати...

Дупер и Matej Foltz: Пандемијата не ги запре младите артисти да создаваат нови дела

Дупер и Матеј Фолтз
Со музика, книги, учење и многу работа, момците од бендот Дупер се бореле со карантинот, кој беше една од мерките во справувањето со пандемијата на коронавирусот во државата. Борис и Илчо се членови на скопскиот дует кој пред околу две години ја размрда македонската музичка сцена со хитот „Не сум твој тип“. Оттогаш, патот до успехот го чекореа со...

Инцидент помеѓу Македонци и Албанци во Скопје, повеќе истрели од огнено оружје

Повеќе истрели од огнено оружје, фрлање со камења и со шишиња, како и вербално и физично насилство се случи вечерва за време на одржувањето на протестот против прифаќањето на...