fbpx
Таг: љупчо николовски

таг: љупчо николовски

Николовски: Сточарите се оставени без помош, се крие вистината за јазлеста кожа

„Болеста јазлеста кожа сè уште коси, се шири и предизвикува огромни штети на сточарите, месната и на млечната индустрија. Сè уште на ниту еден сточар не му се исплатени пари за одземените и убиени животни“, изјави членот на извршниот одбор на СДСМ, Љупчо Николовски. Според него, вистината за оваа болест се крие од Светската организација за здравстена заштита на животните, на...

СДСМ поднесе кривична пријава за судијката Поп-Стефанија

СДСМ денеска поднесе кривична пријава против судијката Александра Поп-Стефанија поради одлуката да го прогласи СЈО ненадлежно за случајот за уништување на опремата за незаконското прислушување, информираше Љупчо Николовски, член на извршниот одбор на СДСМ. Тој рече во име на владеењето на правото и на законите, одговорност за незаконски одлуки мора да има. - Поп-Стефанија е незаконски назначена во одделот за организиран криминал...

Костадиновски го демантира Николовски за „Јапонска помош“

Заминик-министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Ванчо Костадиновски, денеска во Пехчево ги демантира обвинувањата што ги изнесе дополнителниот заменик-министер во оставка, Љупчо Николовски, за злоупотреби на јапонската помош за земјоделска механизација. - Немајќи идеи и понуда со конкретни проекти за подобрување на животот на земјоделците или состојбата во земјоделството, Николовски изнесе обвинувања за работи направени во време на министерот Славко...

Николовски: Се прави попис на земјоделците заради агитација

Луѓето на Груевски, поставени на раководни места во институциите, наместо во служба на земјоделците, имаат една единствена задача, да агитираат за ВМРО-ДПМНЕ и да ги држат земјоделците во заложништво, изјави денеска дополнителниот заменик-министер за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски. Според Николовски, вработените во Агенцијата за поттикнување на развојот на земјоделството, со седиште во Битола, сакале да прават своевиден попис кај земјоделците. - Директорот на оваа...

Николовски: На Кванташки се продаваат отровни краставици

Минатата недела на барање на потрошувачите и на домашните раноградинари, до Државната фитосанитарна лабораторија доставивме примерок од увозни краставици произведени од областа Лушна, Албанија, а купени на Кванташки пазар за да се испита присуството на пестициди, изјави денеска на прес-конференција, дополнителниот заменик-министер за земјоделство во оставка, Љупчо Николовски. Тој рече дека резултатите од анализите биле загрижувачки и алармантни. - Испитувањата и...

Николовски: Груевски бега од фер избори за да ја спаси сопствената кожа

Љупчо Николовски, член на извршниот одбор на СДСМ и дополнителен заменик-министер за земјоделство во оставка, денеска на прес-конференција рече дека лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, во обид да ја спаси сопствената кожа бега од фер и демократски избори и постојано го прекршува Договорот од Пржино. Николовски вели дека криминалот на Груевски преку злоупотреби во државните институции е целосно потврден. - Злоупотреби...

Николовски: Нови докази за скандалите поврзани со градоначалникот на Демир Капија

„Сопругата на градоначалникот на Демир Капија, Виолета Димитриева, избришана од Централен регистар и како управител и како сопственик на компанијата „Корал“, и понатаму склучува договори и потпишува во име на фирмата. За потпишување на договорите за исплата на огромни износи на субвенции, кривични пријави досега заработија поранешниот министер за земјоделство, Љупчо Димовски, и директорот на платежната агенција, Тони Димовски“, изјави...

Николовски: ВМРО-ДПМНЕ ги впрегна сите институции за да се одржи на власт

Хаосот со избирачкиот список мора да се расчисти докрај, а сите луѓе што се вмешани во изборени криминал ќе мора да одговараат, рече дополнителниот заменик-министер за земјоделство, Љупчо Николовски, на средба со грѓаните во Битола. - Сведоци сме и на обидот на Уставниот суд да ги амнестира, односно да овозможи помилување на сите што учествувале во фалсификување на народната волја....

Николовски: Избирачкиот список покажа дека злосторничката банда е во врвот на ВМРО-ДПМНЕ

Јавноста виде дека Никола Груевски и ВМРО-ДПМНЕ спроведувале целосно криминални избори, преку корупција, фантомски гласачи и злоупотреби на државни институции - изјави членот на извршниот одбор на СДСМ и дополнителен заменик-министер за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски. Според него „по јавното објавување на избирачкиот список, се виде дека има голем број на лица впишани на иста адреса, но и...

ВМРО-ДПМНЕ: Николовски да објасни за овоштарникот на Јанева

Љупчо Николовски сериозно му конкурира со своите лаги на некрунисаниот крал на лагите, аболираниот мултимилионер Зоран Заев, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ на прес-конференцијата на дополнителниот заменик-министер за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски. „Очигледно Љупчо Николовски добил партиска задача да глуми и квазиексперт за слобода на медиуми. Кога веќе решил да излегува на прес-конференции и да се бламира со куп лаги...

Николовски: Наместо кај вистинските земјоделци, парите завршуваат кај сопственици на медиуми

Изјавите на министерот Михаил Цветков откриваат нови сомнежи дека сè уште се прават злоупотреби во Министерството за земјоделство и дека наместо кај вистинските земјоделци, парите завршуваат кај сопственици на медиуми, блиски до власта, изјави дополнителниот заменик-министер за земјоделство шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски. Според него, „со парите на граѓаните, со парите на вистинските земјоделци, се финансираат медиумите на Никола Груевски задолжени да...

Николовски: СДСМ нема да учествува и нема да дозволи уште едни криминални избори

Дополнителниот заменик-министер за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, со жителите на Студеничани, Батинци и на Долно Количани разговараше за невработеноста и за тешкиот секојдневен живот, проблемот со иселувањето на младите кои бараат подобро утре надвор од земјава, соопштуваат од СДСМ. Како што се наведува во партиското соопштение, жителите се пожалиле на лошата патна инфраструктура, како и на немање основни...

Димитриев ги достави оставките на министрите од СДСМ до Собранието

Техничкиот премиер задолжен за организирање на предвремените парламентарни избори, Емил Димитриев, попладнево до Собранието ги доставил оставките на министрите и замениците-министри од редовите на СДСМ во техничката Влада. Димитриев ги доставил оставките на министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, на министерката за труд и социјална политика, Фросина Ташевска-Ременски, и на дополнителните заменици-министри, Кире Наумов за финансии, Љупчо Николовски за земјоделство,...

Николовски: Одоговорност за криминалните политики на Груевски мора да има

Членот на извршниот одбор на СДСМ и дополнителен заменик-министер за земјоделство, Љупчо Николовски, и генералниот секретар на СДСМ и министер за внатрешни работи, Оливер Спасовски, денеска имаа средби со лозарите од Кавадарци и од Неготино. Како што соопштуваат од партијата, лозарите се пожалиле дека трошоците им стануваат сè поголеми, откупните цени на грозјето се помали од година во година, а исплатата...

Николовски: Ќе ги запреме криминалот и корупцијата

Дополнителниот заменик-министер за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, оствари средби со жителите на Македонски Брод. - Огромната миграција на младите луѓе е сè позастапена во Македонски Брод. Невработеноста, сиромаштијата и лошата економска состојба се поразителните резултати од погрешните политики на Груевски и на „фамилијата“, кои ја пустошат Македонија - беше истакнато на средбата. Николовски изјавил дека наместо 630 милиони евра...

Николовски: АХВ должи 200 милиони денари на ветеринарните друштва

„Агенцијата за храна и ветеринарство на ветеринарните друштва им должи околу 200 милиони денари, пари без кои тие не можат да функционираат. Катастрофалната финансиска состојба на ветеринарните друштва, до која ги доведе власта, се заканува да предизвика колапс во здравствената заштита на животните, а преку тоа и во сточарството“, изјави дополнителниот заменик-министер Љупчо Николовски. Тој додава дека ветеринарните друштва што имаат склучено договор со Агенцијата...

Николовски: Нови 4 милиони евра завршиле кај фирмата „Трансмет“, чиј сопственик е Сеад Кочан

Дополнителниот заменик-министер за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, објави дека „нови 4 милиони евра завршиле кај фирмата „Трансмет“, чиј сопственик е Сеад Кочан.“ - Ова е договорот од 16 јули 2014 година, со кој фирмата „Трансмет“ добива тендер од повеќе од 184 милиони денари за изградба на пристапен пат за брана „Речани“ на Оризарска Река, Кочани. Ова е уште еден договор на дополнителни близу 57...

Николовски: Јавно обвинителство потврди дека има судир на интереси во случајот со Илија Србиновски

Случајот со раководителот на подрачната единица на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство во Битола, Илија Србиновски, кому поднесовме кривична пријава за злоупотреба на службената положба и овластување, почнува да се разрешува, информираше заменик-министер за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски. Според Николовски, во известувањето што го добиле од Јавното обвинителство, се потврдува дека има судир на интереси. - Бидејќи во кривичната пријава што ја имате...

СДСМ: Празна ливада наместо индустриска зона во Делчево

Индустриската зона близу месноста Милково брдо во Делчево е уште една лажна, виртуелна инвестиција на Никола Груевски, обвини Љупчо Николовски, дополнителниот заменик-министер за земјоделство, шумарство и водостопанство. - Уште во 2013 година, Никола Груевски ја најави изградбата на оваа технолошко-индустриска зона, но таа не почна со години. Во 2015 година, Никола Груевски направи уште една манипулација и за истата индустриска зона фрлаше...

Николовски: Огревно дрво се извезуваше за Грција, наместо да го добијат граѓаните

Дополнителниот заменик-министер за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, го обвини Јавното претпријатие „Македонски шуми“ дека додека македонските граѓани останале без греење, ова претпријатие извезувало огревно дрво во Грција. - ЈП „Македонски шуми“ од Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство на 27 јули 2015 година побарало дозвола за извоз на околу 30.000 кубни метри огревно дрво, со образложение дека домашната побарувачка...

Вистиномер: Не е точно дека мајмунските сипаници се предизвикани од вакцината против ковид-19

Постот што го рецензираме го оценуваме како невистинит. Мајмунските сипаници не се предизвикани од вакцините против ковид-19 бидејќи ниедна од нив не го содржи вирусот на мајмунски сипаници. Мајмунските...