fbpx
Таг: локална самоуправа

таг: локална самоуправа

Македонските градоначалници премногу зафатени за да ги слушнат препораките на европските делегати

Единаесет делегати од ЕУ денеска во Скопје присуствуваа на седницата на европскиот Комитет за региони, а скопските градоначалници не беа доволно заинтересирани за она што тие имаа да го кажат. Делегатите испратиле силни пораки за улогата на локалните власти, како и препораки за решавање на проблемот со источниот сосед, но за жал, пораките немало кој да ги слушне. Како што пренесува...

Грковска: Со дигитализацијата се намалува просторот за корупција

„Дигиталната трансформација е можност за голем напредок кон ефикасно, транспарентно и отчетно работење на сите институции, без оглед дали станува збор за министерство или за општина. А тоа е најдобриот и најефективниот начин за да се зголеми довербата на граѓаните во системот“, рече вицепремиерката задолжена за политики за добро владеење, Славица Грковска, на денешната тркалезна маса во организација на...

Општините не се справиле добро со ковид-пандемијата, граѓаните се незадоволни

Во државата нема Национална стратегија за намалување на ризици од катастрофи, каде јасно ќе се дефинираат приоритетите и стратешките цели на национално ниво, што не дава солидна основа за планирање ефикасна политика за намалување на последиците од катастрофи и јакнење на отпорноста при кризни ситуации, епидемии, пандемии и слично. Управувањето со кризи е уредено преку два независни система на...

Нови 40 општини ќе бидат дел од проектот „Зајакнување на општинските совети“

Во втората фаза на проектот „Зајакнување на општинските совети“ во наредните пет години ќе се реализираат низа активности за поттикнување на развојот на 40 општини и подобрување на квалитетот на живот на граѓаните во локалните заедници, соопшти денес Програмата за развој на Обединетите нации (УНДП). Според планираното, за остварување на овие цели ќе се работи на унапредување на капацитетите на...

Стојан Николов, најмладиот градоначалник: Младите да излезат од зоната на комфорот, спасот не е надвор од државата

Стојан Николов, Општина Росоман
Учеството на младите како кандидати на политичките партии во изборните циклуси останува да биде минорно, а во скопските општини речиси и да не постои. На последните локални избори само 3 отсто од кандидатите за градоначалници беа млади. Најголем дел од нив, или повеќе од две третини беа предложени во рурални општини, покажа истражувањето на Фондацијата за демократија на Вестминстер...

Родово сензитивни локални самоуправи за нова енергија во децентрализацијата

Во моментов има само две жени градоначалнички во Македонија и тоа е поразителна бројка, нагласи денес градоначалничката на Скопје и претседателка на Заедница на Единиците на Локалната Самоуправа (ЗЕЛС), Данела Арсовска за време на своето обраќање на панелот „Родово сензитивни локални самоуправи“, кој беше дел од годишната конференција за децентрализација и локално управување во организација на УНДП. Таа потсетувајќи се...

Само двајца од градоначалниците и 17 отсто од општинските советници се млади

„Одложено младинско учество - Локални избори 2021“
Покрај жените и лицата со попречености, младите се уште една група која од аспект на политичкото учество е една од најмаргинализираните во земјава. Иако четвртина од популацијата се млади лица на возраст до 29 години, само 3 отсто од кандидатите за градоначалници на локалните избори што се оддржаа во октомври годинава биле млади. Од нив, за први луѓе на општините...

Истражување на ИРИ: Градоначалниците незаинтересирани да ги вклучат граѓаните во одлучувањето

Неодамнешната квалитативна студија спроведена во Северна Македонија од страна на Центарот за анкетни истражувања на Меѓународниот републикански институт (ИРИ) покажува претежно слаба работа на градоначалниците и невклученост на граѓаните во локалната самоуправа, пред сè поради незаинтересираноста на локалната власт. Со студијата е дојдено и до сознанието дека македонските граѓани го поддржуваат пристапувањето во ЕУ, но не по цена на...

Милевски: Општинската администрација се дуе како балон – двојно е поголема од 2011 година

„Секој градоначалник сака да стави свои луѓе, и администрацијата се дуе како балон. Тоа е невозможно да се издржи“, изјави вчера министерот за локална самоуправа Горан Милевски. „Мета“ во април направи споредба на официјалните податоци, според кои општинската администрација пораснала двојно од 2011 година. - Градоначалниците да влезат со тимови, кои ќе  имаат мандат додека трае мандатот на градоначалникот -...

Државата ќе развива системи за дистрибуција на природен гас

На предлог на Министерството за економија, Владата на 110. седница ја прифатила информацијата за развој на системи за дистрибуција на природен гас во Македонија. „Со цел да се изготви модел за развој на системи за дистрибуција на природен гас, Владата го задолжи Министерството за економија да формира работна група составена од двајца претставници на Министерството за економија, по еден претставник...

Оштетувањата на градското пристаниште во Охрид, нема да се санираат во догледно време

Оштетувањата на градското пристаниште нема да бидат санирани во пресрет на новогодишните празници кога во Охрид се очекуваат голем број гости. Најверојатно сликата нема да се промени ни за Водици. Последното невреме од месец март годинава, направи голема пукнатина на пристапниот дел на објектот кој служи за спуштање на кајчиња, глисери и други помали пловни објекти. „Ние како локална самоуправа,...

„Три едукации и две наредби за отстранување на неусогласености“ по контролата на АХВ во школите

Иако државата преку Министерството за образование и наука, минатата година најавуваше дека ќе започнат засилени контроли од неколку институции на оброците што ги добиваат учениците во училишните мензи, засега нема ништо од тоа. По низата реакции на родители преку социјалните мрежи, дека во храната децата наоѓале парчиња пластика, остатоци од зеленчуков отпад, како и тоа дека немало крем во...

Триесет општини ја потпишаа Декларацијата за отвореност, отчетност и транспарентност

Уште седум градоначалници денеска ја потпишаа Декларацијата за отвореност, отчетност и транспарентност на локалната самоуправа, која беше составена на иницијатива на Фондацијата за интернет и општество „Метаморфозис“. Со потписите на градоначалниците на Аеродром, Боговиње, Врапчиште, Гази Баба, Желино, Ѓорче Петров и Карпош, бројот на потписниците на Декларацијата се зголеми на 30. Фондацијата за интернет и општество „Метаморфозис“ пред три недели достави писмо...

Локалната власт има низок степен на транспарентност

Општините во Република Македонија исполнуваат 34 отсто од индексот на отвореност, покажа истражувањето за степенот на отвореност на институциите во шест земји од регионот, во рамки на проектот „Актион СЕЕ“ што го спроведува Фондацијата за интернет и општество, „Метаморфозис“. „Овој податок е загрижувачки со оглед дека мерењето е направено на обезбедувањето на пристап до информации кои треба да се објавени на...

Собранието денеска ќе го укинува екстерното и ќе го продолжува мандатот на општините

Собранието за денеска има обемна програма за работа, бидејќи покрај изборот на собраниските комисии, ќе решава и за предлог-закони за да се продолжи мандатот на градоначалниците и на советите на општините, како и за укинување на екстерното тестирање. Продолжувањето на мандатите на општинските татковци и совети ќе се прави со предлог-закон за изменување и за дополнување на Изборниот законик по...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ ги блокираше општините

Во редовното утринско соопштение денеска, ВМРО-ДПМНЕ обвини дека СДСМ го манифестирал „својот страв и антидржавното дејствување со одбивање на предлогот да се изгласа во итна постапка датумот за одржување на локални избори и да се продолжат мандатите на градоначалниците и на советите на општините и на Град Скопје“. Предлогот на седницата на Собранието на Република Македонија за избор на владата...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ да не бега и да не се плаши од распишување на локалните избори

„Ја повикуваме СДС да не бега и да не се плаши од распишување на локалните избори. Граѓаните на Република Македонија не смее да ја плаќаат сметката за стравот на СДС да се соочи со одговорноста од нивната антидржавна и деструктивна политика“, стои во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ на соопштението на СДСМ, во кое ја повика опозициската партија да овозможи формирање...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ и мнозинството еден месец ја блокираат локалната самоуправа

СДСМ и собраниското мнозинство имаат одговорност за одложувањето на локалните избори, со што се става под знак прашалник ефективното функционирање на локалната самоуправа, порача ВМРО-ДПМНЕ претпладнево преку соопштение. Партијата вели дека и еден месец откако „СДС насилно изведе сценарио за избор на претседател на Собранието, флагрантно кршејќи го Уставот, низа закони и деловникот за работа на Собранието“, во законодавниот дом нема...

Градоначалниците имаат техничка функција до 31 декември, тврди Инспекторатот

Државниот инспекторат за локална самоуправа реагира на толкувањата за мандатите на градоначалниците и на општинските совети и тврди дека се произволни и несериозни за да се манипулира јавноста. „Во согласност со член 35, став 1 од Законот за локална самоуправа, мандатот на советниците е четири години и со оглед на тоа што последните локални избори се одржаа на 24 март 2013...

Анкета на ИРИ: Мнозинството граѓани на Македонија не се задоволни од локалните власти

Мнозинството граѓани на Македонија се незадоволни од нивните локални власти, покажува најновата анкета на Центарот за анкетни истражувања на Меѓународниот републикански институт (ИРИ). Според податоците од анкетата, 51 отсто од испитаниците изјавиле дека се донекаде или многу незадоволни од работата на нивните градоначалници, додека 47 отсто искажале идентични ставови и за општинските совети. Четириесет и шест отсто од анкетираните се изјасниле дека,...

Повредена млада мечка на патот Тетово-Непроштено по удар од автомобил

Доцна вечерва на локалниот пат Тетово - с. Непроштено патничко моторно возило удрило во млада мечка која го минувала патот заедно со мајката и уште две помали мечиња, соопшти...