fbpx
Таг: Кредитори

таг: Кредитори

Нова грчка финансиска драма

Историјата се повторува во Грција. Преговорите на грчката влада со тројката удрија во ѕид. Европската Унија го откажа состанок на еврогрупата, кој требаше да се случи в четврток, за одобрување на грчкиот пакет мерки, а премиерот Алексис Ципрас побара итно свикување на самит на ЕУ. Целосно повторување на ланското сценарио пред да се распише референдум во државата. Сценарио кое доведува...

Наместо бараните 3,2 милиони евра, државата се задолжи за еден милион повеќе

Наместо бараните 3,2 милиони евра, државата денеска на аукција на хартии од вредност се задолжи за 4,3 милиони евра. Најголем интерес од страна на домашните кредитори имало за десетгодишните записи. Следната аукција е закажана за следниот вторник.

Наумов: Не сум потпишал ниту една одлука во Министерство за финансии

„Во Министерството за финансии ниту една одлука донесена од министерот за финансии не му е доставена на дополнителниот заменик-министер за согласност и за потпис. Исто така, потсетувам дека пред Управниот суд во тек е постапка по тужба поднесена од моја страна, а во врска со задолжувањата на домашниот пазар на капитал“, вели во соопштението претседателот на комисијата за финансии...

Цакалатос: На чекор до договор сме со кредиторите

Властите во Грција денеска соопштија дека се блиску до постигнување договор со меѓународните кредитори, и покрај прекинувањето на рундата преговори за најновите грчки реформи. - Блиску сме во постигнувањето договор со институциите. Дефинитивната одлука ќе биде донесена до 22 април или најдоцна до 26 април на можниот вонреден состанок на министрите на финансии на еврозоната - изјави грчкиот министер за...

Државата денеска ќе се задолжи со 75,76 милиони евра од домашните кредитори

Државата ќе побара нов заем од 75,76 милиони евра од домашните кредитори. На денешната аукција на хартии од вредност ќе бидат понудени шест месечни записи во вредност од 21,13 милиони евра и 12 месечни записи за 54,63 милиони евра. Во овој момент јавниот долг изнесува 48 отсто од домашниот бруто-производ (БДП).

Државата се задолжува со нови 30,5 милиони евра

Државата денеска ќе се задолжи за нови 30,5 милиони евра од домашните кредитори. На аукцијата, ќе бидат издадени шестмесечни државни записи во вредност од 8,7 милиони евра и 12-месечни записи во висина од 21,8 милиони евра. Со претходните пет одржани аукции, направен е нето-долг од 56 милиони евра. Во овој момент јавниот долг изнесува 48 отсто од домашниот бруто-производ (БДП).

Ново задолжување од 3,6 милиони евра кај домашните кредитори

Државата денеска ќе се задолжи 3,6 милиони евра кај домашните кредитори. Вчера, дополнителниот заменик-министер за финансии, Кире Наумов, изјави дека без негова согласност Министерството за финансии донело одлука за нова аукција на домашниот пазар за хартии од вредност, која треба да се одржи денеска. Од почетокот на годината се одржани четири аукции на домашниот пазар на хартии од вредност, со што...

Државата денеска ќе се задолжи 7 милиони евра кај домашните кредитори

Државата денеска ќе се задолжи 7,07 милиони евра од домашните кредитори, преку аукција на државни хартии од вредност. Министерството за финансии ја откажа аукцијата на државни записи на 2 февруари, на која требаше да побара 813.000 евра од домашните кредитори. Дополнителениот заменик-министер за финансии, Кире Наумов, предупреди дека со вакво темпо на задолжување, планираниот дефицит за целата 2016 година ќе биде реализиран...

Државата се задолжи уште 19 милиони евра кај домашните кредитори

Министерството за финансии се задолжи со 19 милиони евра кај домашните кредитори. Врз основа на доспеани долгови, Владата денеска треба да врати 9 милиони евра. Неодамна, дополнителениот заменик-министер за финансии, Кире Наумов, предупреди дека со вакво темпо на задолжување, планираниот дефицит за целата 2016 година ќе биде реализиран во мај. Тој информираше дека министерот за финансии, Зоран Ставрески, има закажано уште 23...

Грција од кредиторите ќе добие 12 милијарди евра

Грчката влада постигна договор со меѓународните кредитори за деблокирање на околу 12 милијарди евра неопходни кредити, изјави денеска министерот за финансии, Еуклид Цакалотос, по маратонските преговори. - Постигнавме договор за сè, вклучувајќи 48 дополнителни мерки за да се овозможи в петок да ни се уплатат 12 милијарди евра - изјави Цакалотос. Атина во јули со меѓународните кредитори договори нова програма за...

Грција парализирана поради генералниот штрајк на јавните служби

Јавните служби во Грција денеска престанаа со работа бидејќи работниците стапија во првиот генерален штрајк откако во јануари левичарската коалиција ја презеде владата, јавуваат светските агенции. Јавниот сообраќај е сериозно нарушен, затворено е метрото во Атина, автобуските и тролејбуските линии се скратени, а траектите се на пристаништата. Заради штрајкот, затворени се музеи, училишта, аптеки, а државните болници работат само за итни случаи. Повеќе...

Ципрас ветува промена во договорот со кредиторите

Грчкиот премиер во заминување, Алексис Ципрас, изјави дека тој е во најдобра позиција да ги подобри условите од последниот пакет мерки што ги договори со кредиторите, пренесуваат светските агенции. Ципрас ги повика граѓаните на претстојните избори, повторно да му дадат доверба ако не сакаат да се врати мрачниот период на корупција која преовладувала во Грција во изминатите години. Лидерот на СИРИЗЗА рекол...

Грција и „тројката“ постигнаа договор

Грчката влада и „тројката“ постигнаа договор за новите грчки обврски и реформи што ќе го обезбедат исплаќањето на новиот грчки кредит. Документот денеска ќе оди во грчкото собрание и владата се надева да биде изгласан веќе утре. Договорот беше постигнат по 18 часа непрекинати преговори меѓу грчката страна и претставниците на европските институции. По долгите натегања за клучни прашања, како реформирање...

Атина и Брисел оптимисти за договор во текот на август

Грчката влада очекува до крајот на денот да го затвори првиот круг преговори со „тројката“ и со кредиторите и со тоа да се приближи кон потенцијален договор до крајот на август. Во редовите на грчката влада постои оптимизам дека до 18, односно до 20 август може да се затворат сите отворени прашања, како што се новиот фонд за приватизација, задоцнетите...

Црн понеделник за грчката берза

Грчката берза денеска отвори со драматичен пад од 22 отсто. По пет недели неработење поради строгата контрола и трансакцискиот лимит во банките, сите акции на грчката берза се во голем пад, а берзата е во најлоша ситуација досега. Берзата последен пат беше отворена на 26 јуни, последниот ден од преговорите со кредиторите, кога затвори со мал пораст од 2 отсто,...

Средба на кредиторите и на министерот за финансии на Грција за новиот кредит

Претставниците на мисијата на грчките кредитори денеска ќе се сретнат со грчкиот министер за финансии, Евклид Цакалотос, во рамки на преговорите за новиот кредит за Грција, соопшти синоќа Атина. Сепак, Меѓународниот монетарен фонд претходно наведе дека нема да учествува во планот за помош сè додека властите во Атина не го усвојат сеопфатниот план за реформи и додека ЕУ не се согласи...

Ципрас: Левичарската влада или ќе има поддршка од пратениците на СИРИЗА или ќе падне

Грчкиот премиер Алексис Ципрас отворено им стави до знаење на членовите на СИРИЗА дека веќе не смее да се дозволи внатрешно бунтување против владините одлуки и крајно време е сите да преземат одговорност за компромис што ќе ја осигури стабилноста на Грција. Премиерот предлага или да се одржи конгрес на партијата во септември, по постигнување договор со кредиторите, на кој може...

Владата на Ципрас утре на нов тест во парламентот

Грчкиот премиер Алексис Ципрас тактизира за полесно да се изгласа втората листа приоритетни мерки договорени со кредиторите. Пред грчкиот парламент, кој утре треба да се изјасни за мерките, нема да се најдат две болни мерки како реформирањето на пензинскиот систем преку зголемување на границата за пензионирање, укинување на прераното пензионирање и извесните придонеси за пензионерите, а нема да се...

Целосен грчки предлог, утре?

Грција, според неофицијални информации, денеска не поднела нови предлози до кредиторите. Грчките медиуми се повикуваат на владини извори и пренесуваат дека на преговарачката маса на Еврогрупата, Грција ги поднела предлозите на премиерот Алексис Ципрас од минатата недела, кои во тој момент воопшто не беа разгледани бидејќи министрите за финансии се изјаснија дека ќе чекаат исход од референдумот пред да...

Ципрас не ги повлекува одлуката за референдум и барањето за гласно народно „не“

Грчкиот премиер Алексис Ципрас ги демантираше сите гласини за укинување на референдумот. Во обраќање до народот, кусо пред почетокот на новиот состанок на Еврогрупата, и во облак од шпекулации дека владата размислува да ја повлече идејата за референдум, тој најави дека референдумот ќе се одржи и Грција останува посветена на обидот за постигнување договор со европските институции со подобри...

За една година изградени се 80 мегавати фотонапонски електрани

Целиот регионот треба да се стреми кон што побрза енергетската транзиција. Ова го истакна Виктор Андонов, соработникот за енергетика во Владата на Република Северна Македонија, на регионалната експертска Конференција...