fbpx
Таг: Кредитори

таг: Кредитори

Порталб: Се стега „ременот“ – јавниот долг ќе расте, како ќе се враќа?

Јавниот долг ја надмина психолошката граница од 60 отсто, искачувајќи се на 60,7 отсто. И до година ќе се земаат заеми, но според првичните информации, Владата „пари“ ќе бара на домашниот пазар, пишува Порталб.мк. Според економистите, секое позајмено евро треба внимателно и рационално да се троши зошто ќе дојде време да се враќа – со камата. Дали банките ќе станат...

Грција парализирана од генерален штрајк

Грција денеска е парализирана од работнички штрајкови против новите мерки договорени меѓу владата и меѓународните кредитори. По повикот на трите најголеми работнички синдикати ГСЕЕ, АДЕДИ и ПАМЕ, грчката јавна администрација заедно со дел од приватниот сектор денеска ги блокира улиците на Атина за да го изрази своето незадоволство од продолжувањето на строгата политика на штедење на грчката влада. Поради 24-часовниот штрајк, во...

Напредок во преговорите меѓу Грција и меѓународните кредитори

Грција и европските министри за финансии успеаја да постигнат напредок во разговорите за реформите што треба да ги спроведе грчката влада заради исплаќање на следната рата од грчкиот кредит. Според информациите во Грција, со постигнатиот напредок и со прелиминарен договор е договорено во Атина да се вратат претставниците на европските кредитори пред Велигден за да се довршат разговорите и да се...

Европските кредитори бараат и грчката опозиција да ги поддржи идните мерки

Германскиот министер за финансии, Волфганг Шојбле, бара гаранции и од грчката опозиција дека ќе се поддржат и ќе се спроведат договорените мерки за 2019 година. Оваа одлука на Шојбле предизвика нова сопка во разговорите меѓу Грција и меѓународните кредитори. Грчката влада под притисок на кредиторите прифати да се гласаат и да се спроведат нови мерки што би се спровеле од 2019...

Ципрас бара кредиторите да престанат со притисоците за нови мерки за штедење

Јасна порака дека нема простор за уцени или каприци кон Грција испрати грчкиот премиер Алексис Ципрас кон европските кредитори и ММФ од Брисел по завршувањето на самитот на Европската Унија. Грчката оценка е дека самитот генерално поминал позитивно за Грција, но сите погледи сега се свртени на денешната средба на Ципрас во Берлин со германската канцеларка Ангела Меркел. Ципрас се...

Ципрас им фрли ракавица на кредиторите и на опозицијата со гласањето за новогодишен бонус

Грчкиот премиер Алексис Ципрас отвори нова мини „војна“ со странските кредитори и со грчката опозиција, ставајќи го неговиот предлог за „новогодишно пакетче“ за пензионерите и за островите на гласање во парламентот. Гласањето ќе биде со прозивка по име и презиме на секој пратеник за и народот отворено да види дали опозицијата ги поддржува мерките со кои 1,6 милиони пензионери со ниска пензија...

Народна банка: Девизните резерви се намалија поради раздолжувањето

Намалувањето на девизните резерви во најголем дел е резултат на раздолжувањето на Македонија кон меѓународните кредитори и намалување на севкупниот долг на Македонија, нешто што веќе беше најавено и од Министерството за финансии, се вели во соопштението на Народна банка во врска со намалување на девизните резерви за 177 милиони евра во ноември во однос на претходниот месец. - Дополнително,...

Синдикатите и јавниот сектор во Грција денеска излегуваат на 24-часовен генерален штрајк

Грција денеска ќе биде парализирана од генерален 24-часовен штрајк на работничките синдикати и на јавната администрација. Илјадници членови на синдикатите се очекува да излезат на масовниот протест во центарот на Атина, за да го изразат своето незадоволство од владините мерки кои влијаат на социјалните и на финансиските можности на граѓаните на Грција. „Повикуваме на протест како реакција на континуираната политика на...

Европските кредитори бараат нови построги мерки за штедење од Грција

Грција ја очекуваат нови отпуштања во јавниот сектор и итна приватизација на државни компании доколку грчката влада се согласи на барањата на кредиторите за кои се преговара, пренесува весникот „Та неа“. Потенцијалниот договор со кој би се затворила втората проценка на сработеното од грчката влада, се оценува дека ќе донесе ново финансиско стегање на ременот за грчките граѓани. Според „Та...

Московичи: Грција е подготвена да сврти нова страница

Во тензична клима на несогласувања меѓу грчката влада и претставниците на Меѓународниот монетарен фонд, Светска банка и Еврпската централна банка и на неможност да се постигне договор на клучни теми, денеска во Атина пристигнува еврокомесарот за економски и финансиски прашања, Пјер Московичи. Московичи ќе се сретне со грчкиот премиер, Алексис Ципрас, и со министерот за финансии, Евклидис Цакалотос. Грција се надева на...

Државата денеска ќе се задолжи 31 милион евра на домашниот пазар

На аукција на државни хартии од вредност, Министерството за финансии ќе се задолжи 31 милион евра на домашниот пазар. На домашните кредитори ќе им бидат понудени едногодишни и двегодишни државни обврзници. Дополнителниот заменик-министер за финансии, Кире Наумов, во однос на оваа аукција смета дека се побаруваат 17 пати повеќе средства од долгот што доспева за враќање. - Оваа власт зад себе...

Грција ги продолжува преговорите со кредиторите

Грчката влада и тројката европски претставници на монетарните власти повторно седнуваат на заедничка преговарачка маса. Претставниците на грчкото министерство за финансии и европските кредитори ќе разговараат за сработеното од грчките обврски за да се утврди дали и кога Грција ќе може да ја добие новата рата од 2,8 милијарди евра од европскиот кредит. Кредиторите ќе разгледуваат до каде е грчката влада со спроведувањето на...

ДС: Странските банки нема да кредитираат систем каде се кршат правата на граѓаните

Блокадата на реализацијата на еврообврзницата во износ од 650 милиони евра, која владата ја издаде, е сигнал од потенцијалните кредитори дека независно од добивката, тие сепак се одлучија да го послушаат гласот на народот и реакциите на медиумите, граѓанскиот сектор и на партиите, реагираат од Демократски сојуз. „Ваквата одлука е опомена до владата на ВМРO-ДПМНЕ и на ДУИ дека странските банки немаат...

Ново задолжување од 5,4 милиони евра кај домашните кредитори

Државата денеска кај домашните кредитори ќе се задолжи за 5,4 милиони евра, преку аукција на државни хартии од вредност. Ќе бидат понудени тримесечни записи со девизна клаузула, 12 месечни записи, како и обврзници на 10 и на 15 години. Првиот квартал од 2016 година, вкупниот јавен долг изнесува 4,33 милијарди евра или 45 проценти од домашниот бруто-производ.  

Ново задолжување на државата од 12,6 милиони евра

Државата ќе се задолжи 12,6 милиони евра од домашните кредитори, преку аукција на државни хартии од вредност, со рок на доспевање од три месеци, една година и од петнаесет години. Во првиот квартал јавниот долг изнесува 4,3 милијарди евра, односно 45 проценти од домашниот бруто-производ.

Државата ќе се задолжи со нови 11,5 милиони евра

Државата ќе позајми нови 11,5 милиони евра од домашните кредитори на денешната аукција на државни обврзници. Парите ќе ги обезбеди преку тримесечни и шестмесечни записи и една 15-годишна обврзница. Во првиот квартал од годинава, јавниот долг изнесува 4,3 милијарди евра.

Неизвесно исплаќањето на ратата од 7,5 милијарди евра за Грција

Грчката влада повторно брка време за да го заврши договорот со кредиторите за да си отвори пат за исплаќање на ратата од 7,5 милијарди евра од европскиот кредит за земјата. Владата на Алексис Ципрас мора неделава да ја заврши „домашната задача“ за измена на неколку закони и амандмани од новиот пакет мерки кои ги бараат европските кредитори, кои забележаа...

ММФ се повлекува од пакетот финансиска помош за Грција

Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) соопшти дека не е подготвен да додели средства за европската спасувачка програма наменета за Грција и побара детален план за реструктуирање на грчкиот долг. Кредиторите од Европска унија инсистираат на тоа ММФ да додели средства за актуелната, трета програма за помош на Грција. Но, ММФ своето учество во пакетот помош го услови со барање за силни акции на...

Државата се задолжи двојно повеќе од планираното

Државата денеска, наместо 5,1 милиони евра, се задолжи со 9,95 милиони евра кај домашните кредитори. На аукцијата на хартии од вредност се продаваа три месечни записи со и без девизна клаузула и записи кои доспеваат за 12 месеци, при што од кредиторите беа земени 9,95 милиони евра. Државата првично побара заем од 5,1 милиони евра од домашните кредитори за да се...

Грчкиот премиер задоволен се враќа од Брисел

Грција е задоволна од исходот на состанокот на еврогрупата. Грчката влада говори за триумф на состанокот на европските министри за финансии бидејќи се избегнало наметнување нови мерки за штедење, постигнат е договор да се почне разговор за олеснување на грчкиот долг и можно е штом се финализира договорот со тројката и со кредиторите, Грција да добие повеќе пари од очекуваното. Како...

Последици од невремето: поплавени куќи и подруми, паднати дрва, уништени автомобили

По вчерашното невреме што ги зафати Скопје, Гостивар и Тетово околу 16.30 часот, од Центарот за управување со кризи (ЦУК), информираа дека на Единствениот повикувачки број за итни случаи...