fbpx
Таг: Кочани

таг: Кочани

Неточно е дека жител на Кочани за струја треба да плати над 450 илјади денари

Вистиномер за овој случај се обрати до ЕВН, од каде појаснија дека корисникот реагирал по добиената нелогична сметка, по што му била пратена коригирана сметка откако било прочитано броилото. Новата сметка која што беше доставена до Вистиномер од страна на ЕВН, изнесува 2,036 денари, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост: Рецензизраме пост објавен на социјалната мрежа...

Кочани ќе го обновува Споменикот на слободата со помош на САД

Амбасадорката на САД во Северна Македонија, Кејт Мари Брнз за време на посетата на Кочани викендов најави грант од 254.300 американски долари преку Фондот на Амбасадори за зачувување на културата (ФФЦП), за обновување и зачувување на Споменикот на слободата. Амбасадорката Брнз истакна дека проектот е вистинско партнерство меѓу Соединетите Американски Држави и локалната самоуправа во Кочани, при што двете страни...

Пожар кај Ѓавато, поплава во Кочани

Пожарот кај место викано Погана на југот на земјава е активен и се движи од село Ѓавато кон село Грчиште. Кај Ѓавато е запрен на 100 до 200 метри од селото, информираат во Центарот за управување со кризи (ЦУК). Освен тоа, вчера имало и поплави на повеќе објекти во општина Кочани, каде што исто така екипите на ЦУК интервенирале. „На...

Претставата „Ништо не е страшно“ е победник на Драмскиот аматерски фестивал во Кочани

Претставата „Ништо не е страшно“ во изведба на театарот „Пи“ од Скопје ја доби наградата „Васил Ќортошев“ за најдобра претстава на 59. издание на Драмскиот аматерски фестивал (ДАФ), којшто од 23 до 29 мај се одржа во Кочани. По двегодишни „вонредни“ изданија на еден од најстарите фестивали во Македонија поради ковид пандемијата, годинава публиката во Кочани уживаше во програмата од...

Лажен оџа од Кочани обвинет за полов напад на деветгодишно девојче

Во два наврати, на 23 и 24 ноември во стан во Гостивар, Р.Л. 37-годишен жител на Кочани извршил полово дејствие врз девојче родено 2012 година. Мајката на девојчето го повикала осомничениот кој се претставил како оџа и побарал да остане сам со детето-жртва во собата за да пее и да го „лекува“ од црни магии и притоа ја принудил...

Кривична пријава за вработен како обезбедување во училиште во Кочани: Повредил ученик

ОВР Кочани ќе поднесе кривична пријава против О.Ц.(36) од Кочани поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „насилство врз дете“ по член 201-а од Кривичниот законик, соопшти Министерството за внатрешни работи. Пријавениот кој е вработен како обезбедување во основно училиште во Кочани, на 06.10.2021 физички нападнал ученик во училиштето и му нанел повреди. Во врска со настанот бил извршен разговор со О.Ц. и...

Се сумираат штетите од пожарите, нема потреба од прогласување кризна состојба

По опсежна расправа и по разгледување на актуелната состојба со пожарите, едногласно одлучивме дека нема потреба од прогласување кризна состојба, но ќе бидеме во постојано заседание и доколку работата тргне на полошо, набрзина ќе одржиме седница на која ќе побараме да биде прогласена кризна состојба на дел од територијата на државата, онаму каде што е зафатена со пожар, информираше...

Армијата дејствува со војници и хеликоптери за гаснење на пожарите

Припадниците на Армијата се активни во најкритичните точки во справувањето со пожарите. Хеликоптерите од воздухопловниот ВИНГ кои во текот на вчерашниот ден беа ангажирани во гасење и локализирање на пожарот во реонот на Старо Нагоричане каде исфрлија повеќе од 50 тони вода, од раните утрински часови се ангажираа на пожарот кај Кочани, при што два хеликоптери непрекинато учествуваат во...

Пожари беснеат низ земјава, од утрово целосна забрана за движење во шумите

Од утрово во земјава стапи на сила целосната забрана за движење во шумските предели, а Владата апелираше до граѓаните да не се движат низ шумските предели заради заштита на личната безбедност и заради спречување натамошно ширење на пожарите. Пожарот во Кочанско којшто беснееше вчера вечерта е локализиран и ставен под контрола. Пожарот и понатаму е активен во близина на селото...

Ситуацијата со пожарот над Кочани сè уште тешка

Голем број граѓани на Кочани излегоа да помогнат во гаснењето на пожарите кои избувнаа попладнево над градот и веќе зафатија 2-3 куќи на периферијата на градот, дозна „Мета“. „Се надеваме дека до сабајле пожарот ќе биде изгаснат, но ситуацијата е навистина тешка“, вели соговорникот на „Мета“ кој заедно со други сограѓани им помагаат на пожарникарите. Попладнево избувнаа два пожара во ридскиот...

ДИЖС по проверките за загадената вода во канали за наводнување во Кочанско нема да ја затвори „Пејпер Мил“

Државниот инспекторат за животна средина (ДИЖС) информира дека, по пријавување за загадување на водите во Кочанско, спроведен е надзор на посочени локации на западниот и на источниот дел на градот. Во западната зона немало основа за постапување на инспектор, бидејќи белата течност што била забележана покрај патот потекнува од излевање на шахта на колекторот поради обилните дождови, соопштија од ДИЖС. „Дезинформација...

Во петок започнува Драмскиот аматерски фестивал на Македонија

ДАФ 2021
Во петок, пред Споменикот на слободата во Кочани, се отвора 58. издание на Драмскиот аматерски фестивал на Македонија. Откако минатата година, фестивалот беше одложен поради пандемијата, а потоа под посебни мерки и протоколи се одржа наесен и беше од ревијален карактер, годинава делумно го враќа својот сјај и ќе ги додели наградите на учесниците на фестивалот. Годинава на ДАФ ќе бидат...

Отворен е повикот за учество на Драмскиот аматерски фестивал 2021

ДАФ
Фестивалската управа на Драмскиот аматерски фестивал на Македонија го објави повикот за избор на претстави кои ќе настапат на годинешното, 58 издание на фестивалот. Како што се посочува во повикот, право на учество на ДАФ – Кочани имаат аматерски театри, работилници, драмски секции, студија, групи кои аматерски се занимаваат со рецитаторство, експериментални и алтернативни сцени и други форми на самостојно...

Кочанските активисти планираат организирање на референдум против мала хидроелектрана кај Браната Гратче

Организирање на локален референдум е една од алатките за спречување на изградбата на мала хидроелектрана на Мала Река кај Браната Гратче во Кочани. Се комуницираат поискусните еко активисти, кои успеаја да спроведат успешни референдуми и да ѝ покажат на власта дека граѓаните силно се противат на изградба на објекти кои прават штета на животната средина. За Општината Кочани, идејата на...

Исцрпени сите можности – Општина Кочани пред издавање на дозволата на хидроцентралата на Мала Река

До доцна во понеделникот советниците на Општината Кочани разговараа за Информацијата за текот на активностите за изградба на мини хидроцентрала на Мала Река, за на крај да ја отфрлат и дадат поддршка на двете граѓански иницијативи, кои се противат на овој проект. Општината поднесе извештај за досегашниот обид да издејствува прекин од државните институции на сите активности со изградбата на...

Компанијата „Пејпер Мил“ бара дијалог со граѓанските активисти кои пак се лути на регионална телевизија

Телевизиска емисија со гостувањето на генералниот директор на кочанската компанија „Пејпер Мил“, Јулијан Даскалов, го предизвика гневот кај кочанските екологисти. Даскалов синоќа на регионалната телевизија „Стар“ зборуваше за плановите за еколошка заштита преку поставување на вреќест филтер, со што смета дека ќе се задоволат пропишаните стандарди. Она што ги револтираше граѓаните, беше тврдењето на Даскалов дека капацитетот не загадува и...

Кочанските екологисти спасот од мини хидроцентралата го гледаат во Јавното обвинителство

Граѓанската иницијатива „Кочани сака чист воздух, вода и почва“ ќе се обрати до Основното јавно обвинителство, од каде ќе бара преиспитување на целата документација за мини хидроцентралата на Мала река кај Кочани. Преку овој потег, граѓанските активисти очекуваат Обвинителството да наложи привремен прекин на работите на мини хидроцентралата со барање да се организира јавна расправа, каде граѓаните би го...

По победата над „Пејпер Мил“ во Кочани, 12 организации со нова иницијатива „За здрав живот“

Борбата против загадувањето на животната средина и најавената изградба на мини хидроцентрала на браната Гратче, деновиве обедини 12 граѓански организации од Кочани, кои имаа заедничка цел – Кочани да биде почиста средина за живот. На заеднички состанок овие здруженија најавија засилени активности за почиста животна средина. Како што најавија, здружени ќе вршат поголем притисок врз институциите, а ги повикаа да...

Мерењата на бугарската лабораторија за загадувањето од „Пејпер Мил“ не се прифатливи во земјава

Државниот инспекторат за животна средина нареди промена на горивото за работа на загадувачот „Пејпер Мил“ од Кочани, врз основа на резултатите на мерењата на загадувањето на воздухот добиени од акредитираната лабораторија „Фармахем“, која работи според стандардите утврдени во Правилникот за граничните вредности за дозволените нивоа на емисии и видови на загадувачки супстанции во отпадните гасови и пареи кои ги...

Државниот инспекторат за животна средина нареди кочански „Пејпер Мил“ да работи на плин

По мерењата на емисиите испуштени во воздухот од кочанската фабрика „Пејпер Мил“ на 30 декември 2020 година, Државниот инспекторат за животна средина повторно утврдил надминување на граничните вредности, информираат од овој инспекторат. Вчера фабриката „Пејпер Мил“ добила наредба да престане да го користи котелот на пелети и да премине на работа на плин. „Инсталацијата ќе работи на плин сè додека не...

Научниците Бертоци, Мелдал и Шарплес се добитници на Нобеловата награда за хемија

Керолин Р. Бертоци, Мортен Мелдал и К. Бери Шарплес се овогодишните добитници на Нобеловата награда за хемија, објави Нобеловиот комитет, пренесува Гардијан. Со олеснување на комплицираните хемиски процеси, тие овозможиле овозможиле употреба...