fbpx

Кочанчанец си повлекол пари од туѓа дебитна картичка

Кривичната пријава е поднесена поради постоење основано сомнение за сторено кривично дело „оштетување и неовластено навлегување во компјутерски систем“

-

Одделението за внатрешни работи во Кочани, поднесе кривична пријава против Р.А. (56) од овој град бидејќи од туѓа дебитна картичка вадел пари од банкомат.

„Кривичната пријава е поднесена поради постоење основано сомнение за сторено кривично дело „оштетување и неовластено навлегување во компјутерски систем“. На 01.06.2023 во еден наврат неовластено навлегол во трансакциска сметка на П.К. од Кочани, со намера за искористување на нејзините податоци заради прибавување на против правна имотна корист, така што откако претходно ја обезбедил банкарската дебитна картичка од банкомат во трговскиот центар во Кочани, повлекол парични средства“, наведено е во информацијата од Министерството за внатрешни работи.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Во март ќе се одржи Фестивалот на франкофонијата со француски филмови, концерти и храна

Во организација на Францускиот институт во Скопје, Амбасадата на Франција и Швајцарија, од 1 март до 4 април ќе се одржи Месецот на франкофонијата со културни активности во Скопје...