fbpx
Таг: клима

таг: клима

ХААРП не влијае врз климата

ХААРП не се злоупотребува за целите коишто се наведени во оваа објава на Фејсбук, за провоцирање временски катастрофи и уништување на Земјата. Тврдењето дека ХААРП е контролиран од лаптоп е измислица на авторот и никаде не постојат такви информации. Научната јавност демантира дека со ХААРП се контролира климата, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост:     Рецензираме објава...

Последната декада најтопла во историјата на земјава, климатските промени ќе носат попеколни лета

Врели лета и повисоки просечни температури, благи зими без снег, намалување на врнежите и долги сушни периоди се новите климатски услови во Македонија, кои ги живееме во последната декада. Истражувањата на Управата за хидрометеоролошки работи покажуваат дека последната декада од 2011 до 2020 година, е најтопла од почетокот на метеоролошките мерења во земјава, а прогнозите велат дека зголемување на...

Минатата година најтоплата во Европа од почетокот на мерењата

Минатата година, 2019, е најтоплата година во Европа од кога се вршат мерења, предупреди Copernicus Climate Change Service (C3S), телото на ЕУ што ја следи климата. Со 2019 како најтопла година се завршува и најтоплата деценија (2010-2019) во Европа од почетокот на мерењата. Според C3S светските температури во 2019 година биле само 0,04 Целзиусови степени пониски отколку во 2016 година,...

Даути: Политичката стабилност е клучнa за зголемување на ивестициите низ ТИР-зоните

Министерот без ресор задолжен за странски инвестиции Бардиљ Даути, денеска оствари средба со дел од раководството на Технолошко индустриската развојна зона (ТИРЗ) во Тетово. Целта на посетата беше запознавање со работата и состојбата во зоната. Даути потенцираше дека политичката стабилност е клучен показател за зголемување на инвестиции низ ТИР-зоните во Македонија. -Како Влада, интензивно работиме за надминување на лошата политичка атмосфера...

Глобалното затоплување тема на регионалната конференција на метеоролозите во Охрид

Охрид беше домаќин на средбата на директорите на хидрометеоролошките служби од Југоисточна Европа, кои што на конференција дискутираа за штетите кои ги нанесува глобалното затоплување. „Во овој момент, службите од регионов се соочуваат како и сите останати од целиот свет, со глобалното затоплување, чија што главна карактеристика се зачестените екстремни вредности и појави, како високи температури, суши, поплави, градоносни облаци,...

Извозот на компаниите од ТИР-зоните, лани изнесувал 2 милијарди евра

Вредноста на извозот на компаниите од ТИР-зоните, лани надмина 2 милијарди евра, што претставува пораст од 29,2 проценти во однос на остварениот извоз во 2016 година, информираат од Дирекцијата за ТИРЗ. ТИР-зоните за прв пат нудат еднакви и транспарентни услови за инвестирање и ги отвораат своите врати за домашните инвеститори. „По објавувањето на Планот за економски пораст забележан е зголемен интерес...

Арсовска: Бизнис-мерките што ги испорачавме се приоритетни, ги баравме и претходно

Владиниот економски тим предводен од премиерот Зоран Заев изминатиот период оствари средби со претставниците на стопанските комори во државата, за да се запознае со барањата на бизнисмените и да се увиди потребата од носење итни мерки за подобро функционирање на бизнисот. Вчера тие одржаа средба со Стопанска комора на Северозападна Македонија, а претходно имаа деловен појадок со Сојузот на стопански комори...

Министрите од ЈИЕ се обврзаа на соработка околу климата и околината

Министрите за екологија од земјите на Југоисточна Европа (ЈИЕ) се обврзаа на заедничка соработка околу климатските промени и еколошките предизвици, како на билатерално, така и на регионално ниво. Оваа обврска се наведува во Декларацијата за соработка наречена „Иницијатива Подгорица“, која произлезе по денешниот прв панел на оваа тема што се одржа во главниот град на Црна Гора, во организација на...

Бан Ки-мун ги повика светските лидери да го потпишат договорот за климата на 22 април

Генералниот секретар на Обединетите нации (ОН), Бан Ки-мун, ги повика светските лидери да го потпишат договорот за климатски промени, постигнат во Париз во декември, на церемонија во седиштето на ОН на 22 април. Ки-мун изјави дека таа церемонија ќе биде клучен чекор кон ратификација на договорот. Договорот за климата, за да стапи на сила, треба да го ратификуваат 55 земји кои сочинуваат најмалку...

Обама: Договорот за климатските промени е пресвртница за светот

Американскиот претседател Барак Обама го поздрави историскиот договор за климатските промени, постигнат во Париз. Според него, тој би можел да биде пресвртница за светот. - Парискиот договор воспоставува трајна рамка, која на светот му е потребна за да се реши кризата со климатските промени. Тој создава механизам, архитектура која овозможува континуирано да се занимаваме со овој проблем на ефикасен начин -...

Историски договор за климатски промени на конференцијата во Париз

Претставници од 195 земји го усвоија договорот за климатски промени на конференцијата во Париз, кој предвидува до крајот на векот да биде ограничен порастот на просечните температури под два Целзиусови степени, во однос на прединдустрискиот период. - Договорот за климата е усвоен. Тоа е мал чекор кој може да направи големи работи - изјави домаќинот на собирот, шефот на француската...

Најтопла година 2014, на Гренланд температурата повисока за 62 Целзиусови степени

2014 година е најтопла во последните 135 години, покажа годишниот извештај за состојбата на климата, а температурата дополнително ќе се зголемува. Климатските промени влијаеле и врз температурата на најголемиот остров на светот, Гренланд. Ако пред осум години, во овој период од година, температурата изнесувала минус 35 Целзиусови степени , во летото 2014 година температурата била плус 27 Целзиусови степени, што е 62...

Жедната Пелагонија ја освежи политичката клима во Битола

Жедни или сити со вода, пелагониските ниви ова лето, по сè изгледа, се единствената тема која ја освежи политичката клима во Битола. Но, во исто време, и првата јадица на која политичките партии се обидуваат да ги ловат гласовите на земјоделците пред новите парламентарни избори. По долгото затишје и конфронтаците за „бомбите“ на Заев, наводнувањето на пелагонските ниви од хидросистемот Стрежево...

Бејли од Охрид: Глобални се предизвиците со климатските промени

Предизвиците со климатските промени се глобални, но чекорите што ги преземаат локалните заедници се токму тие што ги прават решенијата. Ова во Охрид го нагласи американскиот амбасадор во Република Македонија, Џес Бејли, на втората Меѓународна конференција за климатски промени, организирана во рамките на проектот на УСАИД за Општински стратегии за климатски промени, спроведуван од Здружението за одржлив развој „Милеуконтакт...

Првиот климатски камп во Македонија ги награди најдобрите

Од 17 до 19 април се оддржа Првиот климатски камп во Македонија, „Од тебе зависи“, кој имаше цел да ги поттикне граѓаните да ги промовираат своите идеи за тоа како може да се намалат штетните влијанија на климатските промени во урбаните средини. Најдобрите два тима, кои ги промовираа своите идејни решенија за темата, добија по 10.000 долари за да...

Твојот глас треба да се чуе!

Во изминатиот период Димитар, Салаетин, Марко, Миа и Габи, Ламбе и Нина, Жан, Есма, Наташа и Дани, Мартин и Анита, како и Емилија и Симона, Баже и диџеј Шорти од нашата држава ги зближи една иста идеја: да помогнат да се крене гласот против климатските промени и да се направат напори за подобрување на нашата животна средина. Пред објективот на камерите,...

Поларните мечки може да исчезнат до крајот на веков

Светскиот фонд за природа денеска објави резултати од истражување, според кое, опстанокот на поларните мечки ќе биде доведен во прашање доколку не се намали испуштањето гасови кои ја менуваат климата во светот, зголемувајќи ја просечната темпреатура. Климатските промени им се закануваат на веќе критично загрозените екосистеми на Северниот Леден Океан, предизвикувајќи значително опаѓање на бројот на поларните мечки. Според извештајот, на поларните...

Форум за климатски промени во Тетово

На форумот ќе присустува и ќе се обрати министерот за животна средина и просторно планирање Нурхан Изаири
Научен форум, насловен „Климатските промени и Македонија“, во организација на Институтот за животна средина и здравје, ќе се одржи денеска на Универзитетот на Југоисточна Европа во Тетово. На форумот ќе присустува и ќе се обрати министерот за животна средина и просторно планирање, Нурхан Изаири.

На свадба пукал со автоматска пушка, го пренесувале на Фејсбук

СВР Велес - Отсек за недозволена трговија со дрога и оружје поднел кривична пријава против Б.Д.(24) од селото Долно Јаболчиште во општина Чашка, поради постоење основи на сомнение за...