fbpx

Министрите од ЈИЕ се обврзаа на соработка околу климата и околината

-

Министрите за екологија од земјите на Југоисточна Европа (ЈИЕ) се обврзаа на заедничка соработка околу климатските промени и еколошките предизвици, како на билатерално, така и на регионално ниво.

Оваа обврска се наведува во Декларацијата за соработка наречена „Иницијатива Подгорица“, која произлезе по денешниот прв панел на оваа тема што се одржа во главниот град на Црна Гора, во организација на црногорското Министерство за одржлив развој и Регионалниот совет за соработка – РСС, интервладино тело на земјите од ЈИЕ.

Министрите се задржаа околу досегашните активности и очекуваните бенефити од нив, поаѓајќи од девизата дека најдобра економија е „зелената економија“, односно одговорно однесување кон природата и сериозен пристап кон климатските промени и последиците од нив. Во декларацијата го поддржаа регионалниот пристап кон прашањата за околината и климатските промени и побараа од новиот претседавач – Србија, овие прашања да ги адресира на јунскиот самит на Западен Балкан во Париз.

Генералниот секретар на РСС, Горан Свилановиќ, зборувајќи на конференцијата, потсети дека ЈИЕ е ранлива на климатските промени и дека водата, енергијата, храната и критичната инфраструктура се загрозени од зголемениот интензитет на екстремни промени, какви што беа катастрофалните поплави во БиХ, Србија и Хрватска во 2014 година. Тој потсети дека еден од најважните глобални настани минатата година беше Париската конференција за клима и дека регионот мора да биде сигурен дека се спроведуваат насоките од тој собир.

Во целиот регионален процес за заштита на природата и превенција од климатските промени, како партнери се вклучени и повеќе владни и невладини агенции, меѓу кои и Агенцијата за човекова околина од Австрија, Германската агенција за меѓународна соработка и Меѓународната унија за зачувување на природата

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

ИНТЕРВЈУ: Со играта „Скопје“ светот ќе ја запознае нашата бруталистичка архитектура

На радост на сите гејмери, Кристијан Трајковски, заедно со гејм дизајнерот Марко Зарев и арт директорот Симон Стојановски од студиото Dark-1 веќе четири години работат напорно на создавањето на...