fbpx

Жедната Пелагонија ја освежи политичката клима во Битола

-

Жедни или сити со вода, пелагониските ниви ова лето, по сè изгледа, се единствената тема која ја освежи политичката клима во Битола. Но, во исто време, и првата јадица на која политичките партии се обидуваат да ги ловат гласовите на земјоделците пред новите парламентарни избори.

По долгото затишје и конфронтаците за „бомбите“ на Заев, наводнувањето на пелагонските ниви од хидросистемот Стрежево ја вратија во живот политичката сцена во градот. Она што е интересно е што  во зависност од политичката провиниенција на земјоделците, едни тврдат дека нема вода за наводнување од системот на ЈП „Стрежево“ и родот им изгорел  по нивите,  други пак, тврдат дека вода има и бараат да не се меша наводнувањето со политиката.

Локалниот лидер на СДСМ во Битола, Васко Ковачевски, вели дека се постојано на терен со земјоделците, така што проблемот произлегува од ненавремената санација на свлечиште на главниот канал на системот „Стрежево“, уште од февруари годинава, за време на поплавите.

– На овие пеколни горештини, нивите се без вода, пука земјата каде се оставени трудот и потта на земјоделците. ЈП „Стрежево“ и Владата на РМ како негов основач треба сега да им објаснат на граѓаните, зошто не реагираа половина година досега – праша Ковачевски.

Според тежината на темата и политичкиот противник, возврати новиот претседател на ВМРО-ДПМНЕ во Битола, Борче Димитровски, кој се пожали дека е крајно непријатно изненаден од прес-конференцијата на СДСМ која со проблемот се обидува да собере дневно-политички поени.

– Како и секогаш, за СДСМ не постои граница при злоупотребата на крајно неполитички теми во партиски и манипулативни цели. СДСМ обвинува за настанати штети од временска непогода. Прашањето е кого го обвинуваат, временската непогода? – праша Димитровски.

На почетокот на сезоната за наводнување, директорот на ЈП „Стрежево“, Марјан Ѓероски, тврдеше дека оваа година ќе нема проблемот со наводнувањето бидејќи во акумулацијата има повеќе од 104 милиони кубни метри вода, што според него ќе значи „комоција во сезоната на наводнување“.

Сега и Ѓероски бара политиката да стои настрана од проблемот со наводнувањето на пелагониските ниви, бидејќи, како што тврди, се преземаат максимални активности да се справат со свлечиштето и со ситуацијата.
– Санирањето е подолг процес кој ќе трае оваа и наредната година – вели директорот на ЈП „Стрежево“.

А.Б.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Повредена млада мечка на патот Тетово-Непроштено по удар од автомобил

Доцна вечерва на локалниот пат Тетово - с. Непроштено патничко моторно возило удрило во млада мечка која го минувала патот заедно со мајката и уште две помали мечиња, соопшти...