fbpx

Бан Ки-мун ги повика светските лидери да го потпишат договорот за климата на 22 април

-

Генералниот секретар на Обединетите нации (ОН), Бан Ки-мун, ги повика светските лидери да го потпишат договорот за климатски промени, постигнат во Париз во декември, на церемонија во седиштето на ОН на 22 април.

Ки-мун изјави дека таа церемонија ќе биде клучен чекор кон ратификација на договорот.

Договорот за климата, за да стапи на сила, треба да го ратификуваат 55 земји кои сочинуваат најмалку 55 отсто од светската емисија на гасови со ефект на стаклена градина.

Тој нагласи дека присуството на сите лидери ќе го задржи вниманието на светот на прашањата повзрани со климатските промени.

Во Париз беше постигнат договор кој предвидува зголемувањето на температурата во светот до крајот на векот да не надмине два Целзиусови степени, со можност за ограничување на порастот и на еден и пол степен.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Рускиот наратив на Советот на ОБСЕ во Скопје: Запад е виновен за сè

Советот на министри на ОБСЕ во Скопје, на кој се решаваше за натамошното постоење на организацијата, беше подиум на кој Москва „блесна“ со своите дезинфо наративи и ја потврди...