fbpx

Обама: Договорот за климатските промени е пресвртница за светот

-

Американскиот претседател Барак Обама го поздрави историскиот договор за климатските промени, постигнат во Париз. Според него, тој би можел да биде пресвртница за светот.

– Парискиот договор воспоставува трајна рамка, која на светот му е потребна за да се реши кризата со климатските промени. Тој создава механизам, архитектура која овозможува континуирано да се занимаваме со овој проблем на ефикасен начин – изјави Обама во Белата куќа, а пренесуваат агенциите.

Претставниците на 195 земји учеснички на Меѓународната конференција за климата, која вчера се одржа во Париз, усвоија историски договор за ограничување на глобалното затоплување.

Овој договор буди надеж дека човештвото може да избегне катастрофални климатски промени и да се спроведе енергетска револуција.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Повредена млада мечка на патот Тетово-Непроштено по удар од автомобил

Доцна вечерва на локалниот пат Тетово - с. Непроштено патничко моторно возило удрило во млада мечка која го минувала патот заедно со мајката и уште две помали мечиња, соопшти...