fbpx
Таг: ИТ

таг: ИТ

Кадрији: Злоупотребите на личните податоци се главно поврзани со компјутерски криминал

Околу 60 отсто од сите претставки што Агенцијата за заштита на личните податоци ги добива, се од граѓани кои бараат заштита поради тоа што некој незаконски објавил нивни лични податоци, видеа, фотографии, аудио снимки на социјалните мрежи или други веб страници на интернет (Facebook, Instagram, YouTube, Twitter, Pornhub, Snapchat, Tinder, Xhamster итн), без нивно знаење и согласност, што го...

НАТО Агенцијата за комуникации и информации на онлајн средба со македонски информатичари

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска Јанковска ги охрабрила македонските ИТ компании да се пријавуваат на НАТО тендери, на денешната онлајн презентација на Агенцијата на НАТО за комуникации и информации (НЦИ). Оваа агенција, која денес ја претставувал генералниот директор Кевин Шеид, е задолжена за набавка на информатички производи и услуги и напредни технологии. - Ја отворивме вратата кон НАТО а сега...

Се поголем број на жени работат во ИТ-секторот

Ако дваесетина години одвај од пет до 10 отсто од вработените во ИТ-секторот биле жени, сега состојбите значајно се промените. Според Елизабета Најковска од „Мајкрософт“, во 2019 година овој процент изнесува од 40 до 45 проценти и постојано е во нагорен раст. Во истовреме, расте и интересот на девојките за работа во секторот, кој до пред некоја година беше...

Секретаријатот на Антикорупциска чека вработувања и просторија за донирана ИТ опрема

Стручната служба на Државната комисија за спречување на корупцијата функционира со помалку од половина од потребниот кадар, а нема ниту просторија, ниту кадар за да ја стави во функција донацијата од ИТ опрема и софтвер вредни 600.000 евра, велат вработените во Секретаријатот на Антикорупциската. - Прво, итно треба да се вработи кадар. Десетина години нема унапредување. Нема унапредувања и вработувања,...

Почнува расправата за новата стратегија за национална сајбер-безбедност

Министерството за информатичко општество и администрација, Министерството за одбрана и Министерството за внатрешни работи заеднички изготвиле работна верзија на Националната стратегија за сајбер безбедност на Република Македонија. Расправата веќе почна по електронски пат, преку давање предлози, препораки и коментари на електронската адреса cyber_security@mioa.gov.mk, а утре ќе се одржи и првиот јавен настан од овој процес. Во Клубот на пратениците во...

Прифаќањето на дигиталните сертификати во регионот ќе биде во фокусот на Самитот

Министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски во рамки на меѓународната конференција на тема „ИТ Хаб Конект 2018 – иновации, регулатива, инвестиции“, што се одржува во Софија, се сретна со еврокомесарката за дигитална економија и општество, Мариа Габриел и министерот за иновации и технолошки развој на Србија, Ненад Поповиќ. Манчевски на Габриел и ги претставил активностите кои МИОА ги превзема...

ДИК почна со вкрстување на податоците

Експертите ангажирани од Државната изборна комисија, вчера почнаа со вкрстување на податоците од 10 бази добиени од релевантни државни институции, стои во соопштението од ДИК. „На овој процес му претходеше стандардизирање, нормализирање и валидација на податоците од базата на Министерството за внатрешни работи со базите на Фондот за здравствено осигурување на РМ, Агенцијата за вработување на РМ, Фондот за пензиско...

ДИК од институциите добила непрочистени бази на податоци

„Државната изборна комисија од институциите добила непрочистени и различни податоци од различни бази. Од некои институции добиле помалку податоци, а од други - повеќе од што барале. Сепак, одлучено е да се работи на вкупно 11 бази на податоци од 11 институции“, изјави на денешната седница на ДИК, Мајкл Бург, ИТ-експерт од САД, член од експертската група. Експертот Атанас Урумов предложи во...

Бугарската компанија „Мусала софт“ почна со работа во Македонија

Бугарската ИТ-компанија „Мусала софт“, која веќе почна да работи во Македонија со десетина лица, до 2019 година планира да отвори 300 работни места и да вложи повеќе од 20 милиони евра, најави денеска вицепремиерот за економски прашања, Владимир Пешевски. - Како резултат на напорите што ги прават Владата и Агенцијата за привлекување странски инвестиции, компанијата „Мусала софт“ почнува со работа во...

Сертификати за напредни ИТ-вештини, добија 88 невработени лица

Сертификати за завршени обуки за напредни ИТ-вештини, добија 88 невработени лица. Со овие обуки, тие стекнаа интернационално признати сертификати. Mинистерот за труд и социјална политика, Диме Спасов, истакна дека за оваа намена биле обезбедни околу осум милиони денари. - Изминатите години овие обуки ги поминаа повеќе од 470 лица, од кои вработени се 246 лица. Со најавените странски инвестиции, потребата за ваков кадар и за...

Ивановски во Израел на средби со ИТ-компании

Од денеска до 30 декември, министерот за информатичко општество и администрација, Иво Ивановски, ќе престојува во Израел, каде ќе ги претстави можностите што ги нуди Република Македонија за привлекување странски инвестиции. Според Министерството, Ивановски ќе има средби и разговори со најголемите ИТ-компании во таа земја, како и со претставници на компании од областа на истражувањето и на развојот.

Стокхолм е прогласен за најпаметен град

Стокхолм, Лондон, Париз, Сингапур и Копенхаген се градови со најголема зрелост во сегментот на информатичките технологии и телекомуникации, покажа истражувањето што го изврши компанијата „Ериксон“. Истражувањето рангира 40 градови и ја мери нивната зрелост во сегментот на информациските технологии, односно влијанието на ИКТ-инвестициите на економските и на општествените услови и на развојот на животната средина. Во годинешниот извештај, додадени се девет нови градови –...

„e-Општество.мк“: Борбата против дезинформации се води со транспарентни институции, активни медиуми и граѓанско општество, но и едуцирани граѓани

За да се минимизираат негативните ефекти на дезинформациите врз демократијата, против нив мораме да се бориме зеаднички. Затоа потребно е институциите да бидат транспарентни, медиумите и граѓанското општество активно...