fbpx
Таг: Инфективна клиника

таг: Инфективна клиника

Бројот на пациенти намален, затворена е модуларната болница при Инфективната клиника во Скопје

Од Клиниката за инфективни болести при Клиничкиот центар во Скопје ги демантираат вчерашните медиумски написи дека била избегната хаварија со електричната енергија поради прокиснување на покривот. „Во модуларната болница немало никаква хаварија, бидејќи ниту се случила поплава во болницата, ниту вода била во допир со струјата. На едно место се појавило мало количество на водени капки, но во ниту еден...

Потполковникот на АРМ рано утрово од Централноафриканската Република префрлен во Скопје

Рано утрово потполковникот на Армијата на РСМ заболен од ковид-19 од Централноафриканската Република е префрлен во Скопје и е сместен на Инфективната клиника. Министерката за одбрана Радмила Шекеринска напиша на Фејсбук дека директорката на Инфективната клиника д-р Милена Стевановиќ потврдила дека потполковникот е во добра општа состојба и е стабилен. „Му посакувам брзо да оздрави. Благодарни сме на Инфективната клиника...

Македонско воено лице суспектно на јужноафриканскиот сој, од Африка вечерва ќе биде префрлено во Скопје

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска ја потврди информацијата дека доцна вечерва македонско воено лице, потполковник на Армијата на РСМ којшто учествува во Европската мисија во Централноафриканската Република, ќе биде донесен на лекување од оваа африканска земја на Инфективната клиника во Скопје. Станува збор за воено лице кое минатата недела било тестирано на ковид-19, и по препораки на медицинските експерти од...

Процесот на имунизација започна, Филипче вели ќе се вакцинира понатаму за да не им зема место на колегите [галерија]

Започна процесот на имунизација против ковид-19 во земјава. Денеска во модуларната болница која се наоѓа до Клиниката за инфективни болести, здравствените работници кои работат на клиниката ја добија првата доза од вакцината на „Фајзер“, која ја добивме како донација од Србија. Според најавите, во следниве седум до 10 дена, треба да се вакцинираат сите здравствени работници со прва доза. Прим....

Вистиномер: Не е точно дека вработените на Инфективната клиника со инјекција во рамото ги усмртуваат пациентите

Од Инфективната клиника потенцираат дека лекот со којшто се ,,боцка” пациентот во рамото е важен во терапијата и третманот за Ковид-19, но од него дефинитивно не може да настапи смрт. Терапијата што се дава против згрутчување на крвта (клексан) не е причина за настапување на смртта. Третманот е таков во сите ковид центри и нон-сенс е да се тврди...

Д-р Стевановиќ: Потребна ни е дисциплина, оние со лесни симптоми на ковид-19 да се изолираат дома

Директорката на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби, д-р Милена Стевановиќ информираше дека е започната хоспитализација на пациенти во модуларната болница во непосредна близина на клиниката, која има капацитет од 70 кревети и истата е целосно опремена за третман на пациентите со ковид-19. „Постои систем на мобилизирање на медицински персонал, како среден медицински персонал, така и лекарски и специјалистички....

Рушиме рекорди: 535 нови заболени од ковид-19 во еден ден, Aeродром со 429 активни случаи

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.445 тестирања, а регистрирани се 535 нови случаи на ковид-19, oд кои 277 се во Скопје. Институтот за јавно здравје регистрира 168 оздравени пациенти, а во болнички услови починати се шест лица, пациенти од Битола (66г), Куманово (57г), Прилеп (72г), Свети Николе (69г), Велес (67г) и Неготино (55г). Во...

Инфективна клиника се наполни, од вчеравечер во функција модуларната болница

На Клиниката за инфективни болести во Скопје се исполнети сите кревети и од вчеравечер е активирана модуларната болница поставена во близина на клиничката зграда, за „360 степени“ потврди министерот за здравство, Венко Филипче. Есенскиот бран на новозаболени од ковид-19 го зголеми бројот на приеми на Клиниката, така што од попладнето се пополнети сите кревети. Поради тоа во функција го ставаме...

Нови 186 случаи на ковид-19 за едно деноноќие

Во последното деноноќие се направени 1.674 тестирања, а регистрирани се 186 нови случаи на ковид-19, информираат во Министерството за здравство. Регистрирани се 85 оздравени пациенти во последните 24 часа, а починати се седум лица - еден пациент од Куманово (53г), двајца пациенти од Струга (68 и 70г), еден од Гостивар (61г) и тројца пациенти од Делчево (43, 60 и...

Медицински техничар од Шведска ќе го пренесе искуството во лекување на пациенти со ковид-19 на Инфективна клиника

Ханс Јорген Михаел Селберг е медицински техничар од Шведска којшто пристигна во нашата држава на 4 август преку Европскиот механизам за цивилна заштита за да им помогне на своите колеги во Универзитетската Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби при нега на пациенти болни од ковид-19, информираат од Министерство за здравство. Од Инфективната клиника велат дека Јорген одлично се вклопил...

Девојката што почина од ковид-19 на 24 годишна возраст, немала други болести

Пациентката на 24 годишна возраст која денеска почина на Клиниката за инфективни болести, немала никакви претходни хронични заболувања, вели директорката на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби, д-р Милена Стевановиќ. Ова е прв случај олку млад пациент да ја загуби битката со ковид-19. - Пациентката имала покачена телесна температура, изразена малаксаност, кашлица и отежнато дишење. Била лекувана една недела...

Филипче: Скопје е најголемо жариште на ковид-19, граѓани ве молам да ги почитувате мерките

Барам силна поддршка од граѓаните за здравствените работници, барам разбирање и трпение за што им се откажани редовните интервенции. Очекуваме неделава бројот на примени пациенти уште повеќе да расте во споредба со бројот на испишани, но имаме план како тоа да го изменаџираме. После овој период, се очекува намалување на бројот на хоспитализирани пациенти, истакна на денешната прес-конференција министерот...

Се демонтира мобилната болница до Инфективна клиника

Министерството за здравство информираше дека вчера почнало демонтирањето на шаторите од мобилната болница која беше поставена како надополнување на капацитетите на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје, за случај на зголемување на бројот на пациенти за хоспитализација. Мобилната болница „Role 2“, добиена како донација од Норвешка, имаше капацитет од 130 кревети и комплетна опрема, а беше поврзана...

Нови 16 оздравени, 17 заболени и двајца починати од корона вирусот

Во изминатото деноноќие Институтот за јавно здравје регистрирал нови 16 оздравени пациенти од новиот корона вирус, 17 новодијагностицирани и двајца починати. На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби починал пациент од Скопје (89 години), хоспитализиран од 4 мај. Денеска Институтот за јавно здравје регистрирал и пациент од Велес (72 години) починат на 13 мај во ГОБ „8 септември“, кој...

Нова монтажна модуларна болница поставена до Инфективната клиника

Министерот за здравство Венко Филипче, заедно со амбасадорката на Швајцарија во земјава Сибил Зутер и министерот за локална самоуправа Горан Милевски, денеска ја посетија монтажната болница, поставена до Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби. Монтажните модули се набавени и поставени со финансиска поддршка од Швајцарската амбасада, со што во најкраток временски рок се дуплирани капацитeтите на Инфективната клиника,...

Оздравени се 45 пациенти, потврдени 15 нови случаи на Ковид-19, почина 1 лице

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје (ИЈЗ) регистрирал 45 оздравени пациенти, и тоа во Скопје-19, Куманово-25 и Прилеп-1. На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби почина 61-годишен пациент од Струга, со повеќе коморбидитети и тешка форма на болеста, кој бил хоспитализиран од 24 април. Од болницата се испишани 8 оздравени лица, а денеска за...

Оздравени се 69 пациенти, нови 29 случаи на Ковид-19, починати се 4 лица

Институтот за јавно здравје денеска регистрира 69 оздравени пациенти, од кои во: Скопје 18, во Куманово 36, во Дебар 1, во Штип 1, во Велес 10 и во Гевгелија 1 пациент, информира Министерството за здравство. На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби починале две лица од Прилеп, пациентка на возраст од 55 години, лекувана на клиниката од 24 април...

Нови 26 заразени, 36 оздравени и еден починат пациент од корона вирусот

Во изминатото деноноќие, бројката на нови случаи на заразени со корона вирусот се зголеми за 26, и изнесува 1.326 вкупно регистрирани случаи, додека еден маж на 80 години починал. Со тоа бројката на починати порасна на 57. Во истиот период, регистрирани се 36 оздравени пациенти - од нив 2 пациенти од болничко лекување и 34 кои се лекуваа во...

Регистрирани нови 39 случаи со Ковид-19 и двајца починати во изминативе 24 часа

Министерството за здравство информира дека во последниве 24 часа часа се регистрирани 37 новиот случаи со Ковид-19, две починати лица, и 15 излекувани пациенти - 6 пациенти од болничко лекување и 9 кои се се лекуваа во домашни услови. На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби починал пациент од Скопје на возраст од 66 години и во ГОБ „8...

Британската амбасадорка Галовеј го поздрави поставувањето на мобилната болница кај Инфективна клиника (галерија)

Британската амбасадорка Рејчел Галовеј го поздрави поставувањето на монтажната болница до Инфективната клиника, на просторот каде што беа бараките на студентскиот дом „Медицинар“. „Одлична соработка меѓу Министерството за одбрана и Град Скопје за изградба на капацитет за справување со епидемијата #COVID19. Оваа мобилна болница ќе го удвои капацитетот на Клиниката за инфективни болести и ќе ги поврзе здравствените експерти со...

Зошто младите од генерацијата „Зед“ се чувствуваат истоштено на своите работни места?

Исцрпени и под притисок уште во најраната фаза од нивната работна кариера. Многу од младите од генерацијата „Зед“ (Gen-Z) се чувствуваат истоштени на своите работни места и дожуваат 'burn...