fbpx
Таг: хакатон

таг: хакатон

Студентот Филип Алчевски победи на хакатонот за зелено инженерство

Филип Алчевски со темата „Иновативни употреби на летечката пепел за одржлив развој“, е победник на хакатонот за зелено инженерство, кој се одржа на Технолошки-металуршкиот факултет (ТМФ). Второто место го освои тимот на Маринела Мечкароска и Ана Нестороска за „Валоризација на оризова лушпа преку добивање силика и биомасло“, а третиот победнички тим се Тамара Јовевска и Јована Јовевска за темата „Биоматеријали“. Зеленото...

На 26 април започнува второто издание на Стартап Викенд Охрид

Од 26 до 28 април ќе се одржи второто издание на Стартап Викенд Охрид, во просториите на универзитетот „Св. Апостол Павле“. Станува збор за глобален настан, хакатон кој има за цел да ги поттикне младите професионалци, фриленсери и стартап ентузијасти, на едно место да оформат тим со кој ќе развијат бизнис идеја од концепт до прототип, и тоа за 54...

Во тек е повикот за учество на „Климатон Скопје“ – хакатон за климатски промени

Дводневен хакатон за климатски промени „Климатон Скопје“ ќе се одржи на 3 и 4 ноември во просториите на INNOFEIT, во организација на Центарот за развој на претприемачи и менаџери (CEED Hub) Скопје. Настанот, како што соопштија организаторите, е отворен за сите млади ентузијасти со иновативни идеи за решавање на климатските предизвици во главниот град преку дигитални решенија. Победничкиот тим ќе биде...

Повик до младите да учествуваат на хакатонот Green Solutions

Средношколци, студенти и основачи/вработени во стартапи имаат можност до 1 септември да се пријават на отворениот повик за млади за учество на хакатонот Green Solutions, кој ќе се одржи на 15 и 16 септември 2023 години во Тетово. Хакатонот е организиран од SEEUTechPark и Институт Либерална Алтернатива (LAI) со поддршка на Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit GmbH (GIZ) под покровителство...

ИНОВАЦИЈА: Млади направија апликација за пребарување на најблиската аптека со најевтин лек

Симеон Маркоски, Ева Аговска и Михаил Мојсоски од старт-ап организацијата „Startier“ се тројцата млади таленти кои ја изработија апликацијата „Најди Аптека“, преку која граѓаните можат едноставно и брзо да дојдат до информација за цената на лековите и медицинските производи во аптеките, како и за најблиската аптека до нив. Мета.мк разговараше со двајца од тричлениот тим - Симеон и Ева...

Македонски девелопери учествуваа на Global Game Jam и создадоа дваесет игри

Над 100 професионалци, студенти и ентузијасти, учествуваа на Global Game Jam Македонија, што во организација на Македонската асоцијација за развивање на игри – МАГДА, се одржа од 3 до 5 февруари во Скопје и во Битола. За време на хакатонот, што трае 48 часа и се одржува во исто време на многу локации низ светот, беа создадени вкупно 20...

Успешно одржан хакатонот #РешиПроблем на „Младите можат“

Пет тимови составени од млади луѓе од целата држава имаа за задача да оформат решение со коешто ќе решат проблем од нивната заедница во рамки на хакатонот #РешиПроблем 2023 што го организира Здружението на граѓани „Младите можат“. Од сите решенија биле одбрани две, што добија поддршка од по 60.000 денари за имплементација на решенијата, но и менторска поддршка за целосниот...

Денес започнува хакатонот „NASA Space Apps Challenge“

Денес во Скопје по 10-ти пат започнува одржувањето на хакатонот „NASA Space Apps Challenge“ што ќе донесе можност за двајца учесници од победничкиот тим да патуваат во посета на NASA Kennedy Space центарот, во Флорида, САД заедно со нивниот ментор. Официјалното отворање ќе започне денес во 12:00 часот во „Нетвил“ со бесплатна подготвителна работилница за поттикнување на работа во тим,...

Мапирање на аптеки и споредување на цени со новата апликација www.najdiapteka.mk

Апликација што нуди мапа на која се лоцираат аптеки и здравствени установи и споделува податоци за нив е победничкото решение од тимот на стартап компанијата „Startier“, којшто победи на третиот хакатон за отворени податоци што го организираше Фондацијата Метаморфозис. Во описот за апликацијата „Најди аптека“, која што воедно има и своја веб-верзија, достапна за користење на  www.najdiapteka.mk, стои дека корисникот...

Достапна е веб-апликацијата „Мапирање на училишта“, ја покажува близината до казина и обложувалници

Веб-апликацијата – Мапирање на училишта, која беше победничко решение на вториот Хакатон за отворени податоци е достапна за користење. Апликацијата ја изработи стартап тимот Web pillar & Data consulting, информираат од Фондацијата Метаморфозис. „Имајќи ја предвид важноста на транспарентноста и достапноста на информациите, победничкото решение понуди мапирање и регистри според однапред утврдени параметри на сите средни и основни училишта во Република Северна...

Триесетта епизода на „Шорткат“: Заговори за климатските промени

Во 30-тото издание на вестите за млади „Шорткат“ го прикажуваме вториот дел од рубриката „Зошто (не) е така?“ каде експерти во своите полиња и познавачи на состојбите ги коментираат најголемите митови и заговори. Тема на „Зошто (не) е така?“ овојпат се климатските промени, а дали нештата околу глобалното затоплување се или не се така ни кажуваат Мила Јовановска и...

На третиот Хакатон за отворени податоци победи решение што ги мапира здравствените установи

На третиот Хакатон за отворени податоци што го организираше Фондацијата за интернет и општество „Метаморфозис“ победи тимот Data Grabbers, со решение што ќе овозможи мапирање на сите фармацевтски продавници и здравствени установи во земјата, како и споредба на цените на производите во различни аптеки. Победничкиот тим доби парична награда од 3.000 евра. Хакатонот за отворени податоци се организираше во рамките на...

Згоеноста кај најмладите е централна тема во најновата епизода на „Шорткат“

Проблемот со прекумерната телесна тежина кај најмладите е главната тема во новата епизода на „Шорткат“. Покрај за неа, во емисијата можете да ги погледнете најзначајните делови од онлајн-дебатата што ја одржа Фондацијата Метаморфозис во понеделникот на тема „Глобалното затоплување повикува на акција, како да се справат младите со иднината?“, како и резултатите од истражувањето за дискриминацијата со која што...

Отворен повик за пријавување на третото издание на Хакатонот за отворени податоци

Фондацијата Метаморфозис ги повикува сите заинтересирани студенти, стартап компании од областа на ИТ и сите ИТ ентузијасти да се пријават за учество на третото издание на Хакатонот за отворени податоци. Хакатонот е четиридневен натпревар на кој учесниците треба да создадат креативно решение што ќе овозможи промовирање на концептот за отворени податоци. Негова основна цел е доближување на отворените податоци до...

Студентски хакатон за изработка на предлози и идеи за дигитализација на услугите во високото образование

Младинскиот образовен форум (МОФ) организира студентски хакатон за изработување решенија, предлози и идеи кои ќе придонесат кон дигитализација на услугите во рамки на високото образование. Хакатонот ќе се одржи од 25 до 27 февруари, а како што соопштија од МОФ, предност ќе се даде на студенти што студираат на факултети од областа на техничките и информатичките науки. Учеството на дипломирани...

Вечерва нова епизода на „Шорткат“: Труење со арсен, еден од најстарите и најмоќни отрови

Во новата епизода на емисијата „Шорткат“ ја пренесуваме сликата од една од најцрните еколошки точки во земјава. Од труењето со арсен на почвата, водите и воздухот во кумановскиот регион се засегнати илјадници лица. Арсенот е еден од најстарите и најмоќните отрови што во минатото се користел за убиства на луѓе, а во земјава е расфрлан на неколку локации. Некогашниот рудник...

Со прогласување на победниците на хакатонот за отворени податоци, заврши конференцијата е-Општество.мк

Дигиталната трансформација треба да има холистички пристап, за поврзување на сите, да биде инклузивна, односно секој да може да ги почувствува придобивките од неа. Но при овој процес фокусот мора да биде на почитувањето на демократските вредности и на човековите права. Исто така, од најголема важност се и кибер-безбедноста и почитувањето на човековите права. Со таква порака на затворањето на...

Второ издание на Хакатонот за отворени податоци, во организација на фондацијата Метаморфозис

Фондацијата Метаморфозис во рамките на на 17-то издание на интернационалната конференција „е- Општество.мк“, од 30 ноември до 3 декември ќе го организира вториот онлајн „Хакатон за отворени податоци“ . „Хакатонот за отворени податоци“ е четиридневен предизвик на кој учесниците треба да создадат креативно решение што ќе овозможи промовирање на концептот за отворени податоци. Основната цел на хакатонот е доближување на...

Хакатонот NASA Space Apps Challenge ќе се одржи од 1 до 3 октомври, двајца учесници ќе патуваат во NASA

Најголемиот глобален хакатон во светот NASA Space Apps Challenge, ќе се одржи од 1 до 3 октомври 2021 година и ќе донесе можност за двајца учесници да патуваат во посета на NASA, соопштуваат организаторите Њуменс Бизнис Акцелератор и Фондацијата Голдилокс. „NASA Space Apps Challenge е бесплатен виртуелен натпревар, отворен за сите иноватори, програмери, дизајнери, претприемачи, научници, раскажувачи на приказни, креатори,...

Тимот Дисциндо победник на тридневниот хакатон за отворени податоци организиран од Метаморфозис

Онлајн хакатонот за отворени податоци за студенти и стартапи го доби својот победник. Тимот Дисциндо понуди најдобро и најкреативно софтверско решение за предизвикот со кој се соочуваат единиците на локалната самоуправа при објавување на буџетот, во рамките на хакатонот којшто од 17 до 20 мај го организираше Фондацијата за интернет и општество – Метаморфозис во рамки на Проектот на...

Русија можела да се вооружува и да ја напаѓа Украина, а таа не смее да добива оружје за да се брани

Објавата ги извртува тезите, прави тенденциозни конструкции поврзувајќи го и атентатот на словачкиот премиер Фицо со војната во Украина, па манипулативно тврди дека Америка и Западот сакаат војна и трупаат...