fbpx
Таг: граѓански иницијативи

таг: граѓански иницијативи

Загадениот воздух ја зголемува смртноста од ковид-19 за речиси 20 отсто

Населението изложено на загаден воздух е помалку отпорно на ковид‐19, а нечистиот воздух може да ги влоши симптомите од вирусот, покажуваат истражувањата кои ги сподели Европскиот фонд за Балканот во рамките на кампањата „Обединет Балкан за чист воздух“ заедно со партнерите од регионот. Досегашното истражување покажува  дека загадениот воздух на глобално ниво ја зголемува смртноста од ковид‐19 за 15...

Денес во Скопје организирана уметничката акција „Допри ме“ посветена на Ембла

Денес, во утринските часови во центарот на Скопје беше спроведена уметничката акција „Допри ме“ посветена на малечката Ембла Адеми. Поттикнати од последователните настани поврзани со ученичката во четврто одделение во ОУ „Башкими“ во Гостивар која не го започна второто полугодие со учениците од својата паралелека поради негодувањето и протестите на другите родителите за „агресивноста“ на 11 годишното девојче со Даунов...

НаТочак: Со мерки за намалување на брзината по улиците, општините да спречат фатални сообраќајќи

Ослободување, уредување и проширување на тротоарите и пешачките зони, воведување велосипедски патеки и ленти, подигнати пешачки премини, шикани-искривувања на коловозот, микро-кружни текови, стеснување на коловозните ленти за постигнување на намалување на брзината на улиците до 30, односно 20 километри на час. Ова се барањата на граѓанската иницијатива НаТочак, коишто се испратени во допис до Град Скопје и сите скопски...

Порталб.мк: На дебатата за Попова Шапка, не присуствуваа двајца клучни министри

Граѓани, активисти и љубители на Попова Шапка вчера се собраа и разговараа за проблемите на центарот, на јавната расправа организирана од Општина Тетово. Но, на дебатата не се појавија двајцата министри чии улоги се многу важни за враќањето на сјајот на туристичката атракција „Попова Шапка“, пишува Порталб.мк. Работа, а не зборови, урбанистички план, долгорочен план, паркинзи, ефикасно управување со отпад,...

Загадениот воздухот во регионот предизвикува над 30.000 предвремени смртни случаи

Загадувањето на воздухот во Западен Балкан предизвикува голем број на предвремени смртни случаи, а последиците вклучуваат пократок животен век и влошување на јавното здравје. Затоа е неопходно итно да се подобри квалитетот на воздухот и јавното здравје, преку надградба на здравствените системи. Ова го изјави Европскиот фонд за Балканот при овомесечната имплементација на третата фаза од кампањата „Обединет Балкан...

Коалицијата „Маргини“ со кампања за еднаквост на трансродовите лица

Коалицијата „Маргини“ ја покрена кампањата „Со човековите права, не се преговара! - Еднакви пред законот и во општеството!“. Основната цел на кампањата е да се истакне итната потреба од донесување на квалитетни законски решенија што ќе обезбедат еднаков третман и достоинствен живот за трансродовите луѓе во Северна Македонија. Од Коалицијата велат дека кампањата е насочена кон информирање на јавноста, но...

Аерозагадувањето предизвикува повисоки стапки на неплодност во регионов

Долготрајната изложеност на загаден воздух кај населението од земјите на Западен Балкан може да предизвика намалување на плодноста на жените за повеќе од 10 отсто, шансите за зачнување се намалуваат во деновите со високо загадување, а се зголемува можноста за спонтан абортус. Оваа негативна последица од аерозагадувањето ја констатира Европскиот фонд за Балканот, кој со партнерите во регионот ја спроведува...

„Здружение ЛГБТИ Јунајтед“ – Колку и да сме различни меѓу себе, тука сите сме еднакви

Моменталната ситуација во однос на положбата во која се наоѓаат ЛГБТИ лицата во Македонија е малку подобрена споредено претходните години. Последното истражување на Европската агенција за основни права покажува дека во изминативе 12 месеци од 2021 година дури 49 отсто од лицата се соочуваат со дискриминација во осум сфери од македонското општество, а 41 отсто биле вознемирени или физички...

Конференција е-Општество.мк: Регионални перспективи – локални акции

Дигиталните иновации радикално го трансформираат демократското одлучување и учеството на граѓаните во општествените промени. Како сведоци на глобалната Ковид-19 пандемијата можеме да согледаме како јавните администрации во регионот и ЕУ, плански или спорадично, сè повеќе експериментираат со креирање на платформи на Интернет или дигитални алатки за да им овозможат на граѓаните да доспеат до релевантни информации од јавен карактер...

„Порталб.мк“: Неефикасноста на општинските политики, главни причини што три граѓански иницијативи се натпреваруваат за општински совет

На октомвриските локални избори во Северна Македонија, новина се три граѓански иницијативи составени од активисти и стручњаци од различни области. Тие ќе се кандидираат за општински совет во трите најголеми градови во земјата, Скопје, Тетово и Битола. Велат дека лошото функционирање на општинските политики е главната причина за граѓанските иницијативи да влезат во советот, пишува „Порталб.мк“. „Зелен Хуман Град“,„Подобро за...

Повеќето граѓани го поддржуваат правото на мирен Марш на гордоста

Во пресрет на втората Парада на гордоста во Скопје, која се одржува денеска, Civil Rights Defenders (Бранители на човековите права) спроведоа истражување на јавното мислење кое, како што велат, окажало дека мнозинството граѓани на Северна Македонија го поддржуваат правото на ЛГБТИ+ лицата да одржат мирен Марш на гордоста. На прашањето дали се согласуваат со тоа дека ЛГБТИ + лицата треба...

Обединет Балкан за чист воздух: Со елиминација на јагленот ќе се отстрани најголемиот индивидуален извор на аерозагадување

Согорувањето на јагленот е најголемиот индивидуален извор на загадување на воздухот на западен Балкан, а термоцентралите го предводат согорувањето. Компаниите што управуваат со нив, и државите во регионот, не се придржуваат до законите и прописите за штетни гасови, што доведува до спорови, како што се случаи на прекршоци во рамките на Енергетската заедница, укажуваат балканските еко-организации преку соопштение кое...

Државната администрација на 14 декември ќе се приклучи на акцијата за чистење ѓубре

Над 40.000 вработени во македонската државна администрација на 14 декември ќе се приклучат на масовната акција за чистење ѓубре во главниот град и ширум државата. Административците ќе ги чистат јавните површини во периодот од 9 до 12 часот. Здравствените работници, наставниците и негувателите во градинките ќе го чистат кругот на јавните установи каде што се вработени, информираше министерот за...

Анѓушев и граѓаните ќе ја разгледуваат трасата на гасоводот низ парк-шума Водно

На повик на вицепремиерот Кочо Анѓушев, вчера, претставници од граѓански инцијативи се сретнаа со него, заедно со директорот на МЕР, Бајрам Реџепи, градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов и шефот на неговиот кабинет, Никола Наумоски, во просториите на Владата. „Некој го довел во заблуда вицепремиерот дека се работи за шума од 600 метри до максимален потег од еден километар која би се исекла...

Граѓанските иницијативи велат дека има алтернативна траса за гасоводот на Водно

По средбата со надлежните институции, граѓанските иницијативи остануваат на ставот дека се против изградбата на гасовод низ парк-шумата Водно. Една од причините како што велат, е што парк-шума Водно е заштитено подрачје, дом на загрозени, ретки и ендемични видови. „Парк-шума Водно има заштитен статус кој Собранието на Град Скопје го има донесено во 1976, а потврдено во 1991. Претставува регистрирано природно...

Згурата од Топилницата во Велес прво ќе се дроби и меле, па ќе се извезува

Згурата од Топилницата во Велес прво ќе се дроби и меле, па потоа ќе се извезува. Концесионерот Кепс Монт Груп вели оти набавува нова технологија за дополнителна подготовка на...