fbpx
Таг: гасификација

таг: гасификација

Бугарија од 1 октомври ќе започне да се снабдува со гас од Азербејџан

Бугарија планира да отпочне со снабдувањето со природен гас од Азербејџан од 1 октомври годинава, изјави денеска министерот за енергетика во службената влада Росен Христов, пренесува Бугарското национално радио.  Бугарскиот претседател Румен Радев денеска организираше средба со изведувачот на новиот гасен интерконектор меѓу Бугарија и Грција, при што компанијата „Авакс“ ветила дека преостанатите градежни работи на интерконекторот ќе ги заврши...

Крај на рускиот монопол со гасот на Балканот, отворен гасниот интерконектор Грција-Бугарија

Бугарскиот премиер во оставка Кирил Петков и грчкиот премиер Киријакос Мицотакис денеска кај грчкиот град Комотини го пуштија во употреба новиот гасен интерконектор меѓу двете земји. На свеченоста присуствуваше и министерот за енергетика на Азербејџан, Парвиз Шахбазов. „Интерконекторот ќе ја трансформира енергетската карта на регионот. Ќе ја продлабочи енергетската поврзаност меѓу двете земји“, изјави Кирил Петков, пренесува bTV Novinite. Тој додава...

За да нема прекин на гас во регионот, Гастрејд ќе гради пловечка единица за складирање и ре-гасификација

Гастрејд до Регулаторната управа за енергетика на Грција поднел барање за нова лиценца за изведба на самостоен систем за природен гас (INGS), информираат од компанијата. Новиот проект „Thrace INGS“ ќе се состои од пловечка единица за складирање и ре-гасификација и ќе се развива на Тракиското Море, покрај брегот на грчкиот град Александрополис. „Пловечката единица за складирање и регасификација (FSRU) ќе...

Македонија се вклучува во изградбата на терминалот за течен гас во Александропулис

Македонската влада на вчерашната седница го задолжи АД ЕСМ да го отпочне процесот за потпишување на договорите за реализација на Меморандумот за разбирање потпишан со Гастрејд С.А. за проектот за изградба на терминал за течен гас во Александропулис, Грција. Од владината прес-служба информираат дека ова е првиот чекор кон реализација на стратешката цел за енергетска независност на земјава. „Владата, преку...

Грчка ДЕСФА постана акционер на Гастрејд кој ја гради гасната постројка во Александрополис

Националниот оператор на системот за природен гас на Грција (ДЕСФА) го ратификуваше неговото учество во акционерската структура на Гастрејд, компанијата што ја развива пловечката единица за складирање и регасификација на течен природен гас во грчкиот град Александрополис. Ваквиот потег следува по одобрението од Европската комисија за стекнување заедничка контрола на Гастрејд од страна на Операторот и другите акционери. Од ДЕСФА...

Обезбедена финансиската рамка за гасоводот кон Грција вреден 57,8 милиони евра

Министерот за финансии Фатмир Бесими соопшти дека се обезбедени средства за реализација на проектот за изградба на интерконективен гасовод меѓу РС Македонија и Грција. Тој и потпретседателката на Европската инвестициска банка (ЕИБ), Лилјана Павлова го потпишаа Договорот за гаранција на РС Македонија. Воедно, се потпиша и финансискиот договор меѓу Национални енергетски ресурси (НЕР) и ЕИБ. Вкупната инвестициска вредност на проектот...

Заврши гасификацијата на Општата болница во Куманово

Проектот за гасификација на Општата болница во Куманово е завршен, со што оваа здравствена установа целосно ќе се загрева на природен гас, најави министерот за здравство Венко Филипче на својата Фејсбук страница. „За неполни две години оваа е втора гасификација на јавна здравствена установа. Во септември лани ја завршивме гасификацијата на Специјалната болница по гинекологија и акушерство „Мајка Тереза“ во...

Вистиномер: Тетовци никако да ги наполнат градите со чист воздух, градот под Шара најзагаден во свет

Локалните власти во Тетово, од она што се гледа на терен, немаат спроведено активности за намалување на аерозагадувањето. Погрешните политки со дозволи за градби, индиферентниот однос кон узурпаторите, дивите депонии, придонесоа Тетово да биде број еден загаден град во светот. Сегашната локална власт, пак, во својата предизборна програма вети дека ќе се залага за обновливи извори на енергија, фабрика за...

Порталб: Тетово меѓу градовите со најзагаден воздух во светот, проблемот останува нерешен

Во Северна Македонија, со доаѓањето на есента и со почетокот на грејната сезона доаѓа и проблемот со загадувањето на воздухот. Тетово и понатаму останува на светските топ листи за најзагаден воздух на глобално ниво. Нивоата на штетни честички на загадениот воздух кои ги надминуваат дозволените вредности во последниот период се зголемуваат. Овој проблем со години ги мачи тетовчани, но...

Буџет 2022: Колку пари и за кои проекти ќе се трошат догодина – училишта, гасификација, болници

Значајни инвестициони вложувања со буџетски средства се планирани во областа на патната инфраструктура - Коридор 8, инвестции во Коридорот 10, физибилити студија за изградба на патот Тетово-Призрен, изградба на автопатска делница Скопје-Блаце, гасовод меѓу Скопје и Косово, Македонија и Грција... Ова се дел од планираните јавни инфраструктурни инвестиции во новиот буџет за 2022 година. „Порталб“ го анализира развојниот дел на...

Порталб: Сопственикот го урна објектот што ја попречуваше гасификацијата на Тетово

Конечно е урнат објектот што ја попречуваше гасификацијата на Тетово неколку месеци, за Порталб.мк потврди Бајрам Реџепи, директор на „Национални енергетски ресурси АД - Скопје“ (НЕР). Оваа бесправна градба се наоѓаше во близина од само три метри до гасоводот, нешто што е забрането со закон. НЕР претходно побара од Општина Тетово да се урне градбата, меѓутоа не добија одговор. Општина...

Со пари од САД направено реновирање и комплетна гасификација на ЗД „Пробиштип“

Со донација од САД комплетно се реновирани просториите и влезот во Итна медицинска помош во Здравствен дом „Пробиштип“, а објектот е целосно гасифициран и променета е кровната конструкција. Објектот го посетија министерот за здравство Венко Филипче, генерал-мајорот на на војската на САД, Грегори Најт, и вршителот на должност амбасадор на САД, Ерик Мајер. Филипче се заблагодари за „импресивната соработка, помошта...

Порталб: Општина Тетово го загрозува процесот на гасификација, не реагира за објект без дозвола во близина на гасоводот

Процесот на гасификација во Тетово веќе неколку месеци се попречува од нелегален објект кој се наоѓа на само три метри блиску гасоводот, што со закон е забрането. Од Дирекцијата за енергетски ресурси побарале од Општина Тетово уривање на овој објект за да не се попречува процесот на гасификација, сепак, не добиле одговор. Освен тоа, од општината не одговараат ни...

Порталб.мк: Ветувањето за гасоводот во Гостивар сѐ уште неисполнето, завршени се 75 отсто од работите

Гасификација фото: Порталб
Изградбата на гасоводната мрежа од Скопје, до Тетово и Гостивар, сѐ уште трае, но не со исто темпо како на почетокот од овој проект, бидејќи оптимизмот е намален, а рокот ветен од надлежните органи е поминат, пишува Порталб.мк. Од Министерството за транспорт и врски за Порталб.мк велат дека од вкупно 86 километри, досега е инсталирана мрежа во должина од 53...

Приклучокот на гас за домаќинствата ќе чини под 100 евра, се очекуваат евтини кредити и помош од општините

Приклучувањето на домаќинствата на дистрибутивната мрежа на природен гас ќе чини под 100 евра, најави претседателот на Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ), Марко Бислимоски. Јавниот-приватен партнер кој ќе ја развива дистрибутивната мрежа, треба да биде избран до јуни, а во игра се две компании од Турција, АКСА и ПАЛЕТ ИНСААТ. Компанијата која ќе биде избрана, треба да вложи 300 милиони...

Државата ќе учествува со 25 проценти во гасната централа во Александрополис, Грција најави Заев

Премиерот Зоран Заев објави дека државата ќе учествува со 25 проценти во гасната централа која што е веднаш до гасниот терминал Александрополис во Грција и која е со капацитет од 630 до 830 мегавати, вредна преку 400 милиони евра. „Колку за пример за што станува збор, еден блок на РЕК Битола е 200 мегавати. Нашата намера е да вложиме одреден...

Бектеши: Со интерконекторот за гасно поврзување со Грција, гасот од Азербејџан ќе стигне и на нашиот пазар

министерски состанок Баку
Изградбата на национален гасоводен систем и неговото поврзување со регионалните системи, како и изградба на дистрибутивните системи за природен гас, се едни од приоритетите на Владата во енергетската инфраструктура. Природниот гас е корисен енергенс со широк опсег на уотреба во домаќинствата, индустријата и сообраќајот, како и за производство на електрична енергија и топлина. Ова го посочи министерот за економија Крешник...

Изградбата на интеконекторот со Грција и носење на гасот до општините, се главни проекти за гасификацијата во 2021

Продолжувањето со гасификацијата е една од капиталните инвестиции на Владата која е во економските приоритети за 2021 година. Премиерот Зоран Заев најави дека во 2021 година и официјално ќе започне проектот изградба на гасовод помеѓу Северна Македонија и Грција со кој ќе се обезбедат дополнителни количини на природен гас од други извори со конкурентна цена, со сигурност и безбедност во...

Државата го откупи гасоводот, решен деценискиот спор меѓу Макпетрол и Владата

Собранието со 60 гласа „за“, 30 „против“ и без воздражни го донесе Законот за решавање на спорот помеѓу Владата и Макпетрол по пат на спогодба. Макпетрол и државата водеа спор за тоа кој има поголем удел во гасоводот, повеќе од 12 години. Во ноември 2019 година, Макпетрол АД Скопје и македонската Влада побараа медијација во Центарот за решавање на спорови на...

Општина Штип доби готови проекти за изработка на секундарна гасификациона мрежа

Општина Штип денеска доби готови проекти за изработка на секундарна гасификациона мрежа по што останува уште одобрението за градба, информираат од општината. „Станува збор за три проекти, основен, идеен и инфраструктурен проект и со ова сме чекор поблиску до остварување на онаа желба на граѓаните на Штип, за гасификација на градот. Граѓаните на Општина Штип ќе имаат голем бенефит од...

Јавното обвинителство со индикации дека д-р Жан Митрев може да ја напушти државата

Доктор Жан Митрев денеска бил повикан на распит во Основното јавно обвинителство од Скопје, во врска со предметот кој беше отворен по сторијата на Истражувачката репортерска лабораторија (ИРЛ), за...