fbpx
Таг: финансиска помош

таг: финансиска помош

ЕУ ќе додели заеми од 100 милиони евра на Македонија како поддршка за совладување на кризата

Вицепремиерот задолжен за европски прашања и главен преговарач со ЕУ, Бојан Маричиќ објави на својот Фејсбук профил дека Европската комисија денеска дала предлог да се обезбедат до 100 милиони евра макрофинансиска помош за Северна Македонија. Помошта ќе дојде во форма на заеми, а нивното спроведување ќе биде дефинирано заеднички со ЕУ, преку Меморандум за разбирање. Меморандумот за разбирање најверојатно ќе се...

Украина ќе ги добие 18-те милијарди евра од ЕУ, САД испраќаат енергетска опрема

Земјите-членки на ЕУ постигнаа договор за испраќање на ветената помош за Украина во висина од 18 милијарди евра. Европските влади се договорија со Унгарија да отстапи од ветото, а во замена за тоа ЕУ да биде пофлексибилна во однос на замрзнатите фондови од ЕУ за Унгарија, пишува Гардијан. Тоа значи дека Украина ќе добие 18 милијарди евра од буџетот...

Вашингтон Пост: Европските партнери на САД стравуваат дека изборите може да ја секнат поддршката за Украина

Сојузниците на САД во Европа стануваат сѐ позагрижени дека заедничкиот фронт на Западот насочен против руската инвазија на Украина би можел бргу да се намали ако Републиканците победат на парламентарните избори следниот месец, со што би му се овозможила предност на рускиот претседател Владимир Путин токму во времето кога Украина остварува напредок на бојното поле, пишува американскиот весник „Вашингтон...

ЈП „Комуналната хигиена“ тврди дека исчистиле 150 диви депонии низ Скопје, бараат помош од државата

Скопското јавно претпријатие „Комунална хигиена“ во периодот јануари-јуни 2022 година исчистило приближно 150 локации на кои имало диви депонии во главниот град, информираат денеска од ова претпријатие. Од дивите депонии во првите шест месеци од годинава тие остраниле 5.872 тони отпад во речиси сите скопски општини, а се пофалија и дека во периодот од 21 март до 28 мај...

Протест на угостителско-туристичките работници, под мотото: „Ќе можете ли?“ се бара еднократна финансиска помош

протест на ТУК
Денеска напладне пред Министерството за финансии започна протестот на членови на Туристичко-угостителската комора (ТУК), претставници на угостителски објекти, ноќни клубови, ресторани за свадби, игротеки, туристички агенции, туристички водичи и превозници, кои бараат континуирана финансиска поддршка за спас на дејностите. Под мотото „Ќе можете ли“, тие ги повикуваа надлежните институции итно да ја обезбедат бараната финансиска поддршка, соопштија од Сојузот...

Угостителите бараат еднократна финансиска помош од владата, во спротивно најавуваат протести в понеделник

Мартин Ангеловски фото : ТУК
Претставници на Туристичко-угостителската комора посочија дека секторот угостителство се соочува со бројни предизвици, и поради рестриктивните мерки немаат доволно приходи да ги покријат основните трошоци. Оттаму велат дека е загрозена егзистенцијата на целата дејност. Тие бараат финансиска помош од владата, во спротивно, се заканија со протести в понеделник. Како што посочи потпретседателот на ТУК, Мартин Ангеловски, угостителите бараат еднократна финансиска...

Угостителите бараат протоколи за работа и итно донесување на петтиот пакет мерки за помош

Туристичко-угостителската комора (ТУК) при Сојузот на стопански комори на Македонија (ССКМ) бара финансиската помош за поддршка на реалниот сектор да има континуитет и да се обезбедат протоколи за работа за сите дејности дефинирани во Националната класификација на дејности, како и што побрзо донесување на петтиот пакет мерки од Владата заради спас и опстанок на туристичко - угостителскиот сектор. „Неопходен е...

Владата ѝ додели на МРТ 90 милиони денари за програмски и технолошки развој, вработените добија К-15 за 2020 година

Македонската радио-телевизија (МРТ) на крајот од минатата година доби финансиски средства од Владата во висина од 90 милиони денари за програмски и техничко-технолошки развој, додека пак вработените од јавниот сервис добија К-15 за 2020 година. Програмскиот совет на МРТ на седницата одржана пред новогодишната ноќ ги усвоил измените и дополнувањата на Финанскиот план на јавниот сервис за 2020 година, со...

Развојната банка одобри 5,9 милиони евра од Ковид 3 бескаматната кредитна линија за 506 компании

Развојната банка на Северна Македонија АД Скопје, започна со одобрување на кредитни барања за третата бескаматна кредитна линија со грант компонента, која се реализира со финансиска поддршка од Европската Унија, преку активноста „ЕУзаОтпорност“ од ИПА-програмата, информираат од таму. „Одобрени се вкупно 5,9 милиони евра во првата група кредитни барања кои ги исполнуваат условите од јавниот повик, или кредитни барања на...

Банките бараат нов законски рок за исплата на корисниците на финансиска помош

Со цел успешно реализирање на еднократна финансиска помош од 6.000 денари како дел од четвртиот пакет антикризни мерки, банките максимално ги ставија на располагање своите ресурси и во согласност со Законот за финансиска поддршка во краткиот законски рок, до крајот на работното време на 25 декември вршеа распределување на добиените средства на трансакциските сметки на граѓаните, информираат од Македонската...

УЈП: Казни за 179 работодавачи кои добиле над 85 илјади евра за исплата на плати, а не ја поделиле на 338 вработени

Директорката на Управата за јавни приходи (УЈП), Сања Лукаревска, денеска информираше за искористеноста на мерката финансиска поддршка за исплата на плати за месец октомври 2020 година. Таа посочи дека во овој месец се поднесени  13.819 барања БФП-ИП/2, и на 12.598 работодавачи им се исплатени вкупно 961.613.984 денари, за вкупно 61.556 вработени. Вкупно 179 работодавачи, кои примиле финансиска поддршка за месец...

Одобрени 8 милиони евра повеќе во Пакетот 4 за поддршка за справување со последиците од КОВИД-19

Владата на Република Северна Македонија на вчерашната седница донесе одлука за нов пакет мерки за поддршка во справувањето со последиците  од КОВИД-19 кризата. Одобрени се околу 8 милиони евра плус (над 488 милиони денари) како дополнителен сет на мерки за да се излезе во пресрет на барањата и иницијативите на повеќе субјекти погодени од ковид кризата, информираат од владината...

МОН ги објави резултатите за финансиска помош за студентите и за дополнително примените во домовите

Министерството за образование и наука ги објави резултатите од повикот за доделување на еднократна финансиска поддршка за студенти за покривање на дел од трошоците при студирањето. Листата на студенти на кои им се одобрени средства за покривање на дел од трошоците за партиципација на факултетите каде студираат можете да ја најдете на овој линк. Студентите ќе можат да ги искористат...

Владата поради ковид-19 додели неповратна помош од 2,2 милиони евра за скопскиот јавен превоз

Фото: Борче Поповски
Огромните загуби од околу 4 милиони евра што ги предизвика корона кризата на ЈСП-Скопје, како последица на намалениот број на патници и приходи од продажба на билети доведоа до тоа Владата да одвои неповратни финансиски средства од околу 2,2 милиони евра за ова јавно претпријатие. На вчерашната седница беше донесена одлука за одобрување на средства од државниот буџет на...

Сметководителите при ССК бараат подобра координација меѓу институциите за навремена исплата на економска помош

Во подготовката на законските решенија за имплементација на економските мерки од четвртиот пакет да постои подобра координација меѓу надлежните институции и да бидат прифатени забелешките во однос на процедурите кои ги дава приватниот сектор, побара Комората на сметководители на Македонија при Сојузот на стопански комори на денешната прес-конференција. Од таму велат дека само така ќе се донесат функционални решенија кои...

Потпишан грант за јапонска помош од 813.000 евра за јакнење на капацитетите во здравството

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Никола Димитров заедно со амбасадорката на Јапонија во Северна Македонија, Кеико Ханеда, денеска потпишаа Договор за јапонска грант помош во висина од 813.000 евра за економски и социјален развој. На средбата Димитров истакна дека оваа итна помош од Владата на Јапонија е повеќе од добредојдена и значително ќе придонесе во јакнење на капацитетите на...

Средба Бесими-Гир: Првата транша од 80 милиони евра од ЕУ пристигнува следната недела

Првата транша за Македонија во износ од 80 милиони евра, од вкупните 160 милиони евра макрофинансиска помош од ЕУ за надминување на кризата од корона вирусот, ќе биде префрлена следната недела. Ова беше посочено на првата официјална средба на министерот за финансии, Фатмир Бесими, со амбасадорот на Европската Унија во земјава, Дејвид Гир. Како што соопшти Министерството за финансии, дополнително,...

Четвртиот пакет економски мерки тежок 350 милиони евра за најпогодените сектори и граѓани

Економско-социјалниот совет (ЕСС) денеска ја одржа својата втора седница предводена од министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска како претседателка, заменик-претседателот на Владата на Република Северна Македонија задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи, министерот за финансии, Фатмир Бесими и останатите членови на ЕСС, информираат од владината прес-служба. На денешната седница на ЕСС, од...

Сојузот на стопански комори до Владата предложи 25 мерки за спас на компаниите

Сојузот на стопански комори на Македонија (ССК), минатата недела достави 25 мерки за економски спас, кои очекува Владата, да ги усвои и имплементира во соодветна временска рамка. Од таму информираат дека економските мерки се базирани на реалните потреби на стопанството кое се соочува со голем број предизвици, од кои најголем е нарушената ликвидност која многу брзо, доколку не се обезбеди...

Владата ќе го помогне туристичко-угостителскиот сектор и со четвртиот пакет економски мерки

Поддршката за туристичко-угостителскиот сектор ќе продолжи и во наредниот период преку четвртиот пакет мерки кој е во фаза на подготовка, истакна денеска министерот за економија Крешник Бектеши на средбата со претставници од Здружението за туризам и угостителство при Стопанската комора на Македонија. Мерките, како што додаде Бектеши, ќе се носат со целосна вклученост и консултација на секторот врз основа на...

Уапсени три лица од струшко осомничени за полови дејства со деца

Струшката полиција уапси еден малолетник и две возрасни лица од струшките села Враништа, Драслајца и Мороишта поради основано сомнение за полови дејства со деца помлади од 15 години. Од Основното...