fbpx
Таг: финансиска помош

таг: финансиска помош

Најавена јапонска помош за МВР и за општините погодени од мигрантската криза

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, денеска се сретна со претставници на мисијата на Јапонската агенција за меѓународна соработка. Како што соопштија од МВР, на средбата Спасовски ги посочил предизвиците со кои се соочува Министерството за внатрешни работи во справувањето со мигрантската криза, како и со потребата од финансиска поддршка и од поддршка во опрема. Претставниците на Јапонската агенција за меѓународна...

МНР: Засега нема затворање на границите, финансиската помош од ЕУ сè уште не стигнала

Засега Македонија нема намера да ја затвори јужната граница со Грција за мигранти, брифираат од Министерството за надворешни работи. Оттаму велат дека авганистанските државјани, кои се заглавени кај Табановце, најверојатно ќе останат во земјава сè додека Србија и Хрватска не го решат спорот околу третманот на мигрантите од Авганистан. Македонија, велат од МНР, од почетокот на мигрантската криза потрошила овеќе...

Ирак: Курдите бараат финансиска помош за борбата против ИД

Високиот курдски претставник, Мансур Барзани, денеска ја повика меѓународната заедница финансиски да ја помогне борбата против Исламска држава и наведе дека е „вистинско чудо што неплатените курдски сили сè уште се наоѓаат во првите борбени линии“. Шефот на регионалниот Совет за безбедност рече дека регионалната влада се бори да им исплати плати на доброволците поради спорот со Багдад за нафтените...

Бозкар: ЕУ да го исполни ветувањето кон Турција

Турскиот министер за ЕУ, Волкан Бозкар, денеска ја повика Европската унија да го исполни ветеното во рамките на договорот за доделување три милијарди евра на Турција во замена за запирање на бранот мигранти кон Унијата. - Внатрешно прашање на ЕУ е каков метод ќе применат земјите за исполнување на договорот - посочи Бозкар. Италија минатата недела ги блокираше плановите за доделување средства.

Три милијарди евра и безвизен режим со ЕУ ако Турција ги задржи мигрантите надвор од Европа

Турција ќе добие помош од три милијарди евра, безвисен режим за нејзините граѓани во шенген-зоната и рестартирање на закочените преговори со Европската унија доколку се справи со приливот на бегалци и успее да ги задржи мигрантите надвор од Европа. Ова се наведува во нацрт-заклучоците од акциониот план околу кој вечерва треба да се договорат Европската унија и Турција на...

Туск – Иванов: ЕУ е подготвена да ѝ даде хуманитарна и техничка помош на Македонија

ЕУ е подготвена да продолжи да ѝ дава поддршка на Македонија преку хуманитарна и техничка помош, преку агенциите на Унијата, изјави денеска во Скопје претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, на заедничката прес-конференција со претседателот Ѓорге Иванов. - Подготвени сме да обезбедиме многу повеќе откако ќе имаме проценка за вашите потреби. Ќе зборувам со земјите-членки на ЕУ за тоа што...

ЕУ ѝ дава 1,8 милијарди евра на Африка за да се сопре бранот бегалци

Европската унија денеска соопшти дека покренала фонд за помош на Африка од 1,8 милијарди евра за да го запре бранот бегалци и ги повика земјите-членки да ја дуплираат сумата. Засега земјите од ЕУ ветувале помош од вкупно 78 милиони евра. - Фондот е основан како итна помош во борбата против илегалната миграција во Африка – изјави претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер,...

Спасовски: Наместо амнестија, повеќе затвори

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски смета дека законот за амнестија се носи во несоодветен момент, како и дека со опфатот што е најавен нема да допринесе значително за...