fbpx
Таг: ЕК

таг: ЕК

ЕК извештај: Новинарите сè повеќе напаѓани и изложени на самоцензура, медиумите финансиски неодржливи

Општиот контекст останува поволен за слободата на медиумите и овозможува критичко известување на медиумите и покрај сериозните наоди кои се дел од овој извештај. Посебно влијание на работата на новинарите имаше кризата предизвикана од ковид-19 каде беше зголемена тензијата во секторот. Нападите кон новинарите се зголемија а ветената нулта толеранција не се оствари зошто степенот на неказнивност остана висок,...

Димитров: Преговорите за членство во ЕУ треба да почнат веднаш

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Никола Димитров, денеска одржа заедничка прес-конференција со шефот на Делегацијата на ЕУ во Северна Македонија, амбасадорот Дејвид Гир, на која беше презентиран Извештајот на Европската комисија за Северна Македонија за 2021 година, како и Пакетот за проширување. Вицепремиерот Димитров истакна дека Извештајот на ЕК за Северна Македонија е јасна и недвосмислена потврда...

Извештај на ЕК: Има уште многу работа на реформите, но генерално С. Македонија е на добра основа

Во однос на политичките критериуми, Северна Македонија продолжи со своите напори да ги зајакнува демократијата и владеењето на правото, вклучително и низ активирање низа инструменти за проверка и преку широк опфат кон јавноста на клучните политички и законодавни теми. Земјата ја докажа својата посветеност на исполнување на основните критериуми, вклучително и преку „Европа дома“, се вели во главните заклучоци...

Урсула фон дер Лајен: Сигурна сум дека ЕУ ќе успее на терен да ги реши проблемите со Западен Балкан

Во текот на денот разговаравме за дијалогот, за подготвеноста да се реши проблемот но и за капацитетите за проблематичните области. Сето тоа ЕУ го доживеала во нашата модерна историја од 70 години, така ја изградивме ЕУ, сигурна сум дека ќе успеее да ги решиме овие прашања, порача претседателката на Европската Кмисија (ЕК), Урсула фон дер Лајен, на заедничката прес-конференција...

Фон дер Лајен: Постигнавте напредок, сега ЕУ треба да испорача

Ве сакаме покрај нас, порача претседателката на Европската Комисија (ЕК), Урсула фон дер Лајен, на прес-конференцијата во киното Фросина во Младинскиот културен центар (МКЦ) со премиерот Зоран Заев. Двајцата најпрво имаа средба во владата, од каде се упатија во киното, кое е реновирано со пари од ЕУ. „Ве сакаме покрај нас. Европската комисија и јас стоиме на тоа. Вие постигнавте извонреден...

Политичкото рекламирање во медиумите нотирано и во Извештајот на Европската Комисија

Во Извештајот на Европската Комисија за Северна Македонија, во делот за финансирање на медиумите, постои забелешка за политичкото рекламирање кое може да влијае врз независноста на уредувачката политика на медиумите. „Можноста политичките партии да користат државни средства за рекламирање во медиумите, предизвика загриженост кај медиумските здруженија за можно политичко влијание врз уредувачката политика“, се вели во Извештајот. Извршниот директор на Здружението...

Извештајот на Европската комисија: Аргумент повеќе за почеток на преговорите

Пакетот докумeнти за проширувањето на Европската комисија е  прв кој ја применува новата Методологија. Тоа е видливо од Стратегијата за проширување, која прави појасен преглед на состојбите по државите. Кога во овој документ ја гледаме нашата држава споредено со другите од пакетот – стоиме добро. Едноставно не сме проблематични, а нагласено е очекувањето за почнување на преговорите, за кои...

Димитров: Март е тест за геополитичките амбиции на новата Комисија и на самата ЕУ

За да може да се продолжи да се говори за европската перспектива на регионот, неопходно е постигнување на консензус за зелено светло за почеток на пристапни преговори со Северна Македонија без одлагање, порача министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска во Солун, соопшти МНР. Тој на покана на министерот за надворешни работи на Грција, Никос Дендиас, учествува на конференцијата на...

Вархеи уверува дека интеграцијата на Западен Балкан во ЕУ останува приоритет

Имам добри вести за интергацијата на Западен Балкан во ЕУ, таа ќе продолжи и ќе работиме уште посилно и напорно да го оствариме тоа. Мора да ги забрзаме процесите и да вметнеме динамика во нив, изјави еврокомесарот за соседска политика и преговори за проширување Оливер Вархеи на заедничката прес-конференција со техничкиот премиер Оливер Спасовски. Вархеи додаде дека проширувањето е приоритет...

Европската комисија го презентираше „Зелениот договор“

Европската комисија денеска го презентираше Европскиот зелен договор (European Green Deal) кој е патоказ за претворање на економијата на Европската Унија во одржлива преку претворање на климатските и еколошките предизвици во можности, низ сите сфера. „Тој е повторно потврдување на посветеноста на Европската комисија на справувањето со предизвиците поврзани со климата, кои се клучната задача на оваа генерација. Атмосферата се...

ЕП: Руската пропаганда во ЕУ од јануари досега двојно поголема отколку во 2018

Странското мешање во изборите се заканува на демократските општества во Европа, а ги потпомага анти ЕУ силите, десничарските екстремисти и популистите. Русија, која е најголем извор на дезинформации, годинава двојно ги удвоила своите напори, па од почетокот на годинава досега се забележани 998 случаи на дезинформации поврзани со Русија, наспроти вкупно 434 случаи во 2018 година, предупреди денеска Европскиот...

Османи пред Могерини: Продолжуваме со борбата против криминалот и корупцијата

Вицепремиерот Бујар Османи на денешната средба во Брисел со Федерика Могерини, Високата претставничка на ЕУ за надворешни работи и безбедносна политика и потпретседателка на Европската Комисија, порачал дека владата на Северна Македонија нема да прави отстапки во борбата против криминалот и корупција. Тој истовремено изразил увереност дека за 30 дена отсега земјава ќе добие датум за почеток на преговорите со...

Извештајот на ЕК порачува да се вложат повеќе пари за борба со аерозагадувањето

Државата има добри закони и стратегии од областа на заштитата на животната средина, но нема капацитети да ги примени, и тоа најмногу се чувствува кога се во прашање квалитетот на воздухот, заштита на водите, како и управувањето со отпад. Ова е еден од заклучоците поврзани со екологијата во проценката за напредокот на Република Северна Македонија, кои произлегоа од Извештајот...

Големиот настан за Македонија, српски „Курир“ го проследи со големи шпекулации

Во вест за препораките од Европската Комисија (ЕК) до Европскиот совет да одреди датум за почеток на преговорите на Северна Македонија со Европската Унија (ЕУ) за зачленување во европскиот сојуз, српскиот весник „Курир“ на својата онлајн-платформа завчера пласираше текст што содржи неколку шпекулации и неточна информација. Од поприлично „булеварскиот“ наслов што почнува со големи букви, а продолжува со шпекулација, до...

Пендаровски: Европа покажа дека знае да цени политичка храброст

Добивме јасна препорака за почетокот на преговорите, без дополнителни услови. Извештајот е најдобар досега, порача претседателот Стево Пендарровски, по врачувањето на Извештајот на ЕК за напредокот на земјава за 2019 година. Тој вели дека ЕУ знаела да ја цени политичката храброст. На земјава ѝ преостанува да се бори против корупцијата. -Европа денеска покажа дека знае да цени и валоризира политичка храброст,...

Извештајот од ЕК генерално позитивен, но со суштински забелешки

Извештајот на Европската комисија (ЕК) за напредокот на Македонија за 2019 година, е најпозитивниот досега, со големи пофалби на реформите, но сепак има и бројни посочување на областите на коишто треба уште да се работи. Посочувајќи дека Северна Македонија продолжила со сигурно темпо да ги спроведува ЕУ реформите и да ги зајакнува демократијата и владеењето на законот, се наведува и...

Вајгл и Кукан повикаа ЕУ да ги почитува своите ветувања за Македонија

Откако еврокомесарот Јоханес Хан во Комисијата за надворешни работи на Европскиот парламент (АФЕТ) претпладнево го презентираше најновиот извештај на Европската Комисија (ЕК) за Македонија и Албанија, со кој се бара почеток на преговори веднаш, пратениците Едуард Кукан и Иво Вајгл, кој е известувачот на парламентот за Северна Македонија, побараа ЕУ и понатаму активно да биде вклучена во поддршка на...

Хан со препорака да почнат преговоритe со Македонија

Еврокомесарот за соседска политика и преговори за проширување, Јоханес Хан, презентирајќи ги пакетот за проширување на ЕУ, денеска во Комисијата за надворешни работи на Европскиот парламент (АФЕТ) препорача веднаш да почнат преговори со Северна Македонија и Албанија. Тој земјава ја нарече „светол пример“ за другите земји. -Северна Македонија и Албанија продолжија со реформите, а Северна Македонија исто така постигна решение за...

„Фејсбук“ отстрани 212 лажни профили од Северна Македонија и Косово

Во последниот извештај доставен до Европската комисија (ЕК), како потписник на Кодексот на практики против дезинформациите, „Фејсбук“ посочува дека само во последните неколку седмици отстраниле осум координирани мрежи на лажни профили од Северна Македонија, Косово и Русија. Од „Фејсбук“ во извештајот објаснуваат дека вкупно отстраниле над 2.000 профили, страници и групи, од кои 212 потекнувале од Косово и од...

Фејсбук, Гугл и Твитер под лупа на Европската комисија

Европската комисија вчера објави извештај во кој го оцени напредокот на трите големи Интернет компании Фејсбук, Гугл и Твитер во нивната борба против дезинформациите. Овие три компании потпишаа Кодекс на практики и се обврзаа да известуваат еднаш месечно за нивните активности на ова поле пред изборите за Европскиот Парламент во мај 2019 година, објави „КриТинк.мк“. Комисијата истакна дека ги цени...

Владимир Путин во посета на Виетнам

Рускиот претседател Владимир Путин пристигна во Виетнам, каде ќе се сретне со лидерите на владејачката Комунистичка партија. Со оваа посета, рускиот претседател ја завршува својата кратка тура на официјални...