fbpx

Европската комисија го презентираше „Зелениот договор“

-

Европската комисија денеска го презентираше Европскиот зелен договор (European Green Deal) кој е патоказ за претворање на економијата на Европската Унија во одржлива преку претворање на климатските и еколошките предизвици во можности, низ сите сфера.

„Тој е повторно потврдување на посветеноста на Европската комисија на справувањето со предизвиците поврзани со климата, кои се клучната задача на оваа генерација. Атмосферата се загрева и климата се менува со секоја измината година. Еден милион од осумте милиони видови на планетата се во ризик од измурање. Шумите и океаните се загадуваат и се уништуваат. Европскиот зелен договор е одговорот на овие предизвици. Тој е стратегија за нов растеж што цели да ја трансформира ЕУ во фер и просперитетно општество, со модерна и конкурентна економија што ефикасно ги користи ресурсите и во кое ќе има нулта емисија на стакленички гасови во 2050 година и во кое економскиот растеж не е сврзан со користењето ресурси“, се вели во известувањето што ЕК го упати до Европскиот парламент, Европскиот совет, Советот на ЕУ, Европската економско-социјална комисија и Комисијата за регионите.

– Европскиот зелен договор е нашата нова стратегија за растеж – за развој што дава повеќе отколку што искористува. Тој покажува како да се трансфромира нашиот начин на живот и работење, на произведување и консумирање, за да може да живееме поздраво. Решени сме да успееме заради оваа планета и животот на неа – заради европското природно наследство, нашиот биодиверзитет, за нашите шуми и нашите мориња. Покажувајќи му на остатокот на светот како да се биде одржлив и конкурентен, ќе можеме да ги убедиме другите земји да ни се приклучат – порача претседателката на ЕК, Урсула фон дер Лејен.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Носталгија по диктатори: Хусеин, Гадафи и Асад

Чест наратив на Кремљ е дека ирачкиот лидер Хусеин, либискиот Гадафи и сирискиот Асад биле големи патриоти и имале добри социјални политики, но дека биле жртви на американскиот империјализам,...