fbpx
Таг: европа

таг: европа

Извештај: Намален јазот меѓу Европа и САД во прифаќањето напредни дигитални технологии

Повеќе од половина од фирмите на Европската Унија (ЕУ) презеле чекори за подобрување на своето дигитално присуство во 2022 година, како што е нудење услуги на интерес. ЕУ, исто така, го намали јазот со САД во прифаќањето напредни дигитални технологии, покажува новиот извештај „Дигитализацијата на Европа 2022 – 2023: докази од анкетата за инвестирање на ЕИБ“. Минатата година, 69 отсто...

Газпром извезува помалку, заработува повеќе, но тоа не може да трае

Извозот на рускиот гас бележи значителен пад во Европа и таквиот пад само ќе се зголеми уште повеќе идната година како резултат на онеспособувањето на Северен тек 1 и 2, како и одлуката на Путин да води енергетска војна со Западот. Газпром годинава заработи куп пари заради високите цени на гасот. Европа можеби ја чекаат една или две тешки...

Шефот на МИ6: Способноста на Путин да шпионира во Европа се намали на половина

Шефот на британската надворешна разузнавачка служба МИ6 верува дека Русија ја губи силата во инвазијата на Украина и ја изгубила способноста да шпионира во Европа „на половина“, по протерувањето на повеќе од 400 руски разузнавачи од градовите низ Европа и апсењето на неколку шпиони со длабоко покритие кои се претставуваат како цивили, објави Си-ен-ен. Ричард Мур, шефот на МИ6, за...

Големата суша и високите температури предизвикаа пожари во неколку европски земји

Додека топлотниот бран во Европа се движи кон исток, шумските пожари принудија десетици илјади луѓе да ги напуштат своите домови, покривајќи делови од Италија, Грција и Франција во чад. Германија го забележа најтоплиот ден во годината, откако температурите достигнаа 40,3 степени целзиусови, а високи температури има и во Унгарија и Италија. Европскиот информативен систем за шумски пожари стави 19...

Западна Европа погодена од високи температури и пожари, многу топло и во Македонија од четврток

Нов топлотен бран ги погоди земјите од Западна Европа деновиве, којшто предизвика суша и шумски пожари во Шпанија и Португалија, како и високи температури во Обединетото Кралство и Франција, јавува Би-би-си.  Во Франција се откажани огнометите кои традиционално се одржуваат во градовите низ целата земја по повод 14 јули - Националниот ден на Франција. Француските власти очекуваат продолжен топлотен бран...

Преспа форум: 65 години по Договорот од Рим – Дали Европа е целосно економски обновена и интегрирана?

Во рамки на Преспа форумот за дијалог, денска се одржа сесијата насловена како “65 години по Договорот од Рим: Дали Европа е целосно економски обновена и интегрирана?“ на која панелистите говореа за потребата од сеопфатни економски, инфраструктурни и финансиски мерки со цел постигнување на целите на Римскиот договор. Во воведното обраќање премиерот Димитар Ковачевски, ги истакна трите главни аспекти...

Енергетската криза во Западниот Балкан – слично на ЕУ, или сепак различно?

Очекувано, глобалната енергетската криза не го заобиколи Западниот Балкан. Меѓутоа, регионот покажува некои специфики споредено со ЕУ. Западниот Балкан е поврзан со Европската унија преку Договорот за енергетската заедница, во кој, покрај државите од нашиот регион, членуваат и Украина, Молдавија и Грузија. Со овој договор практично внатрешниот пазар на енергија на ЕУ се проширува на овие држави, што за нив...

Фејсбук ќе ангажира 10.000 лица во Европа за изградба на својот „метаверзум“

Фејсбук планира да ангажира 10.000 луѓе во Европската Унија кои треба да работат на развивање на таканаречениот „метаверзум“, јави „Би-би-си“. Метаверзумот на Фејсбук е онлајн простор каде луѓето ќе можат да работат, комуницираат и играат игри во виртуелна средина, со користење на слушалки за виртуелна реалност. Неговата изградба е еден од најголемите приоритети на технолошката компанија. „Метаверзумот има потенцијал да помогне...

Младите согласни дека недостасува енергијата на дружбите во живо преку Еразмус+ размените

Пандемијата ги затвори границите, а со тоа се одложија и патувањата на младите коишто со Еразмус+ размените имаа можност да патуваат во странство. Младинските организации беа принудени работата да ја извршуваат од дома, а голем дел од активностите, особено интернационалните ги одложија на неодреден временски период. Иако работните задачи добија нов облик, младите се согласни дека недостига блискоста на...

Короната ќе остави без работа 7 милиони туристички работници во Европа

Туристичката сезона во Европа ќе претпри голем удар од корона вирусот, а околу 7 милиони вработени ќе останат без работа. Станува се поизвесно дека поради пандемијата од Ковид-19, претстојната туристичка сезона за граѓаните на Европската унија ќе биде многу, многу поразлична од претходните години, затоа што повеќето и не планираат да одат на летен одмор, пишува американскиот портал „Политико“. Тоа...

СЗО: Следните неколку недели се клучни за Европа

Европа се наоѓа во центарот на корона кризата. Бројот на случаи достигна близу еден милион, а над 84.000 луѓе го загубија животот поради вирусот. Според Светската здравствена организација, околу половина од глобалните случаи на Ковид-19 се регистрирани во Европа. „Остануваме во центарот на невремето. Сега, повеќе од кога и да било, повикувам на солидарност меѓу земјите. Време е да се...

„Стандард и Пурс“: Корона кризата ќе го турне БДП на европската економија од 2 до 10 отсто

Целата светска економија, освен кинеската, поради пандемијата на корона вирусот ќе потоне во рецесија, а европскиот бруто домашен производ, БДП, ќе падне меѓу 2 и 10 отсто, зависно од тоа колку ќе трае кризата, предвидува „Стандард и Пурс“, американската компанија за финансиски услуги. Иако до неодамна аналитичарите предвидуваа стабилен раст на економијата, состојбата се промени на полошо за кратко...

Околу 113 милиони Европејци страдаат поради преголема бучава

Секој петти Европеец е „загаден“ од бучава, нешто што би требало во наредните години да стане уште поголем проблем поради растечкиот сообраќаен метеж и урбанизацијата, објави денеска Европската агенција за околина, ЕЕА. Во соопштението на Агенцијата стои дека моментално долгорочно на повисоки степени на бучава од сообраќајот, во Европа се изложени околу 113 милиони граѓани. Забрзаната стапка на урбан пораст значи...

Европската комисија го презентираше „Зелениот договор“

Европската комисија денеска го презентираше Европскиот зелен договор (European Green Deal) кој е патоказ за претворање на економијата на Европската Унија во одржлива преку претворање на климатските и еколошките предизвици во можности, низ сите сфера. „Тој е повторно потврдување на посветеноста на Европската комисија на справувањето со предизвиците поврзани со климата, кои се клучната задача на оваа генерација. Атмосферата се...

„Ербас“ се закани дека ќе го напушти производството во Велика Британија

Европскиот произведувач на авиони „Ербас“ се закани дека ќе ја напушти Велика Британија доколку таа се одвои од Европска унија без постигнат договор за идните трговски односи. Компанијата која вработува 14.000 луѓе на 25 локации во Велика Британија соопшти дека ќе ги преиспита своите инвестиции во Велика Британија, како и својот иден престој во земјата доколку не биде постигнат трговски...

Тилерсон: Рускиот гасовод „Северен тек 2“ е закана за енергетската безбедност на Европа

Американскиот државен секретар, Рекс Тилерсон денеска, по разговорите со полскиот премиер и со шефот на полската дипломатија во Варшава, изјави дека САД се против новиот руски гасовод „Северен тек 2“ на дното на Балтичкото море, бидејќи ја загрозува енергетската безбедност на Европа и преставува уште едно политичко оружје на Русија, јавуваат светските агенции. - Ја делиме (со Полска) оваа...

Новата година пристигна во Самоа, Тонга и Кирибати

Жителите на јужнопацифичките острови Самоа, Тонга и Кирибати во 11 часот според средноевропско време зачекорија во 2018 година, а наскоро по нив Новата година ќе пристигне и во Нов Зеланд, каде ќе биде дочекана со огномет над Оукленд од облакодерот „Скај“ висок 200 метри. Во 13 часот, според средноевропско време, во 2018 година ќе влезат и некои подрачја на...

ИД не е скршена, планира напади во Европа, тврди уапсен џихадист

Борец на Исламска држава, уапсен на границата со Турција, изјавил дека ИД не е се распаднала туку дека нејзините борци се префрлени во Европа за да извршат напади. Британскиот весник „Дејли мејл“ наведува дека турските безбедносни служби минатиот месеци го уапсиле дваесет и шестгодишниот Садам ал-Хамади на турско-сириската граница. Тој тврди дека ИД не се распаднала, туку дека нејзините борци...

Севернокорејските ракети можат да ја погодат и Европа

Француската министерка за одбрана, Флоренс Парли, изјави дека и Европа, како и САД, може да биде мета на балистички ракети на Северна Кореја. Во изјава за француската телевизија БФМ, министерката рече дека Пјонгјанг, испукувајќи балистички ракети, ја покажал својата растечка сила. - Европа, исто како и САД, сигурно е на дофатот на ракетите – рече Парли и додаде дека главните градови на...

Европа да ги отфрли сепаратизмот и национализмот, порача Јункер од Шпанија

Претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер денеска ја повика Европа да се спротивстави на сепаратизмот во време кога иницијативата за незaвисноста на Каталанија длабоко ја подели Шпанија, јавуваат светските агенции. - Национализмот е отров кој ја спречува Европа да функционира обединето - рекол Јункер во својот говор на универзитетот во шпанскиот град Саламанка, каде денеска му била врачена...

ЕУ ги повика социјалните мрежи да ги означуваат содржините генерирани од вештачка интелигенција

Компаниите за социјални медиуми, вклучувајќи ги и Гугл и Фејсбук, беа повикани од ЕУ „веднаш“ да започнат со етикетирање на содржините и фотографиите генерирани од вештачка интелигенција, како дел...