fbpx
Таг: ЕК

таг: ЕК

Средствата од Европскиот фонд за подрршка на демократијата достапни и во Македонија

Европскиот фонд за поддршка на демократија (European Endowment for Democracy - EED) ЕУ инфо-центарот, ја промовираше поддршката за Македонија во рамките на нивната иницијатива за проширување кон Западен Балкан. Станува збор за Фонд кој е комплементарен со поддршката од Европската Унија и други донатори, но се разликува во однос на начинот на аплицирање, кој е едноставен, како и видот на...

Османи: Очекувам најдобар извештај и чиста и безусловна препорака од ЕК за Македонија

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи очекува најдобар извештај на Европската Комисија за Македонија досега, кој ќе биде проследен со чиста и безусловна препорака за почеток на преговорите на Македонија за зачленување во ЕУ. Тоа, рече тој на конференцијата во Владата, ќе биде најголема потврда дека Македонија повторно е вратена на европскиот колосек. - Секако, тоа не значи дека реформите по...

Османи очекува Македонија да се приклучи на колосекот за влез во ЕУ до 2025 година

Стратегијата за проширување на Европската Унија е една од најважните иницијативи на Европската комисија за овој регион, истакна вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи на денешниот координативен работен појадок со амбасадорите и нивните претставници од земјите од Западен Балкан. Средбата се одржува во пресрет на објавувањето на Стратегијата на Европската комисија, за проширување со земјите од Западниот Балкан до 2025...

Захариева: Реално е очекувањето преговорите со Македонија да почнат до јули

Мислам дека е многу реално преговорите со Македонија да започнат за време на бугарското претседавање со ЕУ и, секако да го видиме извештајот во кој ќе биде вклучен и акциониот план 3-6-9 и кој е поврзан со реформите во администрацијата, разузнавачката служба и судскиот систем. Ние ќе бидеме среќни и целосно ќе го поддржиме тој развој, исто и за...

Законот за АВМУ ќе оди на разгледување во Европската Комисија, па потоа во Влада

Последната верзија на Предлог-Законот за изменување и дополнување на Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги (Предлог-закон за АВМУ), која Министерството за информатичко општество и администрација (МИОА) вчера ја објави, пред да влезе во владина процедура, ќе оди на разгледување во Европската Kомисија (ЕК) пред да се најде на дневен ред на владина седница, соопшти денеска портпаролот на Владата, Миле...

ЕК: Македонија и натаму ги исполнува условите за визна либерализација

Македонија, Албанија, Босна и Херцеговина, Црна Гора и Србија и натаму ги исполнуваат условите за визна либерализација, но потребни се акции во одредени специфични области за зачувување на нивната одржлива имплементација, се вели во соопштението на Европската комисија за нејзиниот последен извештај за спроведувањето на обврските од визната либерализација за земјите од Западен Балкан и Источното партнерство. - Ние сме...

Напредокот во спроведувањето на реформите – основа за преговорите со ЕК

Реформите на македонското правосудство треба внимателно да бидат испланирани врз основа на анализите и на оценките, а консултациите да бидат транспарентни и да вклучуваат повеќе фактори. Треба да се одвојат и доволно пари на самиот почеток на реформите за да може да дојде до нивно целосно спроведување, е една од пораките од ЕУ искажана на 12. состанок на Подкомитетот за...

Во Собранието денеска извештајот на ЕК и финансискиот план на МРТ

Во Собранието на Република Македонија за денеска се планирани две продолженија на седница, а на едното од нив треба да се разгледува Извештај на Европската комисија за Република Македонија за 2016 година. На дневниот ред се и предлог-закон за изменување на Законот за aудио и аудиовизуелни медиумски услуги, во прво читање, но и годишниот извештај за работата на „Македонска радио-телевизија“...

Заев: Сакаме ЕУ да носи похрабри одлуки, а ние со мудри одлуки да чекориме напред

„Сакаме ЕУ да носи похрабри одлуки. ЕУ треба да знае дека цел Западен Балкан треба да добие поддршка за секое поместување напред. И ние, како Македонија, треба да добиеме датум за преговори“, порача премиерот Зоран Заев во интервјуто за „Македонската телевизија“. Тој потсети на фактот дека Македонија веќе 12 години чека препорака и изрази надеж дека датумот за преговори ќе...

СДСМ: По 11 декември Македонија ќе се врати на вистинскиот пат кон ЕУ

„Катастрофалните политики на Никола Груевски и на „фамилијата“ ја држат Македонија заглавена во евроинтеграциските процеси веќе осма година по ред. Поради коруптивната и неодговорна власт, повторно добивме условена препорака за почеток на преговори со Европската Унија“, реагираат од СДСМ по објавувањето на извештајот на Европската комисија за напредокот на Македонија. „Во извештајот јасно се посочува дека корупцијата е широко распространета...

Хан: Кризата во Македонија сè уште не е завршена

За Македонија кризата сè уште не е завршена. Има позитивни чекори во однос на Договорот од Пржино, особено со тоа што изборите се закажани за 11 декември и кои се од витална можност за надминување на кризата, изјави еврокомесарот за проширување Јоханес Хан на денешната прес-конференција, по презентирањето на извештаите за напредокот на земјите од регионот . На прашањето на „Мета“...

Извештајот на ЕК за Македонија на дневен ред во Собранието

Tретото продолжение на 74. седница, на чиј дневен ред е извештајот на Европската комисија за Република Македонија за 2015 година, денеска треба да се одржи во Собранието. Пратениците на ова продолжение треба да расправаат и за предлог-законите за изменување и за дополнување на Законот за постапување со бесправно изградени објекти, Законот за градење, Законот за учебници за основно и...

ЕК одобри 17 милиони евра помош за Македонија и за Србија за справување со бегалците

ЕК денеска одобри 17 милиони евра за Србија и за Македонија за справување со напливот бегалци, соопшти денеска портпаролот на Европската комисија, Маргаритис Схинас. Помошта е дел од планот на ЕУ за справување со сириската криза и за помагање на земјите што се надвор од ЕУ, а се дел од транзитната рута на бегалците. - Сегашната бегалска криза претставува предизвик од глобални размери....

Земјите од ЕУ изгласаа распределба на 120.000 бегалци

Денеска европските министри за внатрешни работи и за правда донесоа одлука за распределба на 120.000 бегалци од Грција, Италија и од други земји-членки кои се директно погодени од бегалската криза, соопшти  Европската комисија. „Во согласност со оваа одлука, ЕУ сега е во позиција во наредните две години да распредели вкупно 120.000 луѓе, кои имаат потреба од заштита. Комисијата и агенциите...

Што рекоа за фијаското на преговорите во Брисел

Преговорите кои траеа повеќе од 12 часа во Брисел помеѓу лидерите на ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ и на ДПА, Никола Груевски, Зоран Заев, Али Ахмети и Мендух Тачи, пропаднаа. И СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ се обвинуваат за уривање на преговорите. Еве ги на едно место изјавите на засегнатите страни: Никола Груевски: Заев не дојде да се договори. Тој дојде за да не се договори. Човекот се...

ЕК нема да испрати експерти за надзор на „Пуч“ и на „Прислушување“

Европската комисија (ЕК) нема да испрати експерти за надзор на работата на јавното обвинителство по предметите од случајот „Пуч“ и од аферата „Прислушување“, одговориле од ЕК на поканата на Обвинителството. „Во одговорот сме известени дека Европската комисија во моментов нема да врши надворешната експертиза во содржината на која било поединечна кривична постапка. Притоа, во дописот е истакнато дека сметаат дека единствено...

ЕК: Важно е уставните измени да се донесат со широк консензус

И Венецијанската комисија и Европската комисија истакнаа дека е многу важно уставните измени да се донесат со најширок можен политички и општествен консензус, реагираат од Европската комисија. „Иако имаше процес на консултација, вклучително и со меѓународни тела, што е позитивно, забележуваме дека овие уставни измени поминуваат низ собраниска процедура во време кога најголемата опозициска партија го бојкотира парламентот. Меѓутоа ,важно...

САД сметаат дека нападите во Рафах не претставуваат целосна инвазија на градот

Соединетите Американски Држави не веруваат дека нападите на Израел врз Рафах во текот на изминатата недела не претставуваат целосна инвазија на градот, изјави портпаролот на Белата куќа Џон Кирби,...