fbpx
Таг: ЕК

таг: ЕК

Фуере: Дури и да нема преговори во јуни, реформите мора да продолжат

Поранешниот амбасадор на ЕУ во Македонија, Ерван Фуере, вели дека е разочаран од компромисите што Европската Комисија ги прави со земјите противници на проширувањето и предупредува дека преговорите со земјава се тест за кредибилитетот на ЕУ, јави дописничката на МИА од Брисел. Фуере смета дека изјавата на Хан за подготвителната фаза на преговори, која беше насочена кон скептиците на проширувањето,...

Даниелсон: Фокусот да се насочи кон реформите, а не кон предвремени избори

Кристијан Даниелсон, директорот на Директоратот за соседство и преговори за проширување на Европската комисија, на денешната прес-конференција во ЕУ Инфо центарот порача дека фокусот треба да насочи на реформите во пресрет на јуни кога Советот на ЕУ ќе одлучува за отворање на пристапните преговори, а дека предвремените избори ќе го одземат тој фокус и потребната енергија. – Фокусот треба да...

Можна средба на Могерини со премиерите од Западен Балкан во декември

Во Европската Комисија се разгледува можноста високата претставничка за надворешна политика Федерика Могерини во втората половина на декември да се сретне со премиерите од Западен Балкан. Како што пренесуваат медиумите во Србија повикувајќи се на извори во Брисел, би станувало збор за Западнобалканската шестка - Албанија, БиХ, Црна Гора, Косово, Македонија и Србија - а засега нема најава за нова...

ЕУ од 2021 ќе престане со зимско сметање на времето

Македонија в недела во 3 часот ќе премине од летно на зимско сметање на времето, соопшти Бирото за метрологија. Во 3 часот, стрелките на часовникот треба да се вратат еден час наназад и да покажуваат 2 часот. Инаку, Европската комисија (ЕК) на 31 август годинава соопшти дека по обемната јавна анкета, најголемата по број на одговори на интернет од која било...

Избори или не, скринингот ќе тече, но за преговори со ЕУ треба промени во Уставот

Македонија го почна скрининг процесот за пристапување во Европската Унија и тој ќе заврши во јуни 2019 година, но ако пропадне Преспанскиот договор нема да почнат преговорите за членство, објаснува Бојан Маричиќ, специјален советник на премиерот за евроатлантски интеграции и главен технички преговарач во процесот на евроинтеграција на земјава. Скринингот, или утврдувањето на усогласеноста на македонското законодавство со правото на...

Јункер: Планираме укинување на зимското сметање на времето

Претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер денеска изјави дека ЕУ планира да го укине преминувањето од летно на зимско сметање на времето.  Одлуката доаѓа откако мнозинството анкетирани граѓани на ЕУ преку порачале дека треба да се укине поместувањето на стрелката на часовникот од летно на зимско време и во иднина во ЕУ да се користи само сегашното летно сметање...

Даниелсон: Референдумот ќе ја одреди иднината на вашата земја

На 30 септември граѓаните ќе направат избор што ќе ја одреди иднината на вашата земја и тој избор ќе има последици за идните генерации. Ве повикувам да го искористите вашето демократско право и да гласате на претстојниот референдум, порача Кристијан Даниелсон, директорот на Директоратот за проширување и соседска политика на Европската комисија, на промоцијата на новата кампања на ЕУ...

Димитров: Политичарите може да живеат од нерешен спор, ама и да го решат

Политичарите можат да направат цела кариера и да живеат од нерешен спор, а можат и да се вложат и да го решат, заштитувајќи го најважното за двете страни, за граѓаните на нивните држави да живеат подобро, порача министерот за надворешни работи, Никола Димитров, зборувајќи пред Комисијата за надворешни работи во Европскиот парламент (AFET), на чија агенда е и првото...

Хан: Веднаш ги почнуваме подготовките за скрининг процесот за Македонија

Европската комисија веднаш ги почнува подготовките за скрининг процесот за Македонија и Албанија кои добија условен датум за почнување на преговорите во средината на идната година, вели еврокомесарот за проширување Јоханес Хан во интервју за „Радио Слободна Европа“. Еврокомесарот Хан вели дека со одлуката на Советот за општи работи Комисијата има зелено светло да ги почне подготовките со цел да...

Мајсторовиќ: ЕУ да даде датум за Македонија и Албанија за да не го дестабилизира регионот

Ако Европската Унија оваа седмица не донесе одлука да даде датум за почеток на преговорите за пристапување на Македонија и Албанија, целиот регион може да се дестабилизира. Регионот треба да се обедини и да им пружи поддршка на овие две држави за нивните евроинтегративни процеси, порачува Срѓан Мајсторовиќ, претседател на Управниот одбор на Центарот за европски политики и член...

Германската влада поддржува давање датум за почетокот на преговорите со Македонија

Во писмо до Бундестагот, германскиот парламент, германската влада оценува дека реформскиот биланс на македонската влада говори во корист на почеток на преговори за членство во ЕУ, со тоа отворено застанувајќи зад напорите на Скопје да тргне уште еден чекор напред кон Европската Унија, јави Дојче веле - програма на македонски јазик. Во писмото од германското МНР од име на Владата...

ЕК со платформа за запирање на изумирањето на инсектите-опрашувачи

Дури еден од десет инсекти-опрашувачи е на работ на изумирање, а една третина од видовите пчели и пеперутки се во опаѓање. За справување со тој проблем, Европската комисија (ЕК) денеска ја предложи првата генерална иницијатива на ЕУ за справување со проблемите што ги погодуваат опрашувачите. Иницијативата содржи мерки за подобрување на набљудувањето и пребројувањето на инсектите и причинителите на проблемот,...

Фазлиу и претставници на 11 општини во Брисел на состанок на Комитетот на регионите

Министерот за локална самоуправа Сухејл Фазлиу, градоначалникот на Штип, Благој Бочварски и претставници на уште 10 општини од Македонија се во Брисел на состанок на Заедничкиот консултативен комитет меѓу Република Македонија и Комитетот на регионите на ЕУ. Фазлиу на 14-тиот состанок на Заедничкиот консултативен комитет вчера, се заблагодари на Европската Комисија (ЕК) за силната поддршка во спроведувањето на реформите за...

Германија и Франција ќе го зајакнуваат еврото

Германија и Франција се договорија за заедничка позиција за реформи на еврото најдоцна до јуни, и покрај германската колебливост во врска со поголема монетарна унија. Ваквиот став е договорен при вчерашната посета на францускиот претседател Емануел Макрон на Берлин. Макрон претходно ги прифати идеите на Европската Комисија (ЕК) за создавање заеднички систем за гарантирање на депозитите, ЕУ фонд за...

ЕК: Има напредок во слободата на изразување, намален е притисокот врз новинарите

Климата за слободата на медиумите и слободата на изразување е подобрена, со поотворена политичка дебата и покритичко известување во медиумите. Забележан е пад во притисокот врз новинарите. Известувањето од изборните кампањи и поизбалансирано од порано. Владиното рекламирање е прекинато. Клучно е власта да практикува нулта толеранција кон сите инциденти на физички и вербални напади или закани врз новинарите, се...

Заев: Граѓаните се најзаслужни за позитивната препорака од ЕК

Граѓаните се најзаслужни за позитивната препорака од Европската Комисија, порача премиерот Зоран Заев на прес-конференција во Владата, откако беше објавена неусловената препорака за почеток на преговорите со Македонија што Европската Комисија (ЕК) ја упати до Европскиот Совет. - Дел од успесите има и опозицијата зошто направивме заеднички компромиси. Владата е подготвена да прифати различни размислувања. Владата посветено ги сработи реформите....

Темелни промени во отворена политичка атмосфера, видел Брисел во Македонија

Во извештајот на Европската Комисија (ЕК) објавен денеска во Брисел, заедно со неусловената препорака Европскиот Совет да почне преговори за зачленување со Македонија, се вели дека земјата конечно ја надмина најсилната политичка криза од 2001 година, со чекорите што од мај лани ги презема новата реформски ориентирана влада за справување со заробувањето на државата, преку постигнувањето баланси, зајакнувањето на...

Утре Брисел ќе препорача отворање на преговори со Македонија

Европската комисија повторно препорачува отворање на пристапните преговори со Македонија, а извештајот за напредокот на земјата е меѓу попозитивните во овој пакет на Брисел, кој, како што стои во извештајот, „јасно ја препознал политичката волја за напредок“, јави Радио Слободна Европа (РСЕ), чии дописници од Брисел имале увид во документот што ќе биде објавен утре во Стразбур. Во него се...

„Мрежа 23“: Правосудството и почитувањето на човековите права се далеку од идеалното

Македонија ја чека долг пат до подобрување на правосудството во целост, со многу чекори што треба да се превземат за да се осигури вистинско делење на правдата и подобрување на состојбата на почитувањето на човековите права, се посочува во „Извештајот во сенка за Поглавјето 23“, кој е подготвен и објавен во рамките на проектот „Мрежа 23“ што го спроведуваат...

Тимоние: Препораката за ЕУ виси поради начинот на донесување на законот за јазиците

Францускиот амбасадор Кристијан Тимоние за СДК.мк вели дека може да се проблематизира безусловната препорака за почеток на преговорите за членство во ЕУ, поради тоа што без минимум консензус и без цивилизирана дискусија вчера беше донесен Законот за употреба на јазиците во Собранието. - Вчера беше разочарувачки ден бидејќи видовме настани за кои мислевме дека веќе сме им го свртиле грбот, дека...

Коалицијата ВЛЕН им зеде еден пратеник на ДУИ [инфографик]

Првичните неофицијални резултати од денешното прегласување на парламентарните избори на седум изборни места покажуваат дека ДУИ изгуби еден пратенички мандат, а коалицијата ВЛЕН (Вреди), доби еден пратеник плус во...