fbpx
Таг: Edi Rama

таг: Edi Rama

Албанските студенти по медицина на протест – ќе мора да работат во државата 5 години пред да добијат диплома

Студентите по медицина во Албанија ја започнаа новата академска година со протести и бојкот како реакција на новата одлука на Владата која ги обврзува студентите да работат пет години во земјата пред да добијат диплома, известува Балкан инсајт. Планот беше познат на јавноста веќе неколку месеци, но беше усвоен во јули кога студентите одржаа протест пред албанскиот парламент. Студентите велат...

Mанипулaција со изјавата на Рама – Бугарија нема да ја нападне Северна Македонија

Објавата со неодредениот текстуален дел и со фотографиите намерно манипулира со изјавата на албанскиот премиер Еди Рама, со цел да се претстави некаква воена закана од Бугарија кон Северна Македонија. Рама не предвидел дека такво нешто ќе се случи, туку употребил иронична шега со цел да ја спореди интеграцијата кон ЕУ на Западен Балкан и на Украина која е...

Ковачевски од Тирана: Ја унапредуваме соработката во Западен Балкан

Премиерот Димитар Ковачевски заедно со заменик-претседателот на Владата задолжен за економски прашања, Фатмир Битиќи, денеска во Тирана учествуваше на неформална средба на премиерите на земјите од Западен Балкан со еврокомесарот за соседска политика и проширување Оливер Вархеји. На средбата присуствуваа домаќинот и премиер на Албанија, Еди Рама, српската премиерка Ана Брнабиќ и црногорскиот Дритан Абазовиќ. Ковачевски изјави дека во фокус на...

Поради посетата на Рама, утре посебен режим на сообраќај во Скопје

Министерството за внатрешни работи информира дека утре во Скопје поради официјална посета на нашата држава на претседателот на Владата на Албанија, Еди Рама, од страна на Единицата за безбедност на патниот сообраќај при СВР Скопје ќе се воведе посебен режим на сообраќај. За сообраќај ќе бидат затворени следните сообраќајници: бул.„Александар Македонски“, ул.„Беласица“, бул.„Гоце Делчев“, бул.„Климент Охридски“, ул.„Митрополит Теодосиј Гологанов“, дел...

Експлодира граната во дворот на општината во Северна Митровица, Курти обвинува за терористички напад

Рачна граната експлодирала синоќа во дворот на општината во Северна Митровица, во косовската област населена со мнозинско српско население, причинувајќи единствено материјална штета, јавија косовските медиуми. За синоќешната детонација се огласи и премиерот на Косово, Албин Курти, кој за разлика од полицијата, напиша дека во дворот на општинската зграда всушност биле фрлени две рачни бомби. „Со експлозивна направа беше нападната...

Во Албанија ќе профункционираат 30 летни здравствени амбуланти

На крајбрежните и планинските туристички области во Албанија ќе бидат отворени 30 летни здравствени амбуланти, објави албанскиот премиер Еди Рама на својот профил на Фејсбук. Тој сподели мапа на градовите каде ќе се наоѓаат овие амбуланти, кои ќе се отворат на 30 јуни. „Летните здравствени амбуланти ќе гарантираат квалитетна здравствена заштита за туристите кои оваа летна сезона ќе ја посетат Албанија....

Ковачевски – Вучиќ – Рама: Отворен Балкан значи нови отворени можности, го развиваме регионот по европски стандарди

Македонскиот премиер Димитар Ковачевски, се сретна со српскиот претседател, Александар Вучиќ и албанскиот премиер, Еди Рама, во Бардолино, Италија, како дел од меѓународниот саем за вино „Винитали“ каде лидерите ќе учествуваат на презентациите на вината од трите земји, на заедничкиот штанд на Отворен Балкан, соопшти Владата. На средбата се разговарало за имплементација на активностите во рамките на регионалната иницијатива Отворен...

Убиен чувар при напад на телевизијата Топ Чанел во Тирана

Чувар го загуби животот синоќа кога непознати лица пукале од огнено оружје кон седиштето на националната телевизија Топ Чанел во Тирана, пренесе Гласот на Америка на албански јазик. Полицијата соопшти дека чуварот бил вработен во фирма за физичко обезбедување на објекти. Веднаш била формирана истражна група за расветлување на настанот, откривање и апсење на сторителите, но засега остануваат нејасни околностите,...

Ракетата на Спејс Икс ги лансираше сателитите Албанија 1 и Албанија 2

Албанскиот премиер Еди Рама објави дека сателитите Албанија 1 и Албанија 2 биле лансирани во вселената вчера од базата Кејп Канаверал на Флорида. Тој на својот Фејсбук профил сподели видео од моментот на лансирање. „И тоа бидна, речено, сторено. Од базата Кејп Канаверал во Флорида, САД, штотуку е лансирана ракетата Фалкон 9, преку заедничката мисија со Спејс Икс, Транспортер 6 што...

Ковачевски-Рама: Патот кон ЕУ нема да биде лесен, ниту за Северна Македонија, ниту за Албанија, ќе биде фатално да имаме враќање назад

Премиерите на Република Северна Македонија и на Република Албанија, Димитар Ковачевски и Еди Рама, денеска на заедничка прес-конференција ги повторија ставовите на владите на двете земји за проевропските политики, добрососедство и соработка која ќе придонесе за развој на целиот регион. Премиерот Ковачевски неколку пати апелираше до опозицијата да не ги кочи европските процеси и истакна дека втората меѓувладина седница денеска...

Вистиномер: Сатирична објава за Еди Рама се пренесува како сериозна вест

Aвторот на објавата не забележал дека, всушност, се работи за сатирична вест. Аналитичарката Сузана Стариков во неколку наврати реагираше на Твитер дека станува збор за првоаприлска шега и дека медиумите треба да престанат да ја пласираат како сериозна вест, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост: Пост на Фејсбук, повикувајќи се на германски аналитичар, пласира вест...

Албанија ќе испрати два Спејс Икс сателита во вселената (видео)

Премиерот на Албанија, Еди Рама објави видео на Фејсбук на кое гледа лансирање ракетите Спејс Икс и на англиски разговара со соговорник за лансирање сателити во вселената. Според Рама, сателитите „Албанија 1“ и „Албанија 2“ ќе бидат лансирани во март и јуни следната година. „Албанија во орбита. Неверојатно, но вистинито“, вели Рама во видеото. Рама не соопшти детали како ќе се...

Заев, Вучиќ и Рама ги потпишаа првите официјални документи за соработка во рамките на „Отворен Балкан“

Како први значајни чекори за нов и конкретен импулс за поттикнување на регионалната соработка во рамките на иницијативата „Отворен Балкан“, премиерот Зоран Заев, претседателот на Република Србија Александар Вучиќ и претседателот на Владата на Република Албанија Еди Рама, денеска ги потпишаа Договорот за соработка за заштита и спасување од катастрофи во Западен Балкан, Меморандумот за разбирање за соработка во...

Заев, Вучиќ и Рама на Економскиот форум во Скопје: Започнува нова ера на соработката

Со обраќања на премиерот на Северна Македонија, Зоран Заев, на претседателот на Србија, Александар Вучиќ и на премиерот на Албанија, Еди Рама, како организатори, и во координација и соработка со стопанските комори на трите земји, денеска во Скопје започна Економскиот форум за регионална соработка. Со претставници на преку 350 компании од Албанија, Србија и Северна Македонија и уште стотина претставници...

По вчерашното бугарско вето, Заев и Рама на средба во Скопје: ЕУ потфрли да донесе вистинска одлука

Премиерот Зоран Заев и неговиот албански колега Еди Рама денеска, на маргините на Првиот Економски Форум во Скопје, имаа заедничка изјава на која го презентираа заедничкиот став за одлуката на Советот за општи работи на ЕУ да не одобри преговарачката рамка за Северна Македонија и Албанија. „Денес Европа има проблем. Големата, визионерска идеја за обединета Европа денес има проблем, а...

ИФИМЕС: Договорот САД-Србија-Косово ќе го поправи тоа што ЕУ дозволи да се расипе

Вашингтонскиот договор претставува нова политичка реалност не само за Косово и Србија, туку и за целиот регион на Западен Балкан, па дури и за самата ЕУ, која премногу млитаво се однесуваше кон Западниот Балкан и е немоќна пред притисоците на Русија, Кина и Турција, и која не се спротивставува решително на популистите коишто соработуваат со силите чијашто единствена цел...

Меѓувладините проекти помеѓу Албанијa и Македонија „се спроведуваат” само на хартија

Премиерот на Албанија, Еди Рама и поранешниот македонски премиер Зоран Заев го одржаа првиот меѓувладин состанок на 15 декември 2017 година во Подградец. Рама и Заев првиот состанок го проценија како „ново поглавје во односите помеѓу двете земји”. Лидерите на двете земји ветија дека за кратко време, ќе се изгради железничката делница Драч-Елбасан-Подградец и граничната зона Лин-Северна Македонија. Но, после...

Фактоје: Авионите на небо, аеродромот во Валона во калта

Албанскиот сервис за проверка на факти „Фактоје” оцени важно ветувања на Владата на Еди Рама, за изградба на аеродром во Валона. Албанскиот премиер Рама пред скоро една година вети дека активностите за изградба на аеродромот во Валона ќе започнат во 2019 година. Според проверката на „Фактоје”, не само што не започнале, туку дури вчера (19.12.2019) беше официјално отворен тендерот за...

Еди Рама со последно предупредување до порталите да не шират лажни вести за земјотреси

Албанскиот премиер Еди Рама упади остро предупредување до порталите поради ширењето вести за земјотресите, со коишто се зголемува паниката кај населението во Албанија по трагичниот земјотрес рано утрото на 26 ноември, јавува Порталб.мк. „Сакам последен пат да ги предупредам порталите и телевизите дека според законските рамки и прогласената итна состојба, ќе бидам приморан да интервенирам остро и да ги затворам...

Владата нема информација за посетата на Макрон следниот месец

Македонските медиуми повикувајќи се на албанските, денеска пишуваат дека францускиот претседател Емануел Макрон ќе ги посети Скопје и Тирана следниот месец. На прашањето на „Мета.мк“ до Владата дали има најава за посета, од таму одговорија дека „таква информација во овој момент немаат“. Макрон кој на Самитот на ЕУ стави вето за отворање преговори со Албанија и Македонија, на прес-конференцијата што ја...

(ВИДЕО) Денот на Општина Тетово се одбележа со отпадоци и со депонии

Денес се одбележа денот на Општина Тетово, а повеќе од една недела градот се гуши во отпадоци и депонии расфрлани насекаде. Решение за овој проблем немаат ниту општинските власти,...