fbpx
Таг: дрога

таг: дрога

Стаорци изеле дрога во полициска станица во Индија, не во С. Македонија

Текстот  нема никаква поврзаност со С. Македонија, настанот се случил во Индија и индиската полиција соопштила дека стаорци изеле 200 килограми запленет канабис. Насловот на текстот споделен во постот претставува типичен пример на комбинација од „кликбејт“ (clickbait) и недостаток на контекст (missing context). Го измамува читателот кога ќе го види споделен на социјалните мрежи, да помисли дека кога ќе...

Пресечен меѓународен канал за транспорт на дрога вредна 250.000 евра

Пресечен е меѓународен транспорт на наркотични дроги и запленети се околу 67 килограми марихуана, со проценета вредност од околу 250.000 евра, информира Министерството за внатрешни работи. Оттаму велат дека акцијата ја спровеле Единицата за недозволена трговија со дрога, односно секторот за недозволена трговија со дрога, оружје и опасни материи, во координација со СВР Велес и Царинската управа. „По добиени информации...

МВР: Марихуана, прашкаста материја и таблети пронајдени кај девет лица во Струмица

За време на одржување на музички настан во градскиот парк во Струмица пронајдена е дрога кај девет лица, информираат во Министерството за внатрешни работи. „Во периодот вчера од 18 часот до 6 часот на 8 септември, за време на одржување на музички настан во градски парк во Струмица, полициски службеници од секторот за внатрешни работи Струмица ги лишиле од слобода...

Инспектори пронашле дрога во објект на правно лице во Охрид

При контрола на документација и производи од канабис во објект на правно лице во Охрид, констатирано е дека имало непријавена наркотична дрога марихуана со висок квалитет, за која не постои никаква евиденција, информира Министерството за внатрешни работи (МВР). Оттаму соопштуваат дека против правното лице и одговорните лица во субјектот ќе биде поднесена соодветна кривична пријава за стореното кривично дело. „На 3....

Дрога, оружје, 50 мобилни телефони пронајдени при претрес во затворот „Идризово“

Во претреси во 25 ќелии во затворот „Идризово“, што ја спровеле Одделите за сузбивање на организиран криминал, криминалистичка полиција и специјални полициски операции и СВР Скопје, во координација со надлежен Јавен обвинител, биле пронајдени 50 мобилни телефони, големи количества пари во различни валути, дрога, таблети, 37 ножеви и други остри предмети. Пронајдените пари биле повеќе од максимално дозволените што осудениците...

Маж фатен со 5 кг хероин вреден 200.000 евра во ранец на бул. Босна и Херцеговина

Полицијата синоќа на булеварот „Босна и Херцеговина“ во Скопје го претресла и потоа го привела А.О. (37) од Гостивар, соопшти Министерството за внатрешни работи (МВР). Кај него се пронајдени околу пет килограми хероин во вредност од околу 200.000 евра, кои ги носел во ранец. Дрогата била спакуванa во девет пакувања. Против уапсениот МВР денеска ќе поднесе кривична пријава во надлежното ОЈО...

Шестмина уапсени за транспорт на дрога од Албанија кон Грција во вредност од околу 200.000 евра

На 12.10.2021 од страна на полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција-Сектор за недозволена трговија со дрога, оружје и опасни материи, РЦ Југ и Единицата за брзо распоредување во рамки на Одделот за специјални полициски операции, во полициска акција, беа лишени од слобода 6 лица и запленети 67,5 кг марихуана, вредна околу 200.000 евра, информираат од МВР. „Имено, на 12.10.2021...

Во Србија кружи лажна вест за „дрога за подмладување“

Photo by Arek Socha at Pixabay
Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што на Балканот многу лесно ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава и понекогаш и на друг јазик, „Мета.мк“ редовно пренесува што е актуелно кај сродните сервиси за проверка на фактите и борбата против дезинформациите во регионот, односно од Хрватска на север, до...

По трет пат опожарено возило на еден ист сопственик во Штип

Рано изутрината на улицата „Сутјеска“ во Штип опожарено е возило „БМВ“. Од огнот е зафатено друго возило „шкода фабија“, паркирано до „БМВ“-то. Пожарот во СВР Штип е пријавен во 5.30 минути. „Опожареното возило е сопственoст на З.Ч. (34). Увид на местото извршила увидна екипа на СВР Штип. Се работи на расчистување на случајот,“ соопштија од СВР Штип. Од полицијата не соопштија други...

За поминување на црвено 250 евра, повеќето глоби за 50 евра помали

Предлог-законот за безбедност во патиштата, кој предвидува намалување на глобите за сообраќајните прекршоци го помина првото читање во Собрание и се очекува да биде донесен пред прогласување на парламентарните избори, пишува „Порталб.мк“. Граѓаните сè уште плаќаат казни според старата тарифа за сторените прекршоци во сообраќајот, иако законот е во Собрание и се чека да биде донесен. Новите законски измени предвидуваат намалување...

Актерката Силвија Стојановска осомничена за давање логистичка поддршка на нејзиниот сопруг во шверц на дрога

Сопругот на актерката Силвија Стојановска, Воислав Будисавјевиќ, е првоосомничениот за организирање шверц на кокаин, а Стојановска е осомничена за давање поддршка во неговите криминални активности, соопшти МВР. Станува збор за меѓународна акција за сузбивање шверц на вкупно 700 килограми кокаин од Колумбија во Европа. Уапсени се вкупно пет лица - покрај Стојановска, во Скопје е приведен и нејзиниот сопруг Воислав...

МВР истрагата ќе ја прошири и на полицајци, поради можна поврзаност со криминалците кои се апсеа вчера

Вчера Бирото за јавна безбедност во соработка со Одделот за специјални полициски операции при МВР, спроведе полициска операција за сузбивање на организирана криминална група инволвирана во организирање на набавка на наркотична дрога - кокаин, и нејзина дистирибуција и продажба на повеќе различни локации во Скопје и други градови во државата, информираат од МВР. „Имено, обемната криминалистичка истрага се спроведуваше изминативе...

Полицијата апсела во Гази Баба, Синѓелиќ и Арачиново барајќи дрога

Во голема полициска акција вчеравечер и ноќеска, полицијата извршила претреси на повеќе локации и домови во Гази Баба, Арачиново и Сингелиќ, а привела и неколку лица. Повеќе детали се најавени за денеска. Акцијата во интервју за телевизијата „21“ ја потврди и министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, но не сакаше да дава повеќе детали. - Не очекувајте дека акциите ќе ги...

Обид за шверц на два килограми кокаин на скопскиот аеродром

Два килограми кокаин, кои биле скриени во багажот на Венецуелец, се откриени на Меѓународниот аеродром „Скопје“, соопшти Царинската управа на Република Македонија. Дрогата при продавање во количества „на мало“ би достигнала цена од околу 570.000 евра, се објаснува во соопштението. Шверцерот слетал на скопскиот аеродром завчера во 20.30 часот со лет од Цирих и бил издвоен за детален преглед, по...

Приведени 30 лица од Полошкиот регион за поседување дрога

Во текот на изминатата недела, поради сомнение дека биле инволвирани во „неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурсори“, приведени се 30 лица од Тетово, Гостивар, Чегране и други места од Полошкиот регион, информираат од СВР Тетово. Секторот за внатрешни работи Тетово, овој месец ги засили планираните активности за санкционирање на лицата кои поседуваат, пуштаат...

Спасовски: Во акцијата во кафулињата воопшто не беше употребена сила

Полицијата нема воопшто употребено сила, а акцијата е спроведена според прописите и правилата, напиша министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски на својот Фејсбук профил во врска со акцијата што беше спроведена во саботата во угостителски објекти, при што беа приведени неколку лица. Тој ги повика граѓаните да пријават во МВР доколку се соочиле со несоодветно однесување на полицијата. Вели дека...

На „Богородица“ фатени 130 килограми марихуана скриени во шупливи штици

Царинската управа соопшти дека на граничниот премин „Богородица“ вчера бил спречен шверц на вкупно 130 килограми марихуана, кои биле скриени во шупливи штици во полуприколка влечена од шлепер. Како што објаснија, околу 3 часот вчера на граничниот премин за излез од Македонија се пријавил С.Р. (37) од Албанија, кој управувал со шлеперот со албански таблички. Тој на цариниците им рекол...

Запленети 91 килограм марихуана во Кичево, тројца приведени

Министерството за внатрешни работи (МВР) вчера во Кичево привело три лица од Скопје и запленило 91 килограм марихуана. Против тројцата, како и уште против три други лица, две од Струга и едно од Скопје, се поднесени кривични пријави. Како што објасни портпаролот на МВР, Тони Ангеловски, марихуаната била набавена во Албанија, а требало со автомобил да биде транспортирана до Скопје....

Во Јажинце и Тетово пронајдени 30 килограми марихуана и два пиштола

Во два одвоени претреси вчера во Тетово и во тетовското село Јажинце полицијата пронашла 30 килограми марихуана, малку хашиш и два пиштола. Во Јажинце претрес е направен во куќата и помошни простории на Е.М. (52), при што се пронајдени 29 пакувања со марихуана со тежина од околу 30 килограми, дигитална вага, еден куршум калибар 7,62 милиметри, две зрна од непознат...

Полицијата спречила криумчарење на 143 килограми марихуана

Во две одвоени акции, Министерството за внатрешни работи (МВР) вчера спречила криумчарење на околу 143 килограми марихуана, при што приведени се осум лица. Шестмина се македонски државјани, а другите двајца албански државјани, соопшти директорот на Бирото за јавна безбедност (БЈБМ), Лазо Велковски на денешната прес конференција во МВР. Во првиот случај, од Албанија преку Македонија во Грција требало да бидат...

Граѓаните донирале над 162.000 евра за настраданите во Турција и Сирија

Македонскиот народ собра речиси 10 милиони денари (162.100 евра) помош за настраданите во земјотресите во Турција и Сирија, соопшти денеска Црвениот крст на С. Македонија. Според Генералниот секретар на...