fbpx

ЕУРОПОЛ: 37 уапсени, сузбиена балканска криминална група трговци на дрога и оружје

Водачот на групата ги оркестрирал криминалните активности од затворска ќелија

-

Вкупно 37 осомничени, меѓу кои и водачот на криминална банда која тргувала со оружје и со дрога, босански државјанин, кој е веќе в затвор и се смета за личност од висок ризик, се уапсени во координирана меѓународна операција, соопшти ЕУРОПОЛ.

Балканската криминална организација е сузбиена во серија синхронизирани рации спроведени на 24 мај во Хрватска, Словенија, Босна и Херцеговина, Холандија, Италија, Белгија и Германија. Операциите беа координирани од командниот центар во Загреб, Хрватска, со поддршка од офицерите на ЕУРОПОЛ на терен.

Водачот на бандата ги организирал криминалните активности од затворска ќелија. Оттаму издавал наредби и инструкции на своите подредени во врска со трговијата со дрога и огнено оружје.

Рациите се извршени на различни локации, вклучително и затворската ќелија на водачот во Белгија, во гаража во Холандија користена за прикривање кокаин и во повеќе простории во Хрватска, Германија, Словенија и Босна и Херцеговина, каде што се чувале дрога, огнено оружје и експлозиви.

Извршени се вкупно 37 апсења, конфискувани се 148.000 евра во готовина, запленети се 18 парчиња оружје (вклучително и 2 митралеза) и 2.512 парчиња муниција. Пронајдени се и 500 грама ТНТ експлозив со далечински детонатори, како и над 15 килограми кокаин, 11 килограми хероин, 3 килограми амфетамин, 7 килограми марихуана, 10 килограми хашиш, полициски униформи и фалсификувани документи за идентификација.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

ЕУ ги повика социјалните мрежи да ги означуваат содржините генерирани од вештачка интелигенција

Компаниите за социјални медиуми, вклучувајќи ги и Гугл и Фејсбук, беа повикани од ЕУ „веднаш“ да започнат со етикетирање на содржините и фотографиите генерирани од вештачка интелигенција, како дел...
Download Best WordPress Themes Free Download
Download WordPress Themes
Download Premium WordPress Themes Free
Free Download WordPress Themes
free download udemy paid course
download coolpad firmware
Free Download WordPress Themes
udemy course download free