fbpx
Таг: дебата

таг: дебата

ДЕБАТА: Институциите треба да работат со невладините и компаниите во борбата против корупцијата

Соработката помеѓу институциите, невладините организации и бизнис секторот треба да се засили за да се постигне успех во борбата против корупцијата во земјава. Ова беше потенцирано од учесниците на панел дискусијата „Како да се постигне подобра соработка во борбата против корупцијата меѓу јавниот, граѓанскиот и бизнис секторот“ што беше организиран од Платформата на граѓански организации за борба против корупцијата. Данче...

Лицата над 70 години до возачка дозвола само со лекарско уверение, предлага ЕУ

Сообраќајните несреќи во ЕУ доведуваат до смрт на околу 20.000 лица, а бриселските власти сакаат ова да го променат, меѓу останатото, и со нова регулатива за сообраќајните дозволи, пишува германската новинска агенција ДПА. На заедничкиот состанок на министрите за сообраќај на земјите-членки на ЕУ вчера се најде и спорниот предлог за лицата постари од 70 години да можат да си...

Албанската опозиција ја напушти лидерската средба, веднаш откако заминал Талат Џафери

Албанската опозиција ја напушти лидерската средба во Собранието. Причината, како што соопшти Европски сојуз за промени, е тоа што лидерската претходно ја напуштил претседателот на парламентот Талат Џафери, па албанската опозиција немала со кого да дебатира за нивни член во Државната изборна комисија (ДИК). „Излеговме и ние затоа што немавме со кого да ги соочиме аргументите“, рече Меџити. Тој истакна дека...

Дебата: Дали да се информираме од 100 места или пак да ги ограничиме изворите на информирање?

Дали е добро да имаме стотици извори на информирање или пак подобро е да ни бидат достапни само одреден број вести, гласеше панел дискусијата која се водеше денеска на настанот на Младинскиот образовен форум и ИРЕКС на тема „Медиумите (не) придонесуваат кон медиумска писменост“, која се реализираше во рамки на проектот на УСАИД за медиумска писменост „Младите размислуваат“. Два спротиставени...

Дебата на ИДУЕП: Младите се веќе во ЕУ, властите да најдат начини да ги вклучат во ЕУ интеграцијата

Потребна е вистинска и поголема вклученост на младите во процесите на одлучување на сите нивоа на власта, како и во креирање на јавни политики, особено како дел од процесот на пристапување кон ЕУ. Ова беа заклучоците од втората дебата на Институтот за добро управување и евроатлантски перспективи (ИДУЕП) насловена „Младите се во ЕУ“ како дел од иницијативата „Македонскиот евроинтеграциски...

Фестивал на инклузија: Да ја искористиме културата да биде мост за надминување на различностите

Со многу насликани детски творби во прекрасни бои и преку различни активности се создадоа незаборавни спомени, широки насмевки и се стекнаа нови пријателства помеѓу сите генерации за време на вториот Фестивал на инклузија, кој оваа година се одржа во скопската општина Кисела Вода. „Од најмала возраст дечињата да сфатат дека треба да ги прифатат нивните другарчиња кои имаат попреченост затоа...

Од 1 до 10, пратениците оценети со 5,5 во однос на квалитетот на дебатата во Собрание

На скала од 1 до 10, оценката за квалитетот на дебатата во Собранието на Република Северна Македонија во првото полугодие на 2023 година е 5,5, што е влошување од претходното полугодие (јули – декември 2022) кога оценката беше 5,7. Ова го покажа набљудувањето на Институтот за демократија во периодот јануари – јуни 2023 година. Во фокус биле дискусиите што се...

Зелениот институт одржа дебата за законските измени за урбано зеленило и урбанистичко планирање

Во прашалник поставен на 150 испитаници за достапност на јавните зелени површини, 37 отсто одговориле дека живаат со зеленило помалку од 50 квадратни метри, а 94 отсто кажале дека би презеле нешто за помош на унапредување на зеленилото. Прашалникот беше претставен на јавната дебата за законските измени за урбано зеленило и урбанистичко планирање во салата на Советот на Град Скопје,...

Дебата: Штом се менуваат владејачките структури, и судиите се вртат како марионетки

Отсуствува темелност, дисциплина и постојаност во примена на решенијата и механизмите за реформи во правосудството. Врз одлуките на судиите влијаат нивните колеги, надредените, како и членовите на Судскиот совет, политичарите и бизнис елитите. Ова е заклучокот од настанот „Како до независно судство?“, којшто Институт за демократија денеска го организираше и на кој се дискутираше за работата на Судскиот совет и...

Високото образование врие од корупција, но ниту еден студент досега не пријавил

Нееднаква распределба на студентски легла, нееднаква распределба на студентски стипендии, купување прашања за испит, користење плагијати, купување книги за оцена или за добивање повисока оцена. Ова се случува на универзитетот „Св. Кирил и Методиј“, рече на денешната дебата Теодора Столевска, директорката на Младинскиот образовен форум, на која се дискутираше за формите на корупција во високото образование. Настанот беше организиран од...

Средношолците дискутираа: Кога е во прашање насилството, сите сме на иста страна

Секој ученик да се охрабри и да разговара, затоа што со молчење психолошките проблеми и состојби нема да можеме да ги надминеме. Стручните соработници во училиштата да се доедуцираат, а во секој училишен предмет да се вградат механизми како да се развиваат добри морални вредности – да се помага и да се биде другар. Да не ги отфрламе различните...

Кандидатите за ректор дебатираа: УКИМ старее, ни требаат млади кадри и меѓународни проекти

Кандидатите за нов ректор на Универзитетот „Св.Кирил и Методиј“, Горан Ајдински, Ратко Дуев, Атанас Кочов, Христина Спасевска и Димитар Ташковски вчера попладнето дебатираа и ги претставија најважните точки од нивните програми. На трибината не присуствуваше единствено кандидатката Биљана Ангелова, актуелен проректор за финансии на УКИМ од Економскиот институт. Трибината беше организирана од страна на Независниот академски синдикат. Петмината кандидати за...

Матурата да се реформира, приемниот испит на факултет е неопходен за оценување на знаењето

Полагањето на државната матура за средношколците како концепт треба да се задржи, но да се осовремени и да се адаптира согласно новите технолошки трендови, потребите и барањата на пазарот на труд. Приемниот испит на факултетите, сепак, е неопходен за валоризирање квалитетот и нивото на знаење на ученикот. Реформирањето на државната матура не е едноставен процес, но доколку се вклучат сите...

ДЕБАТА: Агресијата на Русија врз Украина во моментов е најголемата безбедносна закана

На Универзитетот „Американ Колеџ“ во Скопје денеска се одржа дебата со студентите на овој универзитет на темата „Зајакнување на источното крило на НАТО“, на која учествуваа чешкиот амбасадор Јарослав Лудва, в.д. полскиот амбасадор Пјотр Висоцки, директорот на Словачката асоцијација за надворешна политика Томас Стразау, директорот на одделот за безбедносна политика и непрофилерација при Министерството за надворешни работи во Унгарија...

ДЕБАТА: Одговорноста за врсничкото насилство треба да се решава системски

Врсничкото насилство не е табу тема, туку реалност која е присутна секојдневно во нашето општество. Факт е дека насилството најмногу е присутно во образовниот процес. Пред овој проблем не треба да се замижува, ниту пак да се префрла одговорноста кај други, да се бараат причините или да се дискутира за начинот на справување со оваа појава. Врсничкото насилство треба...

Британскиот амбасадор Лосон на дебата за родовата нарација во британската книжевност и култура

Во Институтот за македонска литература, а во соработка со Британската амбасада во Скопје, платформата за креативен дијалог и критичко размислување „Книжевни рефлексии“ вчера ја продолжи мисијата за поврзување на британската и македонската книжевност и култура со втората дебата на тема „Родовата нарација во британската книжевност и култура“. Адресирајќи горливи општествени прашања како родова еднаквост, слобода на говор, цензурирана книжевност, гласот...

Едно од три млади лица во земјава има депресивни епизоди

Последно истражување кое се однесува на менталното здравје на младите, покажало дека едно од три млади лица во земјата има депресивни епизоди. Освен тоа, присутни меѓу младите како проблеми се и онлајн злоупотребите и булингот во училиштата. Ова беше истакнато на денешната дебата насловена како „Ментално здравје на младите и социјалните медиуми“ која се одржа на Филозофскиот факултет, на која...

Брзањето на законските измени за изградба на автопатите ја отвара Пандорината кутија

Скратените постапки со брзање и непрецизни законски формулации во законите кои се поврзани со изградбата на автопатите на Коридорите 8 и 10д би можеле да ги нарушат правилата на еднаквост и фер пристап, коишто хипотетички во иднина би можело да резултираат со евентуални тужби од други компании и плаќање на отштети од страна на државата. Ова беше кажано на...

Дебата на АЛПИ: Неопходна е дигитализација на универзитетите

На македонските универзитети недостасуваат сеопфатни дигитални платформи и лиценцирани апликации кои ќе се одржуваат редовно и ќе бидат достапни за сите студенти и професори. Онаму каде што се користат дигитални услуги, студентите се задоволни од искуствата. Професорите, од една страна, поддржуваат настава во живо, додека студентите претпочитаат хибридна настава. Ова се дел од заклучоците во анализата „Дигитална трансформација во...

Преку „Книжевни рефлексии“ се поврзуваат британската и македонската книжевност

Платформата за креативен дијалог и критичко размислување „Книжевни рефлексии“ ја започна својата мисија за поврзување на британската и македонската книжевност и култура со првата дебата на тема „Книжевноста како браник на слободата“ која се одржа минатиот вторник во Институтот за македонска литература во соработка со Британската амбасада во Скопје. Авторката и раководителка на проектот, Ана Јовковска, вели дека целта на...

Автобусот „19“ се чека со часови: Граѓаните револтирани, возачите се жалат дека ЈСП не им плаќа

Граѓаните на Шуто Оризари, но и некои делови на Чаир се соочуваат со сериозен недостиг на автобуси и се во невозможност да ги извршуваат своите секојдневни обврски. Автобуската линија...