fbpx
Таг: дебата

таг: дебата

Владата сака професорите да донесат и студенти на дебатата

Во понудата за форматот на јавната дебата, никаде не е ограничено присуството на студентите, вели портпаролот на Владата, Александар Ѓорѓиев. - Од самиот формат кој беше предложен за средбата, може да се види дека никаде не постои забрана за присуство на студенти на истата и доколку Интеруниверзитетската конференција цени дека е потребно, тогаш тие слободно можат да вклучат членови на...

„Професорски пленум“ нема да присуствува на дебатата во „Александар палас“

Претставниците на „Професорски пленум“ нема да учествуваат на дебатата што Министерството за образование ја организира денеска во хотелот „Александар палас“. Тие на својот фејсбук-профил објавија соопштение во кое се вели дека „Професорски пленум“, составен од речиси петстотина професори од различни универзитети, не сака да му даде легитимитет на овој настан, чија единствена цел е да креира привид на транспарентност и за...

ГРОМ: Треба да се отвори широка дебата за реформите во образованието

Во услови на крајна поларизација поради најавените промени во високото образование, ГРОМ се залага за дијалог и за здружување на напорите заради подигнување на квалитетот на високото образование, изјави Стевчо Јакимовски, лидерот на ГРОМ, на денешната прес-конференција. - Прв предуслов за ова е отворање на широка дебата, во која покрај претставници на државата како предлагачи на промените, ќе бидат вклучени...

Запалена џамија во Шведска, петмина повредени

Најмалку пет лица се повредени во пожар, кој денеска бил подметнат во џамија во шведскиот град Ескилстуна, пренесуваат светските агенции, повикувајќе се на полициски информации. Според полицијата, очевидец забалежал како некој фрлил предмет низ прозорец од зградата во која се наоѓа џамијата, по што настанал пожар. Полицијата сè уште го истражува случајот и засега нема уапсени лица. Инцидентот се случува во момент...

Владата, сепак, го усвои државниот испит

На денешната отворена седница на Владата на Република Македонија, беа прифатени реформите на законот за високо образование, кои предвидуваат воведување државен испит за студентите. Со ова се затвори јавната расправа за овој закон, кој ќе биде испратен на гласање во Собранието на Република Македонија. Министерот за образование и наука, Абдилаќим Адеми, рече дека во изминатиот период имале конструктивни дебати со сите...

Jавна дебата за предлогот за државен испит на ДУТ

Правниот факултет на Државниот универзитет во Тетово денеска организира јавна дебата за предлогот за државен испит во високото образование, на која ќе се разговара и за последните предложени законски измени во високото образование. Министерството за образование и наука соопшти дека очекува квалитетни и конструктувни расправи за предлогот, кој е дефиниран по примерот на голем број земји во Европа.

На претставници од „Студентски пленум“ им беше забрането да влезат на дебата во Министерството за образование

На студентите од „Студентски пленум“ не им беше дозволено да влезат на дебатата за измените во Законот за високо образование, која експресно беше пренесена во просториите на Министерството за образование. Во последен момент, Министерството за образование и наука ја промени локацијата за одржување на најавената дебата. Таа денеска требаше да се одржи на Педагошкиот факултет во Скопје, но наместо таму, се...

Министерството за образование во последен момент ја смени локацијата на дебатата

Во последен момент, Министерството за образование и наука ја промени локацијата на одржување на најавената дебата, која денеска требаше да се одржи на Педагошкиот факултет во Скопје. Таа се одржа во просториите на Министерството. Тоа ги изреволтира дваесетината студенти од „Студентски пленум“ кои со транспаренти, иако непоканети, се упатија на дебатата. Нив, пак, ниту вчера, ниту денеска никој не ги поканил и информирал...

Дебата: Постојат ли услови за непосредна демократија?

На 15 декември 2014 година, понеделник, со почеток во 10 часот, во ГЕМ-клубот во Старата скопска чаршија, Фондацијата „Отворено општество - Македонија“ ќе одржи дебата на тема „Постојат ли услови за непосредна демократија?“, на која ќе бидат споделени македонските и хрватските искуства на непосредно изјаснување на граѓаните. „Искуството покажува дека малобројните обиди за непосредно учество на граѓаните при носење одлуки најчесто...

Дебата за новиот грб

Дебата во врска со предлогот за нов државен грб на Република Македонија ќе се одржи денеска во просториите на Филозофскиот факултет во Скопје. На дебатата ќе присуствуваат повеќе стручни лица од оваа областа, меѓу кои претставници на Институтот за историја при Филозофскиот факултет, Институтот за историја на уметност и за археологија и претставници на Здружението на хералдичари.

МРТВ мора да има институционална автономија

Клучната задача на јавниот радиодифузер е да биде простор во кој ќе биде овозможено претставување на различните идентитети и наоѓањето на нивните заеднички поврзувачки елементи. Идеалниот модел на јавен радиодифузен сервис мора да се темели и да функционира според одредени принципи. Тоа се универзалност, разновидност, различност или препознатливост, квалитет, одговорност, како и инстуционална автономија и уредувачка независност, кои се...

Денеска почнува „Финекспо“

Во организација на Скопски саем, а под покровителство на Министерството за финансии, денеска ќе почне дванаесеттиот по ред „Финекспо“. На првиот ден ќе се одржи тркалезна маса „Актуелните состојби во финансискиот сектор и нивното влијание врз развојот на реалната економија“, на која се очекува да се обратат вицепремиерот и министер за финансии, Зоран Ставрески, и гувернерот на Народната банка, Димитар Богов. Присутни...

Дебата „Перспективите и можностите за искористувње на ИПА 2“

На денешната собраниска Комисија за европски прашања, ќе се одржи дебата за „Перспективите и можностите за искористувње на ИПА 2“. Расправата, како што е најавено, ќе ја отвори претседателот на Собранието на Република Македонија, Трајко Вељаноски. Во Собранието денеска јавна расправа ќе се одржи и на седницата на Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците. Тема на јавната расправа е...

Дипломатите оценија: Спорот за името е главна пречка во евроинтеграциските процеси

Спорот за името со Грција е најважното прашање што Македонија мора да го реши бидејќи тоа е најголемиот проблем што ја сопира државата во процесот на пристапот кон члество во Европска Унија. Ова е генералниот заклучок од дебатата на тема „Евроинтеграциските процеси на Република Македонија од гледиштето на дипломатијата“, која ја организираше Европското движење во Република Македонија. Проф. д-р Димитар Мирчев, поранешен амбасадор...

Дебата за измена на Законот за вработување на лица со инвалидност

Сите приватни комапнии и јавни институции што имаат повеќе од 35 вработени, ќе имаат законска обврска да вработат по едно лице со инвалидитет. Воведувањето на квотниот систем е новина во предлог-законот за вработување на лица со инвалидност, што треба да ја подобри стапката на вработеност на овие лица, да ја зголеми нивната општествена инклузија и, пред сè, да ја подигне...

Собранието денеска расправаше за два закона

Во рамки на првото продолжениe од 21. седница, Собранието на Република Македонија денеска го поддржа во прво читање предлог-законот за претворање на побарувањата на Република Македонија врз основа на платени обврски кон странски кредитори во траен влог во ЈП МЖ „Инфраструктура“ - Скопје и ја заврши расправата за предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за придонеси од задолжително социјално осигурување,...

За три месеци 44 судски случаи за навреда и за клевета

Околу 50 судски случаи за навреда и клевета мониторирал Центарот за развој на медиуми (ЦРМ) во периодот од 14 јуни до 15 октомври оваа година. Во извештајот кој беше презентиран на денешната дебата „Навреда и клевета - јамка за слободното изразување“, која се одржа во Клуб на новинари, пишува дека во рок од три месеци биле мониторирани вкупно 44...

За еден ден, две жени од Скопје нападнати од своите партнери

Два случаја во кои жени од Скопје се нападнати од своите партнери се регистрирани во полицискиот билтен во текот на вчерашниот ден. Околу 18 часот и 30 минути вчера, во...