fbpx

„Професорски пленум“ нема да присуствува на дебатата во „Александар палас“

-

Претставниците на „Професорски пленум“ нема да учествуваат на дебатата што Министерството за образование ја организира денеска во хотелот „Александар палас“. Тие на својот фејсбук-профил објавија соопштение во кое се вели дека „Професорски пленум“, составен од речиси петстотина професори од различни универзитети, не сака да му даде легитимитет на овој настан, чија единствена цел е да креира привид на транспарентност и за партиципативност во донесувањето октроирани закони.

„Сметаме дека со оваа постапка се прави обид вонинституционално да се „коригира“ и супституира Собранието на Македонија како законодавно тело, што е спротивно на уставното начело за поделба на власта и на владеење на правото, особено во овој момент откако измените на законот ја поминаа првата фаза во Собранието и тие се речиси едногласно изгласани. „Професорски пленум“ и натаму цврсто стои зад барањето за повлекување на законските измени“, стои во соопштението.

Димитар и Тамара победници на денешната десеткилометарска трка на Водно

Димитар Петровски во машка конкуренција, кој истрча 10 километри за 30 минути и 8 секунди и Тамара Јолева Попов во женска конкуренција, која истрча за 41 минута и 11...
Download WordPress Themes Free
Download WordPress Themes
Download Best WordPress Themes Free Download
Free Download WordPress Themes
lynda course free download
download huawei firmware
Download Nulled WordPress Themes
online free course