fbpx

Запалена џамија во Шведска, петмина повредени

-

Најмалку пет лица се повредени во пожар, кој денеска бил подметнат во џамија во шведскиот град Ескилстуна, пренесуваат светските агенции, повикувајќе се на полициски информации.

Според полицијата, очевидец забалежал како некој фрлил предмет низ прозорец од зградата во која се наоѓа џамијата, по што настанал пожар.

Полицијата сè уште го истражува случајот и засега нема уапсени лица.

Инцидентот се случува во момент кога во Шведска се води интензивна дебата околу прашањата за имиграцијата.

Екстремната десница смета дека бројот на азиланти треба да се намали за 90 отсто, додека водечките партии сакаат да ја зачуваат либералната имиграциона политика на Шведска.

Не е точно дека момче било отруено со дрога во пијалак во кафуле

Официјалниот став на МВР е дека смртта настанала поради повреди од пад од висина. Токсиколошката анализа во моментот на објавувањето на овој текст не е готова. Професорката Виолета Ачкоска...
Download WordPress Themes Free
Download Best WordPress Themes Free Download
Download Premium WordPress Themes Free
Download Premium WordPress Themes Free
free online course
download lava firmware
Premium WordPress Themes Download
udemy paid course free download