fbpx
Таг: Дебар

таг: Дебар

Земјотрес со јачина од 3,1 степен во Албанија, почувствуван и во Дебар и околината

Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје вчеравечер соопшти дека нејзината телеметриска сеизмолошка мрежа регистрирала земјотрес во Албанија. Земјотресот со магнитуда од 3,1 степен според Рихтеровата скала се случил во 23 часот и 37 минути, а епицентарот бил 128 километри југозападно од Скопје, во соседна Албанија. Според податоците со кои располага опсерваторијата, земјотресот бил почувствуван во југозападниот дел од Македонија...

ЦУК: Забрана за товарни возила oд Дебар до Маврово, без струја се Врапчиште и Лазарополе

Патниот правец Прилеп - Македонски Брод (превој „Барбарас“) има забрана за возила потешки од 3 тони, a регионалниот пат Прилеп - Витолиште (Мариово), не е исчистен и е прооден само за теренски возила, информира Центарот за управување со кризи. Снегот кој паѓаше ноќеска на територија на државава, без електрична енергија ги остави селата Врапчиште, како и Лазарополе. ЕВН е на...

Локалните младински совети само на хартија и во албанските општини во земјава

И покрај законската обврска, Локалните младински совети на најголемите општини со албанско мнозинско население во Северна Македонија не се активни и не служат за целта за која се формирани - учеството на младите во креирањето на младинските политики, кои политичарите и партиите постојано ги нагласуваат како нивен приоритет. Општините ги формираа овие совети само колку да ја исполнат законската...

Вистиномер: Општина Дебар со најниска стапка на имунизација против коронавирусот

Според статистиката на Институтот за јавно здравје, во Општина Дебар има најмал опфат на вакцинација против коронавирусот, само 28.3 отсто од вкупното население е вакцинирано. Од дебарската болницата, пак, велат дека доколку се изземат печалбарите во Дебар, околу 50 отсто од населението со постојано живеалиште е имунизирано, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост: Општина Дебар е...

До 13 часот во Дебар гласале 17.19 проценти од гласачите, прифатени се 8 приговори

На вториот изборен круг за градоначалник на општината Дебар од пристигнатите податоци од 49.49% од избирачки места, до 13 часот излезноста на гласачите изнесува 17.19%, соопшти Државната изборна комисија. На 27 избирачки места право на глас имаат вкупно 19211 гласачи. До 13 часот поднесени се осум приговори за заштита на личното избирачко право. Сите осум приговори се прифатени. Изборните набљудувачи на ЦИВИЛ...

Втор изборен круг за градоначалник во Дебар: ЦИВИЛ порачува изборниот процес да биде законит, фер и демократски

Денешното гласање за вториот изборен круг на локалните избори во Дебар ќе ги следат четири акредитирани набљудувачи на ЦИВИЛ. Организацијата апелира до избирачките одбори во оваа општина да имаат предвид дека сите набљудувачи на ЦИВИЛ, без исклучок, се мобилни. „Изборниот мониторинг се спроведува со цел да се помогне изборниот процес да биде законит, фер и демократски. Во прв ред, интересот...

Нов земјотрес во подрачјето на Дебар во 12:23 часот, почувствуван во западниот дел од земјава

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Северна Македонија, со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет (ПМФ) во Скопје денеска во 12.23 часот регистрирала земјотрес чиј епицентар се наоѓа во Албанија, 100 километри југозападно од Скопје и припаѓа на епицентралното подрачје Дебар. Земјотресот имал локална Рихтерова магнитуда ML3.6, а бил почувствуван од населението во...

Пет земјотреси почувствувани утрово во земјава со епицентар во подрачјето на Дебар

Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет (ПМФ) во Скопје со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево извести дека регистрирала пет земјотреси утрово. Серијата земјотреси се случила на 100 километри југозападно од Скопје, во епицентралното подрачје Дебар, а, прецизно, епицентрите биле во Албанија: - во 8 часот и 5 минути со локална Рихтерова магнитуда ML3.4 и интензитет од III-IV степени...

Управниот суд ги поништи изборните резултати од две избирачки места во Дебар и Шуто Оризари

Тужбите на Алијансата на Албанците и Алтернатива за Дебар и на движењето Одлучно за промени за Шуто Оризари се прифатени од Управниот суд, што значи дека во недела во овие две општини ќе има прегласување за првиот круг на по едно избирачко место. Во општина Дебар, поништени се резултатите за избирачкото место бр.0543 за гласањето за членови на општински совет...

Вистиномер: Дезинформација е дека тепачката во Центар Жупа била за вакцинални сертификати

Од СВР Охрид негираат дека физичката пресметка има врска со вакцините и вакциналните серитфикати. Оттаму велат дека се работи  за тепачка меѓу припадници на две семејства поради нерасчистени односи, пишува „Вистиномер“ во анализата на дезинформација што беше објавена во еден Фејсбук-пост и на некои веб-сајтови. Текстот подолу го пренесуваме во целост: Видео од тепачка, за која се тврди дека се случила...

Приведен дебарчанец осомничен за подметнување шумски пожар

СВР Охрид соопшти дека вчера околу 18.30 часот, во Одделение за внатрешни работи Дебар е приведен Б.М.(60) од Дебар, кој претходно, од патрола од полициски службеници, во соработка со Противпожарната единица и припадници на Шумската полиција од Дебар, бил затекнат кај опожарена нива во атарот на дебарското село Бомово. Патролата веднаш почнала да го гаснале пожарот, со кој биле зафатени...

Државните ревизори ги објавија општините со најголем процент на загуби на вода за пиење [инфографик]

Јавните претпријатија низ македонските општини преземаат недоволни мерки и активности за намалување на загубите на вода за пиење, заклучи Државниот завод за ревизија во Конечниот извештај за извршена ревизија на следење на препораките во Конечниот извештај на овластениот државен ревизор на тема „Ефективност на политиките, мерките и активностите при доделувањето на водното право“, со цел да се оцени степенот...

Властите го сметаат за непотребен царинскиот терминал на преминот Блато меѓу Македонија и Албанија

Недостаток на царински терминал на граничниот премин Блато меѓу Албанија и Северна Македонија, ги принудува граѓаните на Дебар да минуваат речиси 100 километри за царинење на стоката. Додека бизнисмените со години инсистираат на тоа дека царинскиот терминал е од витално значење за слободна трговија, за нивниот развој и за економскиот развој на целиот регион, Царинската управа проценува дека царинскиот...

Нормализирано снабдувањето со електрична енергија на Дебар и околните населени места 

Стручните лица од интервентните екипи на АД МЕПСО вложија натчовечки напори и успеаја по непрекината 16-часовна работа да го вклучат под напон 110-киловолтниот далекувод ТС Вруток - ТС Шпиље, информираат од АД МЕПСО. Жителите на Дебар и неколку околни населени места добија електрична енергија денеска во 4:15 часот. Инаку, АД МЕПСО вчера го прекина снабдувањето со електрична енергија за овој...

МЕПСО: Невремето го прекина снабдувањето со електрична енергија во Дебар и околните населени места

Силното невреме и мразот предизвикаа прекин во снабдувањето со електрична енергија на градот Дебар и околни населени места, информираат од МЕПСО. „Имено, тежината на мразот и силното невреме во мавровско-реканскиот крај соборија повеќе стебла при што едно дрво падна врз 110 киловолтниот далекувод ТС Вруток - ТС Шпиље и предизвика прекин во снабдувањето со електрична енергија. Националниот диспечерски центар на...

Фотографирање на ливчиња и физичка пресметка регистрирало МВР на некои гласачки места

Министерството за внатрешни работи (МВР) досега регистрирало неколку изборни прекршоци во текот на денешниот изборен ден низ земјава. Полицијата регистрирала фотографирање на гласачките ливчиња на избирачките места бр.0537 во Дебар, 0755 во село Осој, општина Кичево и 2909 во Скопје. Против лицата ќе биде поднесен соодветен поднесок, информираат од МВР. Исто така, нарушување на јавен ред и мир имало во...

Во шест градови во земјава нема повеќе активни случаи со Ковид-19

Дебар, Радовиш, Гевгелија, Струмица, Пробиштип и Демир Хисар се шесте градови во земјава во кои нема повеќе активни случаи со Ковид-19, информираат од Министерството за здравство. Ваквите позитивни информации доаѓаат по вчерашниот извештај на Институтот за јавно здравје, во кој е забележано дека овие градови веќе немаат пациенти заразени со корона вирусот. Од почетокот на епидемијата, во Дебар беше регистриран...

Дебар наспроти пандемијата

Градот Дебар беше погоден од епидемија наречена на корона вирус, уште во првите денови од март. Овој вирус, кој се рашири низ целиот свет, дојде од далеку во еден мал град. Дојде преку луѓе кои го сакаат своето родно место, но заминале неколку дена пред тоа за Италија, каде што живееле нивните два сина. Заминале за подобар живот, за...

Филипче: Не правете домашни резерви, терапија има доволно и во болниците и во аптеките

Во последниве денови огромна е побарувачката на лекот „сумамед“. Не е добро некој сам да иницира лечење со овој лек, затоа апелирам до граѓаните дека лекови има доволно во аптеките и дека нема потреба да прават домашни аптеки, рече министерот за здравство Венко Филипче на прес конференција на која информираше за состојбата со ковид-19. - Сите лекови ги има во...

Втора жртва од корона вирусот, почина 63-годишен пациент од Дебар

Министерството за здравство информира дека ноќеска на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје почина пациент заболен од корона вирус. Се работи за маж на 63-годишна возраст од Дебар, кај кого дошло до нагло влошување на состојбата. „Пациентот е хоспитализиран на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби на 17 март, без покачена температура, но со наод на...

(ИНТЕРВЈУ) Зоран Милошевски: Целта на научната фантастика е да даде едно поинакво гледиште на работите

Зоран Милошевски е македонски автор на научно-фантастични романи, вклучително серијалот „Последна граница“, кои го сочинуваат четири веќе издадени дела, а Милошевски моментално работи на петтиот и последен дел. Тој е...