fbpx

Пет земјотреси почувствувани утрово во земјава со епицентар во подрачјето на Дебар

-

Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет (ПМФ) во Скопје со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево извести дека регистрирала пет земјотреси утрово. Серијата земјотреси се случила на 100 километри југозападно од Скопје, во епицентралното подрачје Дебар, а, прецизно, епицентрите биле во Албанија:

– во 8 часот и 5 минути со локална Рихтерова магнитуда ML3.4 и интензитет од III-IV степени според Европската макросеизмичка скала,
– во 8 часот и 9 минути со локална Рихтерова магнитуда ML2.7 и интензитет од III степени според Европската макросеизмичка скала,
– во 8 часот и 10 минути со локална Рихтерова магнитуда ML4.4 и интензитет од IV степени според Европската макросеизмичка скала,
– во 8 часот и 11 минути со локална Рихтерова магнитуда ML3.6 и интензитет од III-IV степени според Европската макросеизмичка скала,
– во 8 часот и 14 минути со локална Рихтерова магнитуда ML2.6 и интензитет од III степени според Европската макросеизмичка скала.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Хеликоптер во кој патувал иранскиот претседател претрпи „тешко слетување“

Хеликоптер со иранскиот претседател Ебрахим Раиши претрпел „тешко слетување“, пишува Би-би-си. Министерот за внатрешни работи кажува дека спасувачите сé уште се обидуваат да стигнат до местото на несреќата поради тешките...