fbpx
Таг: ПМФ

таг: ПМФ

Температурните разлики се шок за луѓето, летоска можно е да има грмотевични бури

Деновиве се случуваат големи температурни осцилации. Влеговме во пролет со летни температури, а сега имаме ниски температури. Чувствителните луѓе реагираат на овие драстични временски разлики бидејќи организмот не може веднаш да се навикне на промените, односно му треба адаптација. Ова за Мета.мк го тврди метеорологот проф. д-р Владо Спиридонов, редовен професор по метеорологија на Институтот за физика на Природно-математичкиот факултет,...

Земјотрес со јачина од 3,1 степен во Албанија, почувствуван и во Дебар и околината

Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје вчеравечер соопшти дека нејзината телеметриска сеизмолошка мрежа регистрирала земјотрес во Албанија. Земјотресот со магнитуда од 3,1 степен според Рихтеровата скала се случил во 23 часот и 37 минути, а епицентарот бил 128 километри југозападно од Скопје, во соседна Албанија. Според податоците со кои располага опсерваторијата, земјотресот бил почувствуван во југозападниот дел од Македонија...

Tрпевски: МВР тврди дека околу ПМФ има патроли, но ние не ги гледаме

Студентите на Природно-математичкиот факултет при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ со години се мета на крадци. Последниот случај е пријавен на 24 јануари оваа година. Факултетот реагира на тоа што Министерството за внатрешни работи (МВР) не испраќа полициски патроли. Од полицијата велат дека тие испратиле полициски патроли, иако деканот и студентите не ги забележале, пишува Порталб.мк. Природно-математичкиот факултет се наоѓа во...

Повторно нападната студентка на ПМФ, ѝ го украл телефонот и ја турнал

Дваесетгодишна студентка вчера околу 9 часот наутро кај Природно-математичкиот факултет (ПМФ) во Скопје била нападната од страна на едно лице, кое ѝ го одзело мобилниот телефон и ја турнал. Нападот на оваа локација се случува неполни три месеци откако студентите на ПМФ се жалеа и побараа засилување на безбедноста околу институцијата. За нападот на студентката првично објави нејзината сестра. Таа...

По кражбите и нападите на студентите, ПМФ доби чувари и улично осветлување (ВИДЕО)

Студентското собрание при Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“ и деканот на ПМФ, Даворин Трпевски, во вторникот, 14 ноември, ги извеестија студентите на Природно-математичкиот факултет дека објектот ќе има чувари, а вежби веќе нема да се одржуваат по 16 часот и дека ќе се зголеми безбедноста на ова место. За да го потврдат сето ова, новинарите на Порталб.мк и Мета.мк вчера...

Студентите на Природно-математичкиот факултет во Скопје мета на крадци, бараат итни безбедносни мерки

Студенти на Природно-математичкиот факултет (ПМФ) при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ (УКИМ) во Скопје се жалат дека во близина на факултетот во доцните попладневни часови, по наставата, непознати лица под закана со нож ги напаѓаат и ограбуваат. Полициските власти потврдија дека од јуни досега, во полиција биле пријавени три вакви случаи, но дека сторителите не се приведени. Студентите потпишале петиција...

Вебинар за жешките еколошки точки: Потребни се итни решенија, за човечките животи се работи

Решавањето на жешките еколошки точки во земјава е итно потребно и без дополнителни одлагања од страна на државните власти, констатираа соговорниците на денешниот вебинар насловен „Жешките еко-точки низ новинарска призма“. На настанот говореа професорот Трајче Стафилов од Институтот по хемија на Природно-математичкиот факултет, новинарите Бојан Блажевски и Сања Наумовска од новинската агенција Мета.мк. како и Фисник Џелили, новинар за...

Не мирува тлото во Штип, попладнево уште еден земјотрес

Земјотрес со јачина од 2.0 според Рихтеровата скала и интензитет од II-III степени според Европската макросеизмичка скала беше регистриран попладнево во 16:07 часот од страна на Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Северна Македонија, соопшти Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје. Земјотресот се случил во епицентралното подрачје Св. Николе - Штип, 65 километри југоисточно од Скопје и беше почувствуван од...

Ароматични билки и растенија се садат и растат меѓу скопскиот асфалт, во урбаната градина на ПМФ

Лековити, ароматични, зачински билки и градинарски растенија растат среде Скопје. Тие се дел од урбаната градина која годинава беше направена во Ботаничката градина на Природно-математичкиот факултет (ПМФ). Целта и примарната улога на градината и одгледувањето на растенија е едукацијата, особено на учениците од основните училишта. Тие тука можат да видат како изгледаат и како се негуваат растенијата на кои...

Промовирана нова лабораторија за квалитет на мазут

Министерот за економија Крешник Бектеши, директорката на Бирото за метрологија, Мерита Мустафаи и в.д. директорката на Државниот пазарен инспекторат, Анета Симеска Димоска денеска ја промовираа новата лабораторија за испитување на квалитетот на горивата во рамки на Бирото за метрологија, соопшти Министерството за економија. Инаку, ова не е првата лабораторија за контрола на квалитетот на горивата и на мазутот, оти таква...

Ботаничката градина чува над 150 автохтони растенија, некои се толку ретки што ги има само на едно место

Емова мајчина душичка, скопска мајчина душичка, кошанинова љубичица, галичички каранфил, галичички различник, цвијиќиева качунка, галичичка чувар-куќа, росичка, српска рамонда..... Ова се само дел од ретките и автохтони растенија кои можат да се видат во Ботаничката градина на Природно- математичкиот факултет во Скопје. Многу од нив ги има само на едно место во државата, а некои, покрај тоа што се...

Нов земјотрес во подрачјето на Дебар во 12:23 часот, почувствуван во западниот дел од земјава

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Северна Македонија, со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет (ПМФ) во Скопје денеска во 12.23 часот регистрирала земјотрес чиј епицентар се наоѓа во Албанија, 100 километри југозападно од Скопје и припаѓа на епицентралното подрачје Дебар. Земјотресот имал локална Рихтерова магнитуда ML3.6, а бил почувствуван од населението во...

Пет земјотреси почувствувани утрово во земјава со епицентар во подрачјето на Дебар

Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет (ПМФ) во Скопје со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево извести дека регистрирала пет земјотреси утрово. Серијата земјотреси се случила на 100 километри југозападно од Скопје, во епицентралното подрачје Дебар, а, прецизно, епицентрите биле во Албанија: - во 8 часот и 5 минути со локална Рихтерова магнитуда ML3.4 и интензитет од III-IV степени...

Два земјотресa во Штипско почувствувани утринава

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Северна Македонија, со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет (ПМФ) во Скопје утринава во 8.00 часот и во 8.15 часот регистрираше земјотреси, чиј епицентри се наоѓаат 77 km југоисточно од Скопје. Според досегашните податоци, нивните Рихтерови магнитуди изнесуваа 3,1 на првиот и 2,7 на вториот земјотрес....

Земјотрес од 2,3 степени по Рихтер го стресе Прилепско

Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет (ПМФ) во Скопје денеска во 4.39 часот регистрираше земјотрес, чиј епицентар се наоѓа 65 километри јужно од Скопје, во подрачјето на Прилеп. Неговата Рихтерова магнитуда изнесува 2,3. Според досегашните податоци земјотресот почувствуван од населението во Прилеп и околината со интензитет од III степени според Европската макросеизмичка скала.

Земјотрес во Гостиварско, се почувствува и во Скопје

Земјотрес од 4 степени според Европската макросеизмичка скала се случи вчера во 20.56 часот во подрачјето на Гостивар, соопшти Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет (ПМФ) во Скопје. Телеметриската сеизмолошка мрежа, со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија, го утврдила епицентарот на 40 километри западно од Скопје, во Гостиварско, а Рихтеровата магнитуда на земјотресот на...

Земјотрес од 2,6 Рихтерови степени во Струмица

Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет (ПМВ) во Скопје, денеска во 9.48 часот регистрирала земјотрес во епицентралното подрачје на Струмица. Неговата Рихтерова магнитуда изнесува 2.6, а бил почувствуван од населението во околината на Струмица со интензитет од III степени според Европската макросеизмичка скала.

Земјотрес во Грција го вознемири и југозападот на Македонија

Земјотрес со интензитет од три степени според Европската макросеизмичка скала е почуствуван утрово во 9.12 часот во југозападниот дел на Македонија, соопшти Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје. Земјотресот имал епицентар на територијата на Грција, а неговата силина била 5,4 степени на Рихтеровата скала.

Земјотрес во Струмица ноќеска

Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје ноќеска во 2.10 часот регистрирала земјотрес во струмичкото подрачје, поточно на 125 километри југоисточно од Скопје. Рихтеровата магнитуда на земјотресот изнесува 3 степени, а земјотресот од населението во Струмица и околината бил почувствуван со интензитет од 4 степени според Европската макросеизмичка скала, соопшти Сеизмолошката опсерваторија.

Студентите по хемија и фармација ќе може да одат на тримесечна пракса во „Алкалоид“

„Алкалоид“ потпиша меморандум за соработка за практиканство со Фармацевтскиот факултет и Институтот за хемија на Природно-математичкиот факултет. Во рамките на овој проект кој ќе почне во јуни, 15 студентите кои се на дипломски и додипломски студии ќе може да се стекнат со тримесечна пракса во компанијата. - Целта на овој Меморандум за соработка за програмата за практиканство е да се поттикне...

Последици од невремето: поплавени куќи и подруми, паднати дрва, уништени автомобили

По вчерашното невреме што ги зафати Скопје, Гостивар и Тетово околу 16.30 часот, од Центарот за управување со кризи (ЦУК), информираа дека на Единствениот повикувачки број за итни случаи...