fbpx
Таг: ПМФ

таг: ПМФ

Ароматични билки и растенија се садат и растат меѓу скопскиот асфалт, во урбаната градина на ПМФ

Лековити, ароматични, зачински билки и градинарски растенија растат среде Скопје. Тие се дел од урбаната градина која годинава беше направена во Ботаничката градина на Природно-математичкиот факултет (ПМФ). Целта и примарната улога на градината и одгледувањето на растенија е едукацијата, особено на учениците од основните училишта. Тие тука можат да видат како изгледаат и како се негуваат растенијата на кои...

Промовирана нова лабораторија за квалитет на мазут

Министерот за економија Крешник Бектеши, директорката на Бирото за метрологија, Мерита Мустафаи и в.д. директорката на Државниот пазарен инспекторат, Анета Симеска Димоска денеска ја промовираа новата лабораторија за испитување на квалитетот на горивата во рамки на Бирото за метрологија, соопшти Министерството за економија. Инаку, ова не е првата лабораторија за контрола на квалитетот на горивата и на мазутот, оти таква...

Ботаничката градина чува над 150 автохтони растенија, некои се толку ретки што ги има само на едно место

Емова мајчина душичка, скопска мајчина душичка, кошанинова љубичица, галичички каранфил, галичички различник, цвијиќиева качунка, галичичка чувар-куќа, росичка, српска рамонда..... Ова се само дел од ретките и автохтони растенија кои можат да се видат во Ботаничката градина на Природно- математичкиот факултет во Скопје. Многу од нив ги има само на едно место во државата, а некои, покрај тоа што се...

Нов земјотрес во подрачјето на Дебар во 12:23 часот, почувствуван во западниот дел од земјава

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Северна Македонија, со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет (ПМФ) во Скопје денеска во 12.23 часот регистрирала земјотрес чиј епицентар се наоѓа во Албанија, 100 километри југозападно од Скопје и припаѓа на епицентралното подрачје Дебар. Земјотресот имал локална Рихтерова магнитуда ML3.6, а бил почувствуван од населението во...

Пет земјотреси почувствувани утрово во земјава со епицентар во подрачјето на Дебар

Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет (ПМФ) во Скопје со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево извести дека регистрирала пет земјотреси утрово. Серијата земјотреси се случила на 100 километри југозападно од Скопје, во епицентралното подрачје Дебар, а, прецизно, епицентрите биле во Албанија: - во 8 часот и 5 минути со локална Рихтерова магнитуда ML3.4 и интензитет од III-IV степени...

Два земјотресa во Штипско почувствувани утринава

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Северна Македонија, со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет (ПМФ) во Скопје утринава во 8.00 часот и во 8.15 часот регистрираше земјотреси, чиј епицентри се наоѓаат 77 km југоисточно од Скопје. Според досегашните податоци, нивните Рихтерови магнитуди изнесуваа 3,1 на првиот и 2,7 на вториот земјотрес....

Земјотрес од 2,3 степени по Рихтер го стресе Прилепско

Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет (ПМФ) во Скопје денеска во 4.39 часот регистрираше земјотрес, чиј епицентар се наоѓа 65 километри јужно од Скопје, во подрачјето на Прилеп. Неговата Рихтерова магнитуда изнесува 2,3. Според досегашните податоци земјотресот почувствуван од населението во Прилеп и околината со интензитет од III степени според Европската макросеизмичка скала.

Земјотрес во Гостиварско, се почувствува и во Скопје

Земјотрес од 4 степени според Европската макросеизмичка скала се случи вчера во 20.56 часот во подрачјето на Гостивар, соопшти Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет (ПМФ) во Скопје. Телеметриската сеизмолошка мрежа, со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија, го утврдила епицентарот на 40 километри западно од Скопје, во Гостиварско, а Рихтеровата магнитуда на земјотресот на...

Земјотрес од 2,6 Рихтерови степени во Струмица

Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет (ПМВ) во Скопје, денеска во 9.48 часот регистрирала земјотрес во епицентралното подрачје на Струмица. Неговата Рихтерова магнитуда изнесува 2.6, а бил почувствуван од населението во околината на Струмица со интензитет од III степени според Европската макросеизмичка скала.

Земјотрес во Грција го вознемири и југозападот на Македонија

Земјотрес со интензитет од три степени според Европската макросеизмичка скала е почуствуван утрово во 9.12 часот во југозападниот дел на Македонија, соопшти Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје. Земјотресот имал епицентар на територијата на Грција, а неговата силина била 5,4 степени на Рихтеровата скала.

Земјотрес во Струмица ноќеска

Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје ноќеска во 2.10 часот регистрирала земјотрес во струмичкото подрачје, поточно на 125 километри југоисточно од Скопје. Рихтеровата магнитуда на земјотресот изнесува 3 степени, а земјотресот од населението во Струмица и околината бил почувствуван со интензитет од 4 степени според Европската макросеизмичка скала, соопшти Сеизмолошката опсерваторија.

Студентите по хемија и фармација ќе може да одат на тримесечна пракса во „Алкалоид“

„Алкалоид“ потпиша меморандум за соработка за практиканство со Фармацевтскиот факултет и Институтот за хемија на Природно-математичкиот факултет. Во рамките на овој проект кој ќе почне во јуни, 15 студентите кои се на дипломски и додипломски студии ќе може да се стекнат со тримесечна пракса во компанијата. - Целта на овој Меморандум за соработка за програмата за практиканство е да се поттикне...

Земјотрес од два степени регистриран во Скопје

Земјотрес со сила од два степени според Рихтер и интензитет од три степени според Европската макросеизмичка скала со епицентар на неколку километри источно од центарот на Скопје е регистриран во 15.43 часот, соопшти Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет (ПМФ).

Почувствуван земјотрес во југоисточните делови од земјава

Послаб земјотрес бил почувствуван денеска напладне на југоистокот од земјава. Епицентарот на земјотресот се наоѓал на 130 километри југоисточно од Скопје, соопшти Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје. Земјотресот бил регистриран во 12 часот и 17 минути, а бил почувствуван во југоисточните делови од Републиката, со интензитет од три до четири степени според Европската макро-сеизмичка скала–1998.

Францускиот багет доби статус на културно наследство на УНЕСКО

Долгиот леб со крцкава кора наречен багет, кој е вкусен основен дел од храната во Франција, вчера доби посебен заштитен статус и се приклучи на другите кулинарски специјалитети во...