fbpx

Нов земјотрес во подрачјето на Дебар во 12:23 часот, почувствуван во западниот дел од земјава

-

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Северна Македонија, со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет (ПМФ) во Скопје денеска во 12.23 часот регистрирала земјотрес чиј епицентар се наоѓа во Албанија, 100 километри југозападно од Скопје и припаѓа на епицентралното подрачје Дебар.

Земјотресот имал локална Рихтерова магнитуда ML3.6, а бил почувствуван од населението во западните делови на земјава со интензитет од III-IV степени според Европската макросеизмичка скала, информираат од Сеизмолошка опсерваторија.

Утрово по 8 часот на оваа локација се случи серија од пет земјотреси од послаб интензитет. 

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Вештачката интелигенција може да дискриминира: Зошто сè уште не е ефективна во донесувањето одлуки?

Успехот на ChatGPT и другите интелигентни апликации создаде впечаток во јавноста дека сега човечките обврски ќе бидат значително олеснети и во иднина сè ќе биде автоматски, без да се...