fbpx
Таг: Европска макросеизмичка скала

таг: Европска макросеизмичка скала

Утрово два земјотреса меѓу Маврово и Кичево, биле почуствувани на Југозападот

Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет (ПМФ) во Скопје, денеска регистрирала два земјотреса, чии епицентри се наоѓаат 65 километри југозападно од Скопје. Првиот бил во 8.14 часот, со локална Рихтерова магнитуда ML2.6 а вториот во 8.21 часот со локална Рихтерова магнитуда ML2.9. И двата земјотреси што потекнуваат од епицентралното подрачје Кичево биле почувствувани од населението во југозападните делови со интензитет од III...

Нов земјотрес во подрачјето на Дебар во 12:23 часот, почувствуван во западниот дел од земјава

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Северна Македонија, со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет (ПМФ) во Скопје денеска во 12.23 часот регистрирала земјотрес чиј епицентар се наоѓа во Албанија, 100 километри југозападно од Скопје и припаѓа на епицентралното подрачје Дебар. Земјотресот имал локална Рихтерова магнитуда ML3.6, а бил почувствуван од населението во...

Пет земјотреси почувствувани утрово во земјава со епицентар во подрачјето на Дебар

Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет (ПМФ) во Скопје со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево извести дека регистрирала пет земјотреси утрово. Серијата земјотреси се случила на 100 километри југозападно од Скопје, во епицентралното подрачје Дебар, а, прецизно, епицентрите биле во Албанија: - во 8 часот и 5 минути со локална Рихтерова магнитуда ML3.4 и интензитет од III-IV степени...

Силен земјотрес во Албанија синоќа почуствуван во земјава

Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет (ПМФ) во Скопје синоќа во 22.13 часот регистрирала земјотрес чиј епицентар се наоѓал во Република Албанија, 147 км западно од Скопје. Земјотресот имал локална Рихтерова магнитуда ML4,8 а е почувствуван од населението на земјава, особено во северозападните делови, со интензитет од III степени според Европската макросеизмичка скала.

Земјотрес во Албанија ноќеска почувствуван и во земјава

Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет (ПМФ) во Скопје ноќеска во 3.39 часот регистрираала земјотрес чиј епицентар се наоѓа во Албанија, 145 km југозападно од Скопје. Земјотресот имал локална Рихтерова магнитуда ML4.0, а во земјава, особено во југозападните делови, е почувствуван со интензитет од 3 до 4 степени според Европската макросеизмичка скала.

Земјотрес утрово почувствуван во Струмица и Валандово

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Македонија, со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, утрово во 7.26 часот регистрирала земјотрес чиј епицентар се наоѓа на 120 километри југоисточно од Скопје и потекнува од епицентралното подрачје Струмица, информираат од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет. Земјотресот имал локална Рихтерова магнитуда ML=2.6, а бил почувствуван од населението на Струмица, Валандово и околината, со...

Земјотрес во Албанија почувствуван во цела западна Македонија и во Скопје

Земјотрес што се случил во 11.01 часот денеска на територијата на соседна Албанија е почувствуван во цела западна Македонија и во Скопје. Како што соопшти Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, епицентарот бил на 170 километри западно од Скопје, а бил со Рихтерова магнитуда од 5,1. Во регионите на Тетово, Гостивар, Кичево и Дебар со интензитет од 4 степени според...

Земјотрес вечерва близу Велес

Земјотрес со интензитет од 4 степени според Европската макросеизмичка скала и магнитуда од 2,6 степени според Рихтер е почувствуван вечерва во Велес и околината, со епицентар близу селото Каратманово, извести Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје. Земјотресот се случил во 19.07 часот.

(ВИДЕО) Денот на Општина Тетово се одбележа со отпадоци и со депонии

Денес се одбележа денот на Општина Тетово, а повеќе од една недела градот се гуши во отпадоци и депонии расфрлани насекаде. Решение за овој проблем немаат ниту општинските власти,...