fbpx
Таг: Бањска

таг: Бањска

Столтенберг-Вучиќ: Учесниците во Бањска мора да одговараат, добро е што Србија сака да соработува

Формирањето Заедница на општини со српско мнозинство е клучот за нормализирање на односите меѓу Приштина и Белград, изјави денеска генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг по средбата со српскиот претседател. Официјалниот претставник на НАТО допатува во Белград од Приштина, како дел од неговата повеќедневна посета на регионот на Западен Балкан. „Србија е важен регионален учесник и долгорочен партнер на НАТО, добар...

Јутарњи лист: САД бара екстрадиција за сите осомничени во аферата „Бањска“, Вучиќ шокиран

Српскиот претседател Александар Вучиќ доживеа шок на седницата на Советот за безбедност посветена на односите меѓу Србија и Косово, откако САД побараа екстрадиција на сите осомничени за тероризам во аферата „Бањска“, поврзан со конфликтот меѓу српските паравоени групи и косовските полициски сили на северот на Косово што се случи на 24 септември, што е удар за Вучиќ, пишува Јутарњи...

БИРН открива: Запленетото оружје кај Бањска поминало низ рацете на српската држава

Дел од оружјето коешто го заплени косовската полиција по нападот кај селото Бањска во северно Косово поминало низ рацете на српската држава во изминативе пет години, пишува Балкан Инсајт во обемната анализа што ја спровел тимот на БИРН. Анализата на БИРН не може да докаже како оружјето завршило во рацете на вооружената група предводена од Милан Радоичиќ, но затоа пак...

Објава манипулира со непостоечки „душмански напад“ врз православието

Ниту Македонија, ниту Русија, ниту Србија не се нападнати, како што дезинформираа оваа објава на фејсбук. Русија ја нападна Украина, Македонија има спор со Бугарија, а Србија проблем со Косово. Трите состојби во трите држави се засебни, конкретни и не може да се влече паралела дека некој однадвор ги инструира или ги предизвикува тие состојби, особено не за да...

Милан Радоичиќ пуштен од притвор, обвинителството најави жалба

Судија на претходна постапка од Вишиот суд во Белград денеска, по сослушувањето на Милан Радоичиќ, го отфрлил предлогот на Вишото јавно обвинителство да му одреди притвор поради опасност од бегство, јави РТС. Вишото јавно обвинителство вчера побара притвор за Радоичиќ (45), и најави жалба на одлуката на Вишиот суд. Судот на Радоичиќ му изрекол мерка забрана за напуштање на местото на...

Гардијан: Ако се открие дека Вучиќ е инволвиран во настаните кај Бањска, можни се санкции за Србија

Доколку се утврди вмешаност на српскиот претседател Александар Вучиќ во настаните кај Бањска во Косово, тоа би можело да го промени пристапот на САД и ЕУ во преговорите меѓу Белград и Приштина, а можни се и санкции за Србија, пишува британскиот весник Гардијан.  Весникот додава дека САД досега ги поддржувале преговорите и биле на страната на Европа, бидејќи најголем дел...

Косово го покажа запленетиот арсенал кај Бањска, Србија прогласи Ден на жалост

Косовската полиција јавно го прикажа арсеналот на вооружената група која ги нападна полициските службеници кај селото Бањска во северниот дел на Косово. Косовските власти ги оквалификуваа активностите на оваа група како терористички напад, а двајца од уапсените кај Бањска веќе се изведени пред основниот суд во Приштина. Министерот за внатрешни работи на Косово, Џелал Свлечла ги презентираше доказите по неделните...

Османи: Седумтемина наши државјани утрово од Бањска, Косово се враќаат дома

Седумтемина македонски државјани кои беа во хотел во близина на селото и манастирот Бањска во Косово, каде се случи оружениот инцидент со најмалку четиримина загинати - еден косовски полицаец и најмалку тројца припадници на вооружената група што влегла во манастирот, утрово под придружба на косовската полиција се враќаат дома. Информацијата ја соопшти македонскиот министер за надворешни работи Бујар Османи преку...

Рада Трајковиќ: Повеќе од 30 луѓе упаднале во манастирот Бањска, а има повеќе од тројца убиени

По оружениот инцидент во селото и манастирот Бањска, на север од Митровица, во утринската програма на српската телевизија „Нова“, Рада Трајковиќ од Европското движење на Србите од Косово и Метохија, вели дека во ситуацијата КФОР и ЕУЛЕКС одиграле многу значајна улога, но и дека бројката на загинати од вооружената група, за коишто се претпоставува дека се Срби, е повеќе...

Долг процес до транспарентност: Како ЗОО Скопје се обиде да крие информации од јавен карактер?

Точно два и пол месеци траеше голготата на редакцијата на Мета.мк да добие информации од јавен карактер од Зоолошката градина - Скопје, а во врска со прашања чии одговори...