fbpx
Таг: автобуска несреќа

таг: автобуска несреќа

Најмалку 21 загинат и 18 повредени во автобуска несреќа во Венеција

Најмалку 21 лице загина и 18 се повредени во страотна автобуска несреќа што се случи вчеравечер во Венеција. Автобус со странски туристи, вклучително и Украинци паднал од издигната улица на другиот крај од лагуната од историскиот центар на Венеција, јави новинската агенција Асошиејтид Прес. Извлекувањето на загинатите и повредените од автобусот, кој се запалил веднаш по паѓањето, се одвивало цела...

Судење за Ласкарци: Вештакот тврди дека технички преглед не било гаранција оти возилото нема да се расипе

Техничкиот преглед не е гаранција дека по прегледот возилото не може да се расипе и за ова има случаи кога автомобилот веднаш штом излегол од техничкиот преглед се расипал. Вака изјави денеска вештото лице Љупчо Постолов, кој заедно со двајца негови колеги го изработил сообраќајното супервештачење за автобуската несреќа на „Дурмо Турс“, што се случи кај селото Ласкарци во...

Случај „Ласкарци“: Вештаците движењето на автобусот од 19,5 тони го тестирале со „Шкода рапид“ од 1,6 тони

Во Кривичниот суд Скопје денеска продолжи судењето за автобуската несреќа на „Дурмо турс“ која се случи во Ласкарци во февруари 2019 година и во која животот го загубија 16 лица, а 37 други беа повредени. Обвинителот Дарко Јакимовски продолжи со поставување на прашања за вештакот Лупчо Апостолов, кој заедно со Невзат Зекир и Јакуб Мамути го подготвија сообраќајното супервештачење,...

Автобусот на „Дурмо Tурс“ 16 дена возел без регистрација, вештак тврди дека причина за несреќата не е неисправноста на автобусот

Слободно можеме да кажеме дека причина за несреќата не е механичката неисправност на автобусот. Управувачкиот систем на возилото немал проблем, а проблемите со системот за кочење не се главната причина за несреќата. Вака изјави денес на судското рочиште вештакот Дамјан Мирчевски, кој заедно со тројца негови колеги работеше на машинското супервештачење за автобуската несреќа на „Дурмо Турс“ што се случи...

Вратен на работа еден од цариниците кои го пуштија автобусот на „Беса Транс“ без лиценца во странство

Царинската управа на РСМ за Порталб.мк потврди дека двајцата цариници кои го пуштија автобусот на „Беса Транс“ без лиценца да ја помине границата со Бугарија се казнети, односно едниот бил отпуштен од работа, а другиот бил казнет со намалување на платата за 15 отсто за период од шест месеци. Вториот цариник веќе е вратен на работното место. „За утврдените неправилности...

Една година од автобуската несреќа во Бугарија во која загинаа 45 лица

Денеска се одбележува точно една година од несреќата во која трагично загинаа 45 патници, во најголем дел македонски државјани, кои патуваа со автобус на „Беса транс“ што изгоре на автопатот „Струма“ во Бугарија, близу Перник. Спасени беа седум лица, а беа сместени во медицинскиот центар „Пирогов“ во Софија. Истрагата за несреќата не е завршена во Бугарија. Се чекаат одговори од...

Најмалку 11 загинати лица во автобуска несреќа на автопат во Хрватска

Автобус со полски регистарски таблички излетал од автопатот А4 околу 5:40 часот утрово, при што во несреќата загинале најмалку 11 патници и 25 се потешко повредени, јавува Index.hr. Хрватската радио-телевизија пренесува дека несреќата се случила помеѓу населените места Јарек Бисашки и Подворец, а првичните сомнежи се дека возачот на автобусот заспал што довело до несреќата. Вкупниот број на повредени лица...

Порталб: Пет месеци по автобуската несреќа во Бугарија, никој во РСМ не презеде кривична одговорност

Поминаа повеќе од 5 месеци од трагичната автобуска несреќа во Бугарија при што животот го загубија 45 лица. Бугарското обвинителство ја заврши истрагата за причините за несреќата, но Обвинителството во Северна Македонија сѐ уште продолжува со контрола на севкупната работа на компанијата организатор „Беса транс – Скопје“, како и на надлежните институции за контрола на компанијата, пишува Порталб.мк. Никој сѐ...

Бугарската националната истражна служба: Возачот на автобусот на „Беса транс“ е крив за несреќата

Шефот на бугарската националната истражна служба, Борислав Сарафов во изјава за БТВ рече дека возачот на автобусот на „Беса транс“ е крив за несреќата на автопатот Струма во која загинаа 45 лица, во најголем дел македонски граѓани. „Причината е губење контрола врз автобусот од страна на возачот. И големата, да речеме, несоодветна, но не и над дозволеното брзина“, изјави Сарафов...

Одземена туристичката лиценца на компанијата „Беса травел“

Министерството за економија по 50 дена од автобуската несреќа во Бугарија денеска соопшти дека ја одзело Б-лиценцата за туристичка дејност на туристичката агенција „Беса травел“, која што беше подружница за туристичка дејност на „Беса транс“. Нивниот автобус учествуваше во сообраќајната несреќа во која животот го загубија 45 лица во Бугарија. Претходно, Министерството за транспорт и врски на фирмата „Беса транс“...

Сарафов: Автобусот на автопатот „Струма“ се движел со несоодветна брзина

Истрагата за автобуската несреќа во Бугарија во која загинаа 45 македонски државјани е во завршна фаза и ги очекуваме конечните заклучоци од наложените експертизи - судско-медицинсктаа, автотехничката, пожарникарската и комплекснатато. Тоа би можело да се се случи пред Божик (25 декември), порача во утринската емисија „Денот почнува“ на Бугарската национална телевизија (БНТ), директорот на Националната истражна служба и заменик...

Вистиномер: Немало осми преживеан од автобуската несреќа кој се качил автостоп во автобусот на „Беса транс“

Пост на Фејсбук ја дезинформира јавноста во врска со бројот на патници и бројот на преживеани од  автобусот кој трагично изгоре во сообраќајна несреќа на автопатот Струма во Бугарија, а во кој животот го загубија 45 лица и 7 беа повредени, пишува „Вистиномер“. Текстот подолу го пренесуваме во целост:   Постот споделува напис со наслов „Човечка грешка е главниот сомнеж за кој...

Вистиномер: Не е точно дека возачот на „Беса транс“ заспал и дека немало негова реакција

Пост на Фејсбук шири дезинформации во врска со автобуската несреќа, која се случи на автопатот Струма во Бугарија во која 45 лица загинаа, а 7 беа повредени, во делот на причините, поточно дека возачот на автобусот заспал зад воланот, пишува „Вистиномер“. Текстот подолу го пренесуваме во целост: Во објавата се споделува напис со наслов „Ова е возачот на автобусот: Љупчо можел...

Погребани жртвите од автобуската несреќа во Бугарија

Со огромна болка и солзи, семејствата на загинатите лица со пријателите и бројни сожители од населените места денеска ги погребаа 45-те жртви од автобуската несреќа во Бугарија. Голем број на граѓани и на плоштадот „Скендербег“ им оддадоа почит на загинатите лица во несреќата, во која автобус на „Беса транс БТБ“ изгоре на автопатот „Струма“ во близина на бугарскиот град Перник. Меѓу...

Утре на плоштадот Скендербег граѓаните ќе можат да оддадат почит на загинатите во автобуската несреќа

Утре во 9 часот, на меѓународниот аеродром Скопје, се очекува да пристигнат посмртните останки на 45 граѓани кои загинаа во трагичната несреќа во близина на Струма, Република Бугарија, соопшти попладнево Министетството за надворешни работи. По пристигнувањето, поворката ќе се движи по однапред утврдена патека до и низ главниот град. Граѓаните ќе можат да оддадат последна почит преку положување цвеќе на плоштадот...

Идентификувани телата на сите 45 загинати во автобуската несреќа, останките утре со два авиона пристигнуваат во Скопје

Идентификувани се сите 45 загинати жртви на автобуската несреќа на возилото на „Беса Транс“, кое изгоре во пожар по 2 часот ноќта на 23 ноември на автопатот „Струма“ кај селото Боснек, близу Перник, соопшти директорот на Националната истражна служба на Бугарија, Борислав Сарафов. Како што пренесе „Медиапул“, идентификацијата е направена преку ДНК анализите. Примероците од роднините во земјава ги зедоа соодветните...

ЕК: На транспортниот сектор му недостигаат капацитети и политичка посветеност за реформи

Кобната автобуска несреќа на македонскиот превозник „Беса Транс,“ која што се случи во Бугарија и при која што животот го загубија 45 лица од С. Македонија освен голема тага покрена и низа на прашања за сериозни недостатоци во превозот на патници за кои јавноста се уште нема одговор. Затоа пак, ЕК во својот Извештај за РСМ ги има нотирано...

Условите на патот не се причина за бројот на загинати, туку пожарот во автобусот

Министерката за регионален развој и јавни работи на Бугарија, Виолета Комитова денеска заедно со нејзините колеги ги објави резултатите од увидот на патниот правец каде што се случи автобуската несреќа во која загинаа 45 македонски државјани. Според Комитова, автопатот „Струма“ каде на 23 ноември се запали автобусот на „Беса Транс“ имал мани, но тие не се причина за трагедијата. „Во 2002...

Вистиномер: На видеоснимката од хотелот во Истанбул не се патниците кои загинаа во кобната несреќа

Компанијата „Беса Транс“ демантираше дека изгорениот автобус се наоѓа на видеото што се споделува на Фејсбук. Нема докази дека на посоченото видео се наоѓаат патниците од несреќата. На видеото не се гледа кој патник се качува во кој автобус, туку само се гледа како чекаат пред хотелот, пишува „Вистиномер“. Текстот подолу го пренесуваме во целост: Откако се случи трагичната несреќа во...

Симеон Ананиев: Истрагата и судењето за несреќата во Бугарија може да трае и 5 години

Мета.мк направи интервју со Симеон Ананиев, претседател на Здружението на вешти лица на Бугарија и професор на Универзитетот по транспорт „Тодор Каблешков“ од Софија по несреќата со автобусот на „Беса транс БТБ“ што се случи минатата недела на автопатот „Струма“ во близина на бугарскиот град Перник. Несреќата на автобусот „Беса Транс БТБ“ на автопатот „Струма“ предизвика шпекулации за причината за...

Фондацијата Метаморфозис со конкурс за годишна награда „Илија Жупаноски“ за справување со дезинформации

Фондацијата за интернет и општество Метаморфозис за првпат го објави Конкурсот за годишна награда „Илија Жупаноски“ за новинари, граѓански организации или поединци кои придонесуваат во справувањето со дезинформациите во...