fbpx

Сообраќајна несреќа кај Младеновац: 37 повредени и едно загинато лице

Автомобил се удрил во автобус откако преминал во спротивната лента. Возачот на автомобилот починал на лице место

-

Тешка сообраќајна несреќа се случила во близина наградот Младеновац во Србија утринава во 5:30 часот наутро откако автомобил и автобус се судриле – 37 луѓе биле повредени, а возачот на автомобилот загинал, пренесува Н1.

Транспортната компанија Ласта изјави дека според информациите кои тие ги имаат, несреќата се случила откако возачот на автомобилот почнал да вози во спротивната лента на патот, по што се удрил директно во автобусот. Министерот за внатрешни работи Ивица Дачиќ изјави дека возачот на автомобилот е најверојатно одговорен за несреќата.

Сообраќајот околу Младеновац е повторно пуштен во употреба.

Повредените лица се згрижени во Ургентен центар во Младеновац, каде беа посетени од министерот за здравство Златибор Лончар.

Лончар изјави дека четири лица се посериозно повредни, а повеќето други лица се здобиле со ортопедски повреди и со повреди на главата.

Оваа несреќа доаѓа само една недела по несреќа во градот Стублине, каде исто така загинало едно лице, а 20 биле повредени. Токму поради тој инцидент, се работат на измени во Законот за безбедност во сообраќајот, соопшти министерот за градежништво, транспорт и инфраструктура, Горан Весиќ.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Невреме ја зафати Македонија: Заглавено семејство во Јегуновце, падна ограда врз две возила во Автокоманда

Поради обилни врнежи од дожд проследени со град што ги зафатија скопскиот, тетовскиот и гостиварскиот регион на патниот правец Скопје – Тетово – Гостивар има одрони и помали свлечишта...