fbpx
Таг: автобус

таг: автобус

Автобус на ЈСП Скопје заврши врз жардинерите кај ТЦ „Мавровка“ – Повредени се возачот и еден патник

Двокатен автобус на ЈСП – Скопје од засега неутврдени причини заврши врз заштитната ограда на жардинериите на булеварот пред ТЦ „Мaвровка“ во Скопје. Инцидентот се случи на 08.07.2024 г. во 14:50 часот и бил пријавен во СВР Скопје. Според информациите, еден патник и возачот, кој управувал со двокатниот автобус на ЈСП, им е укажана помош во болница. Полициски службеници на СВР...

Сообраќајна несреќа кај Младеновац: 37 повредени и едно загинато лице

Тешка сообраќајна несреќа се случила во близина наградот Младеновац во Србија утринава во 5:30 часот наутро откако автомобил и автобус се судриле - 37 луѓе биле повредени, а возачот на автомобилот загинал, пренесува Н1. Транспортната компанија Ласта изјави дека според информациите кои тие ги имаат, несреќата се случила откако возачот на автомобилот почнал да вози во спротивната лента на патот,...

Петкатниот автобус не е руски, фотографијата е направена со вештачка интелигенција

Петспратниот автобус прикажан во објавата што ја анализираме нема никаква врска со Русија. Истиот е производ на вештачка интелигенција, односно креиран е со помош на алатката Bing Image Creator, што е јасно наведено на Редит, каде што е објавена оваа фотографија, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост:     Анализираме објава на Фејсбук која споделува фотографија, при што...

Приведен џебџија во Скопје – украл мобилен телефон од малолетничка

Скопјанец стар 55 години вчера бил приведен од полицијата, откако бил фатен на дело крадејќи мобилен телефон од девојка. Крадецот бил откриен близу Бит Пазар во Скопје. Тој при качување во автобус бил затекнат во вршењето на кражбата на мобилен телефон од малолетничка од Скопје. Телефонот бил вратен на сопственичката, а лицето било приведено во полициска станица. По целосно документирање на...

Најмалку 21 загинат и 18 повредени во автобуска несреќа во Венеција

Најмалку 21 лице загина и 18 се повредени во страотна автобуска несреќа што се случи вчеравечер во Венеција. Автобус со странски туристи, вклучително и Украинци паднал од издигната улица на другиот крај од лагуната од историскиот центар на Венеција, јави новинската агенција Асошиејтид Прес. Извлекувањето на загинатите и повредените од автобусот, кој се запалил веднаш по паѓањето, се одвивало цела...

Полицијата вчера фатила 16 автобуси и комбија со неисправни кочници

При акциска контрола на автобуси и комбија за јавен превоз на патници, полицијата вчера утврдила дури 54 прекршоци во полето на техничката исправност, од кои 16 биле возење со неисправни уреди за сопирање, соопшти МВР. Акциската контрола била спроведена во периодот од 9 до 14 часот на територијата на целата земја. Вкупно 177 возила биле испратени на вонреден технички преглед,...

Петто рочиште со вештакот за несреќата со автобусот на „Дурмо турс“, некои од перничињата на осовината биле испукани

Судењето за несреќата на автобусот на „Дурмо турс“ што се случи во 2019 година во скопско Ласкарци, во која животот го загубија 16 лица, а повеќе од 30 беа повредени, денес продолжи во Кривичниот суд - Скопје. Како и на претходните 4 рочишта, беше сослушан и вешакот Зекирја Зекири, кој заедно со неговите 3 колеги работеа на механичкото супервештачење...

Постот произволно тврди дека во автобус биле претепани контролори на ЈСП

Инцидентот во автобус на ЈСП, во кој биле нападнати контролори на јавното претпријатие, ниту се случил предмалку, ниту пак, има потврда дека некој бил претепан, како што произволно се тврди во постот.  Во полицискиот билтен инцидентот е пријавен на 6 март 2023 година, значи тој не се случил предмалку, туку еден ден претходно. Исто така, според пријавеното, двајцата контролори...

Со кликбејт наслов и манипулативна фотографија за пожар во Крушево читателите се доведуваат во заблуда

Објавата на Фејсбук е придружена од фотографија од речиси комплетно изгорен автобус. Но, кога ќе се отвори текстот, веднаш може да се заклучи дека не станува за „ударна“ или „страшна“ вест до тој степен каква што е намерата на авторите. Текстот единствено содржи официјално соопштение на СВР Битола за запален мотор на автобус. Од битолската полиција за Вистиномер потврдија...

Лажна дојава за бомба од вработен во ЈСП го прекина автобускиот превоз во Скопје

Поради лажна дојава за рачна бомба поставена во еден од автобусите, испратена од вработен во Јавното сообраќајно претпријатие - Скопје (ЈСП), сите автобуси од градскиот превоз утрово беа повлечени и не сообраќаа. Како што информираа од претпријатието, екипите за антитероризам биле на терен и постепено возилата се вклучувале на линија по претходна соодветна безбедносна проверка. Дојавувачот, лицето вработено во...

ЈСП нуди бесплатен превоз за „Бела ноќ“

Јавното сообраќајно претпријатие (ЈСП) Скопје денеска соопшти дека ќе овозможи бесплатен јавен превоз по повод традиционалната културна манифестација „Бела ноќ 2022“. Право на бесплатен превоз ќе имаат сите граѓани од 18 часот во сабота (1 октомври) до 5 часот во недела (2 октомври). „Потсетуваме дека во функција се и ноќните линии, а возниот ред е достапен на веб-страницата на ЈСП Скопје“,...

ВИДЕО: Прокапа автобусот на релација Тетово-Скопје, на патниците им течеше вода на глава

По десетминутниот дожд попладнево, прокапе вода во автобусот на релација Тетово – Скопје. На патниците, како што сведочат тие, им капело вода на глава, па голем дел од нив се преместиле на предните седишта, а оние за кои немало место напред, излегле водени кога пристигнале во Скопје. https://youtu.be/X3-9N7bryQY „Капеше вода на секое седиште, сите бевме водени. Навистина е под секакво човечко...

Скопското обвинителство поднесе кривична пријава против управителот на „Беса Транс“

Основното јавно обвинителство - Скопје поднесе кривична пријава за фалсификување исправа против управителот на „Беса Транс“, кој е обвинет дека им давал на возачите кои управувале со автобусите лажен Извод од лиценца за вршење на јавен превоз во меѓународниот патен сообраќај и со неа тие ја преминувале државната граница. Во автобуската несреќа во ноември во Бугарија, во автобусот на „Беса...

Вистиномер: Неверодостојна приказна за дете со аутизам, се користи за да се собираат лајкови на Фејсбук

Во написот пишува дека мајката и девојчето со аутизам сакале да се симнат на постојката пред главна пошта, меѓутоа, спротивно на изнесеното, автобусот број 23 на ЈСП воопшто не поминува кај главната пошта, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост: Рецензираме пост објавен на социјалната мрежа Фејсбук, во кој се споделува напис, во којшто се раскажува приказна...

Возач на автобус на ЈСП нападнал патник

Возач на автобус на ЈСП бр. 24 синоќа физички нападнал патник, соопшти МВР. Според информациите од полицијата, на настанот претходело недоразбирање. Се преземаат мерки за расчистување на случајот, велат од полицијата.

Арсовска предлага средношколците цело лето да се возат бесплатно во автобус

Град Скопје планира да воведе бесплатен превоз за средношколците и во текот на летниот распуст, за да можат полесно да ги извршуваат воншколските активности. Ова е предлогот на градоначалничката Данела Арсовска, за кој советниците ќе се изјаснат на седница. За организирање и спроведување на бесплатниот ученички превоз, наместо предвидените 42 милиони денари, се предлага да се наменат 92 милиони,...

Порталб: Пет месеци по автобуската несреќа во Бугарија, никој во РСМ не презеде кривична одговорност

Поминаа повеќе од 5 месеци од трагичната автобуска несреќа во Бугарија при што животот го загубија 45 лица. Бугарското обвинителство ја заврши истрагата за причините за несреќата, но Обвинителството во Северна Македонија сѐ уште продолжува со контрола на севкупната работа на компанијата организатор „Беса транс – Скопје“, како и на надлежните институции за контрола на компанијата, пишува Порталб.мк. Никој сѐ...

Се запали автобус на ЈСП на постојката во Нерези, нема повредени патници

Денеска, неколку минути пред пладне, во двоспратен автобус „Јутонг“ кој сообраќа на линија 57 избувнал пожар, во кој за среќа нема повредени патници, причинета е само материјална штета. Во моментот на опожарувањето, автобусот бил на последната/почетната постојка во Нерези и во него немало патници, соопшти Јавното сообраќајно претпријатие Скопје. „Внатрешната контрола на ЈСП Скопје веднаш излезе на терен, при што, од...

Одземена туристичката лиценца на компанијата „Беса травел“

Министерството за економија по 50 дена од автобуската несреќа во Бугарија денеска соопшти дека ја одзело Б-лиценцата за туристичка дејност на туристичката агенција „Беса травел“, која што беше подружница за туристичка дејност на „Беса транс“. Нивниот автобус учествуваше во сообраќајната несреќа во која животот го загубија 45 лица во Бугарија. Претходно, Министерството за транспорт и врски на фирмата „Беса транс“...

МВР заплени автобус што возел од Скопје кон Истанбул поради серија незаконитости

Не помина ниту еден месец од фаталната несреќа со автобусот на „Беса транс“ во Бугарија, а дел од автобуските превозници продолжуваат со своите незаконитости во превозот на патници. Полицијата вчера околу 17 часот запленила автобус што сообраќал на релацијата од Скопје кон Истанбул на наплатната рампа Миладиновци. „Полициски службеници од Мобилната единица за компензаторни мерки при Одделот за гранични работи...

Поради пожарите, исклучени се два далекувода во Неготинско од безбедносни причини

Двата далекуводa на потегот од Пепелиште кон село Лакавица се исклучени од безбедносни причини со цел да се овозможат безбедни услови за интервенција од воздух и копно во гаснењето...