fbpx
Таг: Авганистан

таг: Авганистан

Катастрофален земјотрес во Авганистан, има повеќе од 2.000 загинати

Талибанската влада извести дека како последица на силниот земјотрес кој во саботата го погоди Авганистан има над 2.000 загинати и над 9.000 повредени лица, а уништени се повеќе од 1.300 домови, известуваат од Ројтерс. Епицентарот на земјотресот со јачина од 6,2 степени по Рихтеровата скала бил 35 километри северозападно од Херат, третиот најголем град во Авганистан. Следеле афтершокови, чија непредвидливост...

Еден загинат и повеќе повредени при експлозија на бомба на доделување новинарски награди во Авганистан

При експлозија на бомба во северниот дел на Авганистан, загина едно лице, а повредени се деца и неколку новинари, пренесуваат светските медиуми. „Експлозијата се случила во центарот „Табиан Фарханг“ во Мазар-е Шариф, главниот град на провинцијата Балх, околу 11 часот кога новинарите се собирале на церемонијата на доделување награди“, изјави Мохамад Асиф Вазири, портпарол на локалната талибанска полиција. „Слушнав голем удар......

Во кумановско комби пронајдени 20 мигранти, повеќето од Конго

На автопатот кај Смоквица, утринава во 2 часот полицајци запреле лесно товарно возило, односно комби, и во него нашле 20 мигранти. Од нив 18 биле од Конго, едно лице од Камерун и едно од Авганистан, извести МВР. „На автопатот Гевгелија – Скопје, после клучка Смоквица, полициски службеници од Полициската станица за граничен премин и граничен надзор Богородица дале знак за...

Околу 280 лица загинаа во земјотрес со јачина од 5.9 степени во Авганистан

Oколу 280 луѓе загинале, а стотици други се повредени по земјотресот со јачина од 5,9 степени според Рихтеровата скала што го погоди источен Авганистан. Земјотресот се случил на околу 46 километри југозападно од градот Хост, кој се наоѓа блиску до границата со Пакистан. Локалните власти и жителите предупредија дека бројот на загинати најверојатно ќе се зголеми. Фотографиите од провинцијата Пактика,...

Во Авганистан никна „тајно“ училиште во кое се одржува настава за девојчиња против режимот на Талибанците

Сокриено во станбена населба, во мал стан и просторија со неколку клупи и бела табла за пишување со маркер - вака изгледа новото „тајно училиште“ за девојчиња во Авганистан што во овие времиња претставува моќен чин на пркос против Талибанците, објави Би-би-си. Во училиштето што секојдневно го посетуваат околу 10 девојчиња се одржуваат еден до два часа на ден настава...

Ученички со солзи, на првиот училиштен ден се затворија средните женски училишта во Авганистан

Денеска е првиот училиштен ден и ре-отварањето на училиштата низ Авганистан откако Талибанците ја презедоа власта во август минатата година. Притоа, главната одлука гласеше дека на сите девојчиња, односно ученички ќе им биде дозволено посетување на настава, доколку се придржуваат до правилата и униформите за облекување. Само неколку часа по отворањето на сите училишта по речиси седум месечен прекин, талибанските...

Авганистан ги отвори универзитетите, жените ќе смеат да одат на факултет

Во средата на 2-ри февруари, за прв пат по преземањето на власта во Авганистан од страна на Талибанците и по шестмесечниот период на запирање на целиот едукативен систем во земјата, се отворија вратите на универзитетите и за машките и за женските студенти. Талибанските власти сеуште немаат официјална одлука за тоа на кој начин ќе се одвива наставата, но според она...

Министрите за одбрана на НАТО ги усвоија целите на способности за Северна Македонија

Министрите за одбрана на 30-те земји – членки на Алијансата за време на дводневните состаноци на Северноатлантскиот совет ги усвоија целите на способности за Северна Македонија, за прв пат по членството на нашата земја во Алијансата, информираат од Министерство за одбрана. „Целите на способности го покажуваат правецот во кој ќе се развиваат силите и капацитетите на НАТО-армиите. Тие се дел...

Заврши привремениот престој на 35 Авганистанци во земјава, Грција им обезбеди трајно прибежиште

Денеска за Грција заминаа 35 Авганистанци кои привремено престојуваа во земјава, откако беа евакуирани од Авганистан по преземањето на власта од страна на талибанците, соопшти Владата. Грција им обезбеди трајно прибежиште на овие луѓе. „Групата ја сочинуваат активисти за човекови права и женски права и членови на нивни семејства. Во изминатиот период нашата земја им обезбеди привремено засолниште како дел...

Заврши привремениот престој за 27 бегалци од Авганистан, заминаа во Ирска

Група од 27 граѓани на Авганистан кои привремено престојуваа во Македонија изутрината од Меѓународниот аеродром Скопје, со членови на нивните семејства заминаа за Даблин, Република Ирска, како нивно трајно одредиште, соопшти Владата. Станува збор за луѓе кои во Македонија најдоа засолниште откако ова лето во август избегаа, кога Талибанците ја освоија власта во Авганистан. Тие се граѓани кои работеле за...

Вистиномер: Бегалците од Авганистан наидоа на македонската хуманост и гостопримливост, но и на нетолеранција

На крајот на август, доцна ноќта во нашата држава пристигна првата група од 149 бегалци од Авганистан. Во Скопје стасаа по неколкудневна драма што се случуваше на аеродромот во Кабул откако Талибанците ја преземаа власта во оваа азиска држава. Страотни слики го опколија светот кога и главниот град Кабул падна во рацете Талибанците. Илјадници преплашени лица се најдоа на...

Пристигнаа уште 149 граѓани од Авганистан за кои Македонија обезбедува привремен престој

Доцна синоќа на Меѓународниот аеродром во Скопје пристигна нова група од 149 граѓани од Авганистан. Станува збор за стипендисти на Фондациите Отворено општество и граѓани кои работеа во меѓународните мисии за развој на демократијата во Авганистан, како и членови на нивните семејства. „Република Северна Македонија останува посветена како дел од меѓународната хуманитарна акција за помош на граѓани од Авганистан кои...

Совет за безбедност: Владата да предложи мерки за системот за управување со кризи да биде пофункционален

Лицата од Авганистан прифатени на нашата територија и поставеноста на системот за управување со кризи, беа точките на дневен ред за кои се дискутираше денеска во Кабинетот на претседателот на 13. седница на Советот за безбедност на Република Северна Македонија. „Република Северна Македонија, како членка на НАТО, покажа подготвеност и ги понуди своите капацитети за прифаќање на лицата од Авганистан....

Авганистанската криза низ трансатлантската призма

Повлекувањето на НАТО од Авганистан не беше изненадување.  Во февруари 2020 година САД потпишаа договор со Талибанците за повлекување на меѓународните сили до мај 2021 година. Сепак, ЕУ како да се најде затечена, барајќи продолжување на рокот, но САД останаа на претходниот рок – 31 август. Се чини дека ваквиот исход е само логична последица на второстепената улога што...

ЦИВИЛ со солидарност, сочувство и добредојде за граѓанките и граѓаните од Авганистан

ЦИВИЛ - Центар за слобода соопшти дека им изразува целосна солидарност, сочувство и добредојде на граѓанките и граѓаните од Авганистан, вработени во граѓанскиот сектор, сојузничките мисии, медиумски и други организации и нивните семејства, кои пристигнаа во нашата земја. „Овие мирољубиви граѓанки и граѓани на Авганистан беа принудени да ја напуштат нивната татковина под сериозни закани по нивните животи од страна...

Пристигна првата група од 149 авганистански граѓани, главно членови на меѓународни организации

Првата група од 149 граѓани од Авганистан доцна синоќа пристигна на Меѓународниот аеродром во Скопје. Веднаш по слетувањето на авионот од Тбилиси, бремена жена со нејзиниот сопруг и дете со возило на итна помош беа пренесени на Гинеколошката клиника во Скопје за контрола, додека со друго возило беше спроведено лице кое доживеало колапс. Министерот за надворешни работи Бујар Османи кој...

Вистиномер: Не е точна изјавата на Глен Бек дека САД побарале од македонските власти да не примаат бегалци од Авганистан

Тврдењето на коментаторот и водител од САД, Глен Бек, дека Стејт Депратментот на САД „и кажал на Македонија да прекине со примањето бегалци од Авганистан“ е недвосмислено демантирано од страна на властите во земјава. Подготовките за приемот продолжуваат, а политиката според која бегалците ќе бидат примени во земјава не е сменета и тие се очекуваат набрзо, пишува „Вистиномер“ во...

На аеродромот во Кабул и до 50 полетувања и слетувања за евакуација

Додека евакуацијата на аеродромот на Кабул продолжува, ситуацијата на, и околу аеродромот станува сè подраматична. Така, покрај илјадниците Авганистанци што чекаат евакуација стравувајќи од насилство и убиства од Талибанците, вчера и денеска некои клучни земји од Западот повикаа нивните државјани да не одат на аеродромот поради сигнали за можни терористички напади. Под координација на американската војска, повеќе од десетина земји...

„Airbnb“ понуди бесплатно сместување за 20.000 Авганистанци

Онлајн платформата за сместување „Airbnb“ соопшти дека привремено ќе смести 20.000 авганистански бегалци бесплатно за да им помогне  да се преселат секаде низ светот, јавуваат светските новински агенции. Од платформата велат дека овој потег е одговор на една од најголемите хуманитарни кризи на нашето време. „Стана извонредно јасно дека раселувањето и преселувањето на авганистанските бегалци овде во САД и на другите...

Опасност од терористички напади – западните земји повикаа да не се оди на аеродромот во Кабул

Амбасадите на Германија, САД, Велика Британија и Австралија во главниот град на Авганистан ги повикаа претпладнево своите државјани да го избегнуваат по секоја цена аеродромот во Кабул, поради прилично сигурни дојави за ризик од терористички напади кај портите на аеродромот. Амбасадата на САД повика американските граѓани да не се приближуваат кон аеродромот во главниот авганистански град, поради зголемена опасност од...

Руски авион го нарушил шведскиот воздушен простор

Руски авион вчера го нарушил шведскиот воздушен простор источно од балтичкиот остров Готланд и бил пречекан од два шведски борбени авиони. Ова го изјави портпаролот на вооружените сили на...