fbpx

Околу 280 лица загинаа во земјотрес со јачина од 5.9 степени во Авганистан

-

Oколу 280 луѓе загинале, а стотици други се повредени по земјотресот со јачина од 5,9 степени според Рихтеровата скала што го погоди источен Авганистан. Земјотресот се случил на околу 46 километри југозападно од градот Хост, кој се наоѓа блиску до границата со Пакистан.

Локалните власти и жителите предупредија дека бројот на загинати најверојатно ќе се зголеми. Фотографиите од провинцијата Пактика, јужно од провинцијата Хост, покажуваат уништени куќи со само еден или два ѕида кои сè уште стојат меѓу урнатините и скршените греди на покривот.

Пакистанскиот премиер Шехбаз Шариф изрази сочувство на Твитер.

„Длабоко тагувам за земјотресот во Авганистан што резултираше со загуба на невини животи. Луѓето во Пакистан ја споделуваат тагата на нивните авганистански браќа. Властите работат на поддршка на Авганистан во ова време на потреба“, напиша тој.

Нема докази дека ковид вакцините се причина за зголемување на мозочните и срцевите удари

Наспроти тврдењето во постот нема докази дека вакцините против ковид-19 предизвикуваат какви било компликации кои би довеле до трипати зголемен број на срцеви удари или петкратно зголемување на мозочните...
Free Download WordPress Themes
Free Download WordPress Themes
Download Premium WordPress Themes Free
Download WordPress Themes Free
free online course
download samsung firmware
Download WordPress Themes
udemy paid course free download