fbpx
Таг: артилериски напад

таг: артилериски напад

Украинската војска ги одбива нападите на Русија во Донбас, во артилериски напад во Днипро загинаа 3 лица

Украинската војска го одби нападот на Русија близу местото Ивано-Даривка лоцирано во регионот Донбас, а го одврати и обидот на руските војски да напредуваат кон Верхинокамијанка во правец на Славјанск, пренесува Укринформ. Во насока на Харков, рускиот окупатор се ги задржи под контрола веќе заробените гранични премини. Во истата насока се извршени воздушни напади со беспилотно летало „Орлан-10“ кон населбите...

Руските сили изгонети од Змискиот Остров, направен еден чекор кон нормализирање на извозот на храна од Украина

Змискиот Остров, кој е на 40 километри од украинскиот брег, на линија на границата меѓу Украина и Романија е ослободен од страна на украинските вооружени сили ноќеска, соопшти украинската Оперативна команда Jуг. Последниот обид на украинските вооружени сили да го ослободат островот се одвиваше ноќеска, при што се користени ракети и артилерија, по што преостанатите руски војници на островот избегале...

ЕСМ и Адора постигнаа договор за закуп на скопските топлани

АД Електростопанско на Северна Македонија (ЕСМ) и АДОРА постигнаа договор за закуп на топланите кои се во сопственост на АДОРА, кои ќе се користат од страна на АД ЕСМ...