fbpx
Таг: артилериски напад

таг: артилериски напад

Жестоки напади во Украина, на југот украинските сили напредуваат

Вчерашното попладне, делумно ноќеска и претпладнево во Украина повеќе градови и региони беа цел на напади со ракети и дронови, но украинските вооружени сили сепак остваруваат напредок на југот на земјата, според кажаното од претседателот на Украина, Володимир Зеленски во ноќното обраќање. Руските сили вчеравечер извршиле голем артилериски и ракетен напад на населеното место Березнехувате во регионот Миколаив со две...

Украинската војска ги одбива нападите на Русија во Донбас, во артилериски напад во Днипро загинаа 3 лица

Украинската војска го одби нападот на Русија близу местото Ивано-Даривка лоцирано во регионот Донбас, а го одврати и обидот на руските војски да напредуваат кон Верхинокамијанка во правец на Славјанск, пренесува Укринформ. Во насока на Харков, рускиот окупатор се ги задржи под контрола веќе заробените гранични премини. Во истата насока се извршени воздушни напади со беспилотно летало „Орлан-10“ кон населбите...

Руските сили изгонети од Змискиот Остров, направен еден чекор кон нормализирање на извозот на храна од Украина

Змискиот Остров, кој е на 40 километри од украинскиот брег, на линија на границата меѓу Украина и Романија е ослободен од страна на украинските вооружени сили ноќеска, соопшти украинската Оперативна команда Jуг. Последниот обид на украинските вооружени сили да го ослободат островот се одвиваше ноќеска, при што се користени ракети и артилерија, по што преостанатите руски војници на островот избегале...

Апелација потврди, велешанката Пале Иловска ослободена од вина за убиството на насилниот партнер

Велешанката Павлинка (Пале) Иловска, која лани со нож го усмрти својот насилен партнер, полицаец од Велес, и одговараше за кривично дело убиство во миг, е целосно ослободена од обвинението. Иако...