fbpx
Таг: Александар Вучиќ

таг: Александар Вучиќ

САД го поздрави договорот од Охрид, заедно со ЕУ ќе ја надгледуваат имплементацијата

Иако српскиот претседател Александар Вучиќ не го потпиша документот, високиот претставник на САД за Западен Балкан и заменик помошник државен секретар Габриел Ескобар го оцени како успешен дијалогот Белград – Приштина, а особено во однос на придонесот на Македонија за постигнување на регионалната стабилност. Ескобар ова го изјави по маратонската 12-часовна средба меѓу Вучиќ и косовскиот премиер Албин Курти која...

Ковачевски ги пречека Курти и Вучиќ -Евроинтеграцијата на земјите од Западен Балкан е од политички, безбедносен и економски интерес на ЕУ

Премиерот Димитар Ковачевски во Охрид ги пречека косовскиот премиер Албин Курти и претседателот на Србија, Александар Вучиќ.  Ковачевски им посака добредојде и успешен разговор, што е важен чекор за консолидација на регионот и неговата европска интеграција. Тој ја потврди важноста која Република Северна Македонија ја придава на одржувањето на овој состанок на високо ниво. Ковачевски го пофали учеството на Косово во...

Српскиот претседател Вучиќ тужеше новинарки, па ја повлече тужбата

Српскиот претседател Александар Вучиќ тужеше новинарки за две емисии од познатата документарна серија „Владетел“, која се емитуваше во 2020 година на телевизијата N1. Дводелниот документарен серијал „Владетелот“, на авторскиот тим составен од Славиша Лекиќ (автор), Јована С. Полиќ (режисер) и Сања Лончар (монтажер), ја прикажува турбулентната политичка биографија на Александар Вучиќ и како што се наведува, неговата долгогодишна политичка доминација...

Вучиќ: Нема да потпишам независност на Косово

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска изјави дека Србија сака да постигне мир со Албанците во Косово и пристојни меѓусебни односи, но како што нагласи, тој нема да ja потпише независноста на Косово. „Јас нема да бидам тој што ќе ја потпише независноста на Косово. Се срамам да одам низ Србија и да се правдам пред некого. Нема предавање, нема да...

Вучиќ: Србија ќе продолжи да произведува оружје, но не продаваме ниту на Русија ниту на Украина

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, денеска ги демантираше тврдењата дека Србија ѝ продава оружје на Украина. Одговарајќи на новинарски прашања за време на посетата на Катар, Вучиќ рече дека Србија не испратила ниту едно парче оружје на ниту една страна во „тој конфликт“. „Не сме продале ниту едно парче оружје ниту муниција ниту на Русија ниту на Украина. Имаме дозволени корисници, 'енд...

Курти со услови за формирање на Заедницата на српски општини, во Белград турканици во парламентот

Косовскиот премиер Албин Курти презентираше услови кои ќе овозможат да се разгледа формирањето на Заедницата на општините со српско мнозинство (ЗСО), а опозициските партии тоа го нарекоа промена во пристапот на Курти на оваа тема, пренесе Дојче Веле сервисот на албански јазик.  Курти изјави дека може да се размислува за формирање на Заедница на општини со српско мнозинство по признавањето...

Вучиќ: Нема евроинтеграции и инвестиции ако не го прифатиме француско-германскиот план за Косово

Ми соопштија дека мораме да го прифатиме овој план, француско-германскиот, за нормализација на односите со Косово, а ако не го профатиме, ќе се соочиме со последици, изјави вчера претседателот на Србија, Александар Вучиќ, во своето обраќање на прес-конференција. Како што пренесе телевизијата „Н1“, тој навел дека му било соопштено оти земјата ќе се соочи со прекин на процесот за...

Реакции во Србија по објавувањето на француско-германскиот предлог за решавање на прашањето со Косово

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска присуствува на седницата на Владата на Србија, на која, како што пишува „Нова.рс“, најверојатно ќе се разговара за деталите за француско-германскиот предлог за решавање на прашањето со Косово. Вучиќ, како и неколку членови на српската влада, претходно изјавија дека позицијата на Србија е тешка, дека земјата не ја очекуваат лесни одлуки, поради што треба да...

Реакции во Србија поради платениците на Вагнер кои се регрутираат за да се борат за Русија

Руското видео во кое се тврди дека се прикажани српски доброволци кои се обучуваат да се борат заедно со руските војници во Украина, предизвика бес во Србија, откривајќи ги сложените односи на оваа земја со Москва, пишува Би-би-си. Руската платеничка група Вагнер направи видеа на српски јазик за да поттикне регрутирање за војната во Украина. Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, за...

Стејт департментот со критики до Вучиќ: Во демократски општества нема место за валкани методи против граѓаните

Одделот за Европа и Азија на американскиот Стејт департмент објави остра критика упатена кон српскиот претседател Александар Вучиќ кој во телевизиско гостување го навреди американскиот предавач на универзитетот Џонс Хопкинс и поранешен заменик-шеф на мисијата на ОБСЕ на Косово, Едвард Џозеф. „Во демократски општества нема место за валкани методи против граѓаните, како оние што се користат против Едвард Џозеф“, гласи...

КФОР го одби барањето на Србија за враќање на српската војска во Косово

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави дека Србија го добила одговорот од КФОР на барањето на официјален Белград српските сили да се вратат во Косово, пренесува телевизијата Н1. Вучиќ во обраќањето до српската јавност рече дека КФОР испратил внимателно составено писмо до српската влада, во кое тие одговориле оти сметаат дека нема потреба од враќање на српската армија на територијата на...

Србите од северот на Косово се согласија да ги отстранат барикадите

Денеска претпладне треба да почне отстранувањето на поставените барикади од Србите од северот на Косово, пренесува весникот Данас. Ова е резултат од вчерашните преговори на српскиот претседател Александар Вучиќ со српското малцинство во Косово. Претседателот Вучиќ изјавил дека за два часа нема да може да се отстранат целосно барикадите, но се надева дека за еден или два дена ќе бидат...

На северот на Косово е мирно но тензично, полицијата е присутна пред државните објекти

Ситуацијата на северот на Косово во моментов е мирна, но тензична, велат за „Мета.мк“ жители на северна Митровица. „Во моментов ништо не се случува освен што е забележливо зголемено присуство на полицијата пред објектите на државните институции и зградата на изборната комисија“, рече Оливера Станојевиќ. Доцна синоќа во селото Србовац во општина Звечан, полесно е ранет еден припадник на дежурните полициски...

Ќе биде ли Вулин нов директор на српската Безбедносно-информативна агенција?

Српските медиуми во изминативе денови во неколку наврати пишуваат за можноста досегашниот српски министер за внатрешни работи Александар Вулин да ја преземе директорската позиција во Безбедносно-информативната агенција (БИА). Овој српски политичар е еден од најжестоките руски играчи на политичката сцена во Србија, којшто во август годинава беше во посета на Москва и во неколку наврати изминативе месеци преку изјави...

На Самитот „Отворен Балкан“ во Белград договорено меѓусебно помагање при недостиг на храна

Лидерскиот Самит „Отворен Балкан“ денеска се одржува во Белград, а свои обраќања на настанот имаа македонскиот премиер Димитар Ковачевски, српскиот претседател Александар Вучиќ и албанскиот премиер Еди Рама. Премиерот Ковачевски зборуваше за важноста на регионалната соработка на патот кон Европската Унија, особено во услови на светски превирања и економско-енергетска криза. „И денес, оваа соработка на Северна Македонија, Србија и Албанија во...

Јањиќ: Зад литијата против Европрајдот во Белград стои руската воено-разузнавачка служба ГРУ

Српскиот политички аналитичар Душан Јањиќ денеска изјави дека со оглед на тоа што моторџиите-членови на „Ноќните волци“ го предводеа протестот во Белград против одржувањето на Европрајдот, нему му е јасно дека позади неговото организирање стои руската воено-разузнавачка служба ГРУ, јавува весникот Данас. Јањиќ во разговор за телевизијата Прва го коментираше неделниот собир „Литија за спас на Србија“, при што изјави...

Вистиномер: Вучиќ не рекол дека Македонија не е моќна како во времето на Груевски

Вучиќ никаде не кажал дека „Македонија не е моќна како во времето на Груевски“, како што тоа се тврди  во насловот на текстот што е споделен  во овој пост. Самиот напис се однесува на изјавата на Вучиќ дадена во насока на меѓусебна помош во рамки на иницијативата „Отворен Балкан“. Во содржинскиот дел на текстот изјавата на Вучиќ е пренесена...

Тргнати се барикадите на северот на Косово, Борел ги повика Курти и Вучиќ во Брисел

Сите камиони ги напуштија барикадите кои вчера беа поставени на патот кон Брњак на северот на Косово и коловозот сега е прооден, објави Коссев.Инфо. Како што пренесе косовскиот портал од лице место, само еден камион сѐ уште стои  паркиран поради дефект. Вчера по состанокот со претставници на меѓународната заедница и американскиот амбасадор Џефри Ховениер, косовската Влада за еден месец ја...

Косово го одложи спроведувањето на правилото за влез во земјата, но барикадите останаа

Косовската влада го одложи спроведувањето на реципрочните мерки за менување на српските регистарски таблички и издавање привремени документи за престој во Косово за српските граѓани за 30 дена. Сепак, овие мерки денес стапија на сила откако двата гранични пункта во Јариње и Берњак, на северот на Косово, останаа затворени за сообраќај. „Одлуката за издавање влезно-излезен документ за граѓаните кои поседуваат...

Одбележување на 2 Август, Илинден – Денот на Републиката во манастирот „Св. Прохор Пчински“

По осумнаесет години, претседателот Стево Пендаровски, по повод одбележувањето на 2 Август, Илинден – Денот на Републиката, на 2 август 2022 година, вторник, ќе предводи државнo-црковна делегација во посета на манастирот „Св. Прохор Пчински“, каде е одржано првото заседание на Антифашистичкото собрание на народното ослободување на Македонија (АСНОМ), на 2 август 1944 година, соопштија денес од  Кабинетот на претседателот. По...

НАТО: Планот на Путин да постави нуклеарно оружје во Белорусија е опасен

Планот на Владимир Путин да постави тактичко нуклеарно оружје во Белорусија е опасен и неодговорен чин и е закана за обврските на Русија за неширење на нуклеарното оружје, посочува...