fbpx
Таг: снег

таг: снег

Конечно обеле Попова Шапка, снегот достигна 26 сантиметри

До 7 часот утрово снежната покривка на Попова Шапка достигна 26 сантиметри, каде е и најстудено со измерени -3 степени Целзиусови, информираше Управата за хидрометеоролошки работи. во Лазарополе утрово се измерени -2 степени, 0 во Маврови Анови, 1 во Крушево, 3 во Охрид и Претор, 4 во Крива Паланка, 5 во Тетово, Берово, Битола, Прилеп и Виница, 7 во Скопје-Зајчев...

Во Мека на 1 јануари не паѓал снег

Според Националниот центар за метеорологија на Саудиска Арабија, видеото на кое се прикажува снег како паѓа во големата џамија во Мека, е дигитално изменето. Во твитот постиран на официјалната страница на Арабија временска прогноза, исто така, се вели дека видеото насловено како: „Првпат снег во Мека” е технички изменето со филтри, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме...

Пронајдена микропластика во свежо напаѓан снег на Антарктикот

Научници за првпат пронајдоа микропластика во свежо паднат снег на Антарктикот, јавува „Би-би-си“. Истражувачите од Универзитетот во Кентербери во Нов Зеланд собрале примероци од 19 локации на Антарктикот и секој од нив содржел ситни пластични фрагменти. Микропластиката произлегува од ерозијата на пластичните материјали и е помала од зрно ориз, а некогаш не е видлива со голо око. Истражувачите откриле во просек 29...

Снег во Скопје: Улиците проодни, велосипедските и пешачките патеки останаа неисчистени [фото]

Снегот којшто ноќва започна да паѓа во Скопје утрово им предизвика проблеми во движењето на граѓаните кои се движеа пешки или со велосипед низ главните улици во градот. Снегот од околу 5 сантиметри којшто падна во главниот град се чисти од главните булевари и улици, но службите на Градот Скопје заборавија на чистењето на велосипедските и пешачките патеки. Мета.мк утрово...

Снабдувањето со струја нормализирано во југозападниот дел од земјава

Неколку часа откако југозападниот дел на земјава се соочи со прекин во снабдувањето со електрична енергија, МЕПСО успеа да ги санира дефектите на двата далноводи кои испорачуваат струја на Дебар, Кичево, Струга, Охрид, Ресен и околните населени места. Од МЕПСО велат дека причина за прекин во снабдувањето со електрична енергија биле обилните врнежи од снег, коишто предизвикале дефект на далноводите....

Пробиени лавините кај Бигорскиот манастир, сообраќајот е нормализиран

Сообраќајот на патниот правец Маврови Анови – Дебар, кај Бигорскиот манастир утрово е нормализиран, откако ноќеска се пробиени лавините што вчера паднаа на делницата Дебар – Жировница. Градоначалникот на Маврово Ростуше Медат Куртовски синоќа на својот фејсбук- профил објави дека едно лице е повредено во лавините што вечерtа паднаa во близина на бензиската пумпа кај Бигорскиот манастир.

Укината забраната за камиони на превоите Ѓавато и Стража и на патот Струга – ГП Ќафасан

Во 8.20 часот утрово е укината забраната за сообраќај за тешки товарни возила на планинскиот превој Ѓавато и на патниот правец Струга – Граничен премин Ќафасан, а од 8:30 часот се укинува и забраната за камиони на планинскиот превој Стража. АМСМ претходно соопшти дека забраната за сообраќај на камиони од 5.20 часот е укината и за планинскиот превој Плетвар и...

АМСМ: Отежнат сообраќај на повеќе патни правци, целосна забрана за сите возила на патот Ранковце-Герман

Поради ниските температури, голомразица и остатоци од кашест снег, сообраќајот низ патиштата во државата утринава се одвива отежнато. Целосна забрана за сите видови мотрони возила има на патот меѓу селата Ранковце и Герман, а за неколку други патни правци има забрана за движење за тешки товарни возила, информираа од Авто-мото сојузот на Македонија утринава.  Од 09:10 часот утрово укината е...

Облачно и нестабилно време, локално со пороен дожд

Времето во земјава денеска ќе биде променливо облачно и нестабилно на места со врнежи од дожд, кои локално ќе бидат поројни, проследени со грмежи и со засилен ветер, а ќе има и услови за појава на град, особено во источните делови. Кон крајот на денот ќе почне да дува засилен северозападен ветер, а на повисоките планини во западните делови ќе...

Денеска релативно студено време со дожд, а на планините и снег

Под влијание на нов и релативно влажен бран, денеска ќе има повремени врнежи од дожд, а на некои повисоки места и на планините од снег, информира Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР). Врнежите ќе бидат нешто повеќе застапени во југозападните и источните делови на земјава. Температурата ќе изнесува меѓу 4 и 10 Целзиусови степени во текот на денот. Во Скопје ќе биде променливо...

Преку кредит, Општина Штип ќе купува комунални возила

Општината Штип ќе се задолжи со 16 милиoни денари или околу 260.000 евра за да купи возило за чистење на снег и уште едно специјализирано за инесување на смет. Предлогот наидува на негодување кај опозицијата, но и кај граѓаните, по искуството со посчедниот кредит, кога градот се задолжи и се’ уште ги враќа парите, а плоштадот и платформите за паркирање...

Променливо облачно време со локален снег

Времето денеска ќе биде променливо облачно со локален снег, особено претпладне. Ќе дува умерен до засилен ветер од североисточен правец. Утринската температура ќе се движи од минус два до три, а дневната од минус два до девет Целзиусови степени. Во Скопје слично време, утринската температура ќе достигне до нула, а дневната температура до четири Целзиусови степени. Од сабота следува период на претежно...

Променливо облачно време со ветер и повремен снег

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно и постудено, со повремен локален снеr, особено на запад и претежно претпладне. Ќе дува засилен северен ветер, најизразен долж Повардарието. Дневната температура ќе изнесува од 0 до 9 Целзиусови степени. Во Скопје ќе биде променливо облачно. Ќе дува засилен северен ветер. Дневната температура ќе се искачи до 5 Целзиусови степени.

Претпладнево сончево со умерена облачност, попладне пороен дожд

Претпладне во Македонија времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност, преку денот со засилен јужен ветер особено во западните делови, каде ќе достигнува брзина и до 80км/час. Во попладневните часови облачноста ќе се зголеми и од запад ќе започнат врнежи од дожд, кои на места ќе бидат и поројни. Преку ноќта врнежите ќе се прошират насекаде и ќе...

Облачно и ветровито време, со повремен дожд

Времето денеска ќе биде облачно, постудено и ветровито со повремени врнежи од дожд, со слаб до умерен интензитет. На планините и на некои места врнежите ќе бидат од снег. Ќе дува умерен до засилен северен ветер, особено претпладне и најизразен долж Повардарието. Дневната температура ќе биде во интервал од 4 до 9 Целзиусови степени. Во Скопје ќе биде облачно и ветровито,...

Облачно време со повремени врнежи од дожд, а на повисоките места снег

Времето денеска ќе биде претежно облачно со повремени врнежи од дожд, на повисоките места од дожд и снег, а на планините само од снег. Врнежите ќе бидат со слаб до умерен интензитет. По одделни котлини ќе има појава на магла. Ќе дува слаб, во западните делови умерен ветер од западен правец. Температурата ќе се движи од минус три до девет Целзиусови степени,...

Магла и намалена видливост на неколку патни правци

Поради магла намалена видливост има на неколку планински превои низ државата, информираат од јавното претпријатие „Македонија пат“. На патниот правец Тетово-Попова Шапка видливоста е од 30 до 50 метри, на Страцин од 100 до 150 метри, на планинскиот превој Стража од 100 до 150 метри и на планинскиот превој Плетвар до 50 метри. На останатите државни патишта сообраќајот се одвива во...

Претежно облачно денеска, со повремен дожд

Во Македонија денеска времето ќе биде претежно облачно со повремени врнежи од дожд, особено попладне и кон крајот на денот. На планините над 1.400 метри надморска височина ќе има врнежи од снег. Пообилни врнежи ќе има во текот на ноќта во источните делови од земјава. Максималната температура ќе биде во интервал од 3 до 10 Целзиусови степени. Во Скопје времето ќе биде...

Забрана за тешки товарни возила на неколку патни правци

Поради обилните врнежи од снег од Авто мото-сојузот на Македонија информираат дека од 11 часот на сила стапила забраната за движење на тешки товарни возила на планинскиот превој Барбарос, поточно на регионалниот пат Македонски Брод – Прилеп и на патот Прилеп-Кавадарци, на планинскиот превој Плетвар, додека пак од 12 часот на сила стапи забраната за движење на камиони и...

Снежни врнежи денеска, на југоистокот дожд

Времето денеска ќе биде со врнежи од снег насекаде во земјата, а ќе се формира и нова снежна покривка. Само во југоисточниот дел има врнежи од дожд и снег. Дневната температура ќе се движи од нула до пет Целзиусови степени. Во Скопје ќе биде облачно со врнежи од снег и ќе се формира снежна покривка. Максималната температура ќе достигне до...

Организаторите со напори да спречат провокации на протестот „Србија против насилство“

Српските пратеници Мирослав Алексиќ, Славица Радовановиќ и Срѓан Миливојевиќ, коишто се меѓу организаторите на протестите „Србија против насилство“ утре ќе се координираат со Полициската управа за Белград за да...